kemik.org https://www.kemik.org Kemik, Kemik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kemik.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Fri, 03 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Bilekte Kemik Çıkıntısı https://www.kemik.org/bilekte-kemik-cikintisi.html Sun, 16 Sep 2018 23:10:09 +0000 Bilekte kemik çıkıntısı, toplumda sık görülen sağlık sorunudur. Bilekte kemik çıkıntısı diğer adı ile ganglion kisti olarak bilinir. 30 yaştan sonra kemik çıkıntısı görülür. Erkeklerde bilek kemik çıkıntıs Bilekte kemik çıkıntısı, toplumda sık görülen sağlık sorunudur. Bilekte kemik çıkıntısı diğer adı ile ganglion kisti olarak bilinir. 30 yaştan sonra kemik çıkıntısı görülür. Erkeklerde bilek kemik çıkıntısı daha çok görülmektedir. El bileğin üst ve alt kısmında kemik çıkıntısı oluşur. Bilek kemiği ve kas dokusunun arasında bulunan dokunun şişmesi ile kemik çıkıntısı oluşmaya başlar. El bileğinin zorlanması ile eklem bölgesi sıvı toplar ve kemik çıkıntısı meydana gelir. Sıvı toplanan bölge zamanla yoğunlaşmaya başlar. Bilekte kemik çıkıntısı oluştuğunda kişinin vücut direnci düşer ve güçsüzlük oluşur. Kemik çıkıntısı oluştuğunda kendiliğinden de geçebilir. Çıkıntı olan bölge 3 gün içinde kendiliğinden geçmezse mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır. 

Bilekte kemik çıkıntısının belirtisi
 • Bilek kısmında ağrı, sızı ve kramp oluşur. 
 • Kol da uyuşma ve zayıflık oluşur. 
 • Baş ağrısı oluşur.
 • Uyku sorunu oluşur. 
 • Elde güçsüzlük olur. 
 • İş yapamama oluşur. 
 • Bilekte sertlik olur.
 • Halsizlik oluşur. 
Bilekte kemik çıkıntısının  nedenleri 
 • Ağır yük kaldırılması
 • Ele gelen darbe, travma ve kaza geçirilmesi
 • Sürekli bilgisayar ve telefonla uğraşılması
 • Zorlu ev işlerin yapılması
 • El örgüsü ve dantel sürekli yapılması
 • Müzisyenlerde bilekte kemik çıkıntısı daha çok görülür. 
Bilekte kemik çıkıntısının tedavisi

Doktor kontrolü ile hastaya kan tahlili yapılır. Bilek bölgesine röntgen filmi çekilir. Ultrason ile kemik çıkıntısının nedeni incelenir. Aspirasyon ile bilek çıkıntısı olan bölge enjektör ile boşaltılır. İlaç kullanılır. Düzenli ilaç kullanılarak bilek kısmındaki çıkıntının giderilmesi sağlanır. İlaç tedavisi olumsuz sonuçlanırsa ameliyat tedavisi sağlanır. Lokal anestezi yapılır. Ameliyat ile çıkıntı olan bölgedeki kist çıkartılır. 
]]>
Kemik Suyu https://www.kemik.org/kemik-suyu.html Mon, 17 Sep 2018 14:03:15 +0000 Kemik Suyu; Kemik suyu bizim kültürümüzde her zaman yeri olan bir besin kaynağıdır. Kemik suyu, özel hapların içerisinde bulunandan daha fazla besleyici madde içermektedir. Eskilerde daha çok kullanılan kemik suyu günümü Kemik Suyu; Kemik suyu bizim kültürümüzde her zaman yeri olan bir besin kaynağıdır. Kemik suyu, özel hapların içerisinde bulunandan daha fazla besleyici madde içermektedir. Eskilerde daha çok kullanılan kemik suyu günümüzde daha çok yerini bulyonlara bıraktı. Kemik suyu kolajen bakımından oldukça zengin bir besindir.
Kemik suyunun faydaları; kemik suyunun eklem ağrılarına dindirdiği, sindirimi kolaylaştırır, iltihabı iyileştirmek gibi sayısız faydaları vardır. 

Kemik Suyu Faydaları
 • Enfeksiyona iyi gelir; kemik suyu gerçek anlamda enfeksiyonu hafifletir ve grip virüsleri ile mücadele eder. Soğuk algınlığı için mükemmel bir çözüm.
 • İltihaba ve eklem ağrılarına iyi gelir; kemik suyunda bulunan glukozamin ağrıyı azaltır, zarar görmüş eklemleri onarır. 
 • Kemiklerin büyümesine,  onarılmasına ve oluşumuna yardımcı olur; kemik suyu, kemiklerin sağlıklı işleyişi için önemli olan magnezyum, fosfor ve kalsiyum içermektedir. 
 • Sindirimi geliştirmeye yardımcı olur;  kemik suyundaki jelatin, mide öz suyuna yardımcı olan hidrofolik kolloit olarak işlev görmektedir.
 • Vücut üzerinde sakinleştirici bir etkisi bulunmamaktadır; içeriğinde bulunan amino aditten dolayı vücudu rahatlatır,  sakinleştirir, deri bir uyku çekmenize yardımcı olur. 
 • Bağırsak gerginliğini azaltır. 
 • Yeterince parçalanmamış proteinlerin kana geçmesini engeller.
 • Cilt, tırnak ve saç sağlığına iyi gelir. 
Kemik Suyu Yapılışı; 

Her türlü ilikli kemiği haşlayabilirsiniz. Bir miktar suyun içerisine kemikleri koyun üzerine biraz tuz ekleyin ve kaynatın. Hazırladığınız et sularını gıda için hazırlanmış ve dondurucu da kullanabileceğiniz plastik ya da silikon kaplarda dondurabilirsiniz. Bu sayede de tüm yemekleriniz de doğal ve lezzetli tatlandırıcı kullanmış olursunuz. 
]]>
Kaval Kemiği Kırığı https://www.kemik.org/kaval-kemigi-kirigi.html Tue, 18 Sep 2018 12:13:01 +0000 Kaval kemiği kırığı, kolay kırılabilecek bir pozisyonda durmaktadır. Özellikle futbolcularda kaval kemiği kırığına denk gelinmektedir. Bu kemiğe tibia kemiği denmektedir. Kaval kemiği neredeyse vücut ağırlığını t Kaval kemiği kırığı, kolay kırılabilecek bir pozisyonda durmaktadır. Özellikle futbolcularda kaval kemiği kırığına denk gelinmektedir. Bu kemiğe tibia kemiği denmektedir. Kaval kemiği neredeyse vücut ağırlığını taşımaktadır. Ayrıca bulunduğu konum nedeniyle diğer kemik yapılarda olduğu gibi etrafında kas dokusu bulunmamaktadır. Bu yüzden yaralanmalarda daha açık konumda olmaktadır. Kaval kemiği kırıkları genellikle açık kırıklar şeklinde meydana gelmektedir. İçeride kırılma olsa bile yumuşak dokunun zarar görme ihtimali kaçınılmaz olmaktadır. 

Kaval kemiği kırılmaları aşağıdaki nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. 

Kazalar: Kaval kemiği kırılmalarının en başta gelen nedenlerinden bir tanesi kazalar olmaktadır. Özellikle araç içerisinde ön bölgeden doğru olan sıkışmalarda kırılma meydana gelebilmektedir. Hatta bu tür kırılmalarda ayak bileği dahi kırılabilmektedir. Aracın ön tarafının ezilmesi ile beraber içeride ciddi bir baskı meydana gelecektir. Motor bisiklet kazaları keza ciddi çarpma meydana getirdiği için kaval kemiği kırılması meydana getirmektedir. Yan yatma sonucunda motorun altında kalan bacakta kırılma ve ezilmeler meydana gelmektedir. Bu yüzden bu tür araçlar kullanan kişilerin mutlaka koruyucu aparatlar takması gerekmektedir. Bunların dışında kayak yapan kişilerde yüksek yerlerden düşme yada yuvarlanma sonucunda ciddi kaval kemiği kırılmaları meydana gelmektedir. Futbol kazaları ayrı bir kırılma nedeni olmaktadır. Ancak çok ciddi sonuçlar meydana getirmektedir. Kaval kemiği kırılması bir futbolcu için bir durumdur. Bütün aktif spor yaşantısının sonunu getirebilmektedir. Özellikle hızlı koşularda çarpışma yada ayakların birbirine kenetlenmesi kırılmanın nedeni olmaktadır. Araba çarplamalarında araç altında kalma sonucunda kaval kemiği kırılması olmaktadır. Bu kırılma dokuların ezilmesine dahi neden olmaktadır. 

Düşme: Yüksek bir noktadan dik olarak düşme sonucunda ciddi doku hasarı ile beraber kaval kemiği kırılması meydana gelmektedir. Bu kırılma bütün diz bölgesininde hasar görmesine neden olmaktadır. Hatta kısa yüksekliklerden atlama sonucunda dahi zayıf kemiklere sahip kişilerde kırılma meydana gelmektedir. Düşme kazası sonucu kaval kemiği kırılması iş kazaları içerisinde yaşanan durumlardan biri olmaktadır. Bu yüzden yüksek noktalarda çalışanların koruyucu kıyafetlerini giymesi gerekmektedir. 

Fiziksel durum: Kişinin kemik sağlığının bozulmasına neden olacak hastalıklar yada ilerleyen yaşlarda meydana gelen kemik erimesi sonucunda kemiklerde beklenmedik kırılmalar meydana gelebilmektedir. Kaval kemiği kırılması bu kırılmaların içerisinde önemli bir yere sahip olmaktadır. Yürürken dahi yada bir kaldırımdan sert şekilde yere basma sonucunda dahi kırılma meydana gelecek kemik yapıları olabilmektedir. 

Kaval kemiği kırığı tedavi: 

Kaval kemiği kırılmalarında tedavi kırığın ciddiyetine göre değişmektedir. Kırılma sonucunda bölgede ciddi şişme, morarma ve ağrı meydana gelmektedir. Hatta ezilme kırıklarında kas ve sinir dokusunun tahribatı meydana gelmektedir. Tedavi sürecinde bütün bu noktalar göz önünde tutulmaktadır. Ufak çaplı kırılmalarda alçı ve dinlenme en temel tedavi olmaktadır. Ancak parçalı kırılmalarda platin ve cerrahi müdahale gerekmektedir. 
]]>
Kemik Tümörü https://www.kemik.org/kemik-tumoru.html Tue, 18 Sep 2018 14:58:04 +0000 Kemik tümörü çağımızın en yaygın ve tehlikeli hastalıklarından bir tanesidir. Kemik tümörü genellikle iyi huyludur. İyi huylu kemik tümörleri genç ve çocuk yaşta çekilen röntgenler ile tedavi edilebilir. Kemik tümörün Kemik tümörü çağımızın en yaygın ve tehlikeli hastalıklarından bir tanesidir. Kemik tümörü genellikle iyi huyludur. İyi huylu kemik tümörleri genç ve çocuk yaşta çekilen röntgenler ile tedavi edilebilir. Kemik tümörünün bir çok çeşidi vardır. Kötü huylu kemik tümörleri iki şekilde meydana gelir. Tümör ya kemikte meydana gelir yada böbrek ve prostat kanserinin metastazları olarak kemikte görülebilmektedir. Kemikteki kalsiyum düzeyi kemik yoğunluğunu gösterir ve bu miktar 20-30 yaşlarında en üst düzeye ulaşır. Kemik yoğunluğunun düzeyini korumak çok önemlidir ve bu düzeyi korumak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kemik problemlerinin en önemli nedeni spor sakatlanmaları, yanlış beslenme ve fiziksel aktivite azlığıdır. Bu problemler ileriki dönemlerde kemik tümörüne neden olmaktadır. Kemik tümörü ilk önce hücrelerde meydana gelmektedir. Genellikle bu hastalık kol ve bacak kemiklerinde meydana gelmektedir. Azda olsa kalça, omuz ve çene kemiklerindede meydana gelmektedir. Osteosarkom kemikte en çok görülen kemik tümörüdür. Çoğu kemik tümörünün nedeni bilinmemektedir.

Kötü Huylu Kemik Tümörleri

Metastatik kemik tümörü: Başka organlardan kemiğe sıçrayan tümör çeşididir.

Multipl miyelom: Multipl miyelom en sık görülem kemik tümörüdür. Her sene 20 milyon insandan 20 tanesinin ölümüne sebeb olmaktadır.Ewing 

Sarkomu: Genellikle 5-20 yaş arası insanlarda görülen tümör çeşididir. Vücutta en çok kaburga ve pelvis kemiklerinde görülür.

Kondrosarkom: Genellikle 40-60 yaş arası insanlarda görülmektedirler. Pelvis ve omuzda bir kitle ile meydana gelmektedir.

İyi Huylu Kemik Tümörleri
 • non-osssifying
 • basit kemik kisti
 • dev hücreli tümör
 • enkondrom
Kemik Tümörünün Belirtileri

Kemik tümörü kendi kendine oluşan kemik kırılmaları ile kendini belli eder. Uzun süren kemik ağrıları bazende ağrısız kitle ile bazende acılı bir şekilde ortaya çıkar. Bazı tümörler gece ateş ve terlemeye sebeb olurlar.

Kemik Tümörünün Tedavisi

Hastayı hayatta tutmak kemik kanseri tedavisinde çok önemlidir. Kol ve bacak gibi uzuvları korumak, iş görebilirliğini devam ettirmek tedavi önceliğinde ikimci sırada yer almaktadır. Kemik tümörünün ve iyi hıylu kemik tümörünün tedavileri birbirinden farklıdır. İyi huylu kemik tümörü tedavisi kişinin yaşına ve tümörün tipine göre değişiklik  göstermektedir. Genel olarak tümörlü dokunun çıkarılması be oluşan boşluğu organik yada irorganik yapılarla doldurulması şeklinde tedavi edilir. Bazı bireylerde bu tedavi ağrılı geçsede, bazılarımda kaybolur.
]]>
Köprücük Kemiği Kırığı https://www.kemik.org/koprucuk-kemigi-kirigi.html Wed, 19 Sep 2018 14:01:05 +0000 Köprücük kemiği kırığı. Göğsümüzün iki tarafında bulunan, göğüs kemiğini omuza bağlayan ve tıp dilinde klavikula olarak tanımlanan kemiklere köprücük kemiği denilir. Genel olarak çocuklarda ve gençlerd Köprücük kemiği kırığı. Göğsümüzün iki tarafında bulunangöğüs kemiğini omuza bağlayan ve tıp dilinde klavikula olarak tanımlanan kemiklere köprücük kemiği denilir. Genel olarak çocuklarda ve gençlerde sıkça rastlanan bir yaralanma türüdür. Köprücük kemiği kırılmaları genellikle trafik kazaları sonucu oluşan travmalar ile, düşme ile ve spor esnasında meydana gelmektedir. Bazı hallerde normal doğum esnasında ve özellikle zor geçen doğumlarda bebeklerde oluşabilmektedir. Köprücük kemiği kırıkları genel olarak herhangi bir problem yaratmadan iyileşir, bir miktar kısalma veya açılma kabul edilebilirse de, cilt yüzeyine yakınlığından dolayı kötü kaynama neticesinde oluşan kötü görüntüler kusur oluşturabilir. İşlev olarak herhangi bir sorun olmamakla birlikte kötü kaynama sonucu oluşan kötü görüntü kişiyi rahatsız edebilir. Köprücük kemiği kırıkları sadece alt tarafından geçen sinirleri zedelemesi halinde kalıcı hasarlar oluşturabilir. 

Köprücük kemiği kırığı belirtileri
 • Omuz hareketlerinde ağrılar oluşması 
 • Omuz bölgesinde şişme
 • Kırığın oluştuğu bölgede dokunmaya karşı hassasiyet
 • Omuz bölgesinde morarma
 • Omuz bölgesinin üstünde veya yanında çıkıntı meydana gelmesi
 • Omuz hareketlerinde çıtırtı şeklinde sesler meydana gelmesi
 • Omuz hareketlerinde zorluk ve omuzu hareket ettirememe
 • Köprücük kemiği kırığı olan tarafta kolu kaldıramama
 • Köprücük kırığının meydana geldiği kolu gövdeye yakın tutma ihtiyacı
 • Köprücük kemiği kırığı meydana gelen bebeklerde kolu birkaç gün hareket ettirememe
Köprücük kemiği kırığı teşhisi

Fiziksel muayene ile kırığın meydana geldiği bölgede morarma, şişme, omuz bölgesinde açıkça belli olan çıkıntı veya açıkça belli olan yaralanma varlığı hekim tarafından kontrol edilir. Röntgen filmi istenerek kırığın boyutları ve yeri belirlenir veya daha detaylı bir bilgi için bilgisayarlı tomografi istenebilir.  

Köprücük kemiği kırığı tedavisi

Öncelikle köprücük kemiği kırığından şüphelenildiği durumlarda, doktora götürme süreci içerisinde kırığın meydana geldiği bölgeye morarma ve iç kanamayı önlemek için, içine buz doldurulmuş bir bez ile soğuk kompleks yapılmalıdır. Köprücük kemiği tedavisi ortopedi uzmanınca yapılır. Köprücük kemiği kırığı ve vücutta meydana gelen tüm kırıkların iyileşmesi için kırığın meydana geldiği kemiğin hareketlerinin kısıtlanması mutlaka gereklidir. Köprücük kemiği kırıkları ve omuz bölgesinin hareketlerinin kısıtlanması için omuz askısı kullanılır. Cerrahi müdahale pek yapılmasa da köprücük kemiğinin kırılıp vücudu delerek dışarı çıkması durumlarında cerrahi müdahale de yapılabilir ve hasar görmüş dokular onarılır. Köprücük kemiği kırığı genelde yaşa bağlı olarak 1 hafta ile 1 ay içerisinde kaynar, ağrı ve iltihap oluşumlarını önlemek için ise hekiminizin tavsiyesi ile çeşitli ağrı kesiciler verebilmektedir.       
]]>
Kemik İliği Ödemi Bitkisel Tedavi https://www.kemik.org/kemik-iligi-odemi-bitkisel-tedavi.html Wed, 19 Sep 2018 23:51:32 +0000 Kemik iliği ödemi bitkisel tedavi, oluşan ilik ödeminin bitkisel ilaçlar ile tedavi edilme sürecidir. Kemik iliği ödemi yapılacak olan mr dan sonra ortaya çıkar. Kemik dokusu içerisinde oluşan ödem, tümörlerden zedelenmeye kada Kemik iliği ödemi bitkisel tedavi, oluşan ilik ödeminin bitkisel ilaçlar ile tedavi edilme sürecidir. Kemik iliği ödemi yapılacak olan mr dan sonra ortaya çıkar. Kemik dokusu içerisinde oluşan ödem, tümörlerden zedelenmeye kadar bir çok durum sonucunda oluşabilen bir durumdur. Sebebinin ne olduğunun belirlenebilmesi açısından ayrıca da bir tanı amacı ile tahlil yapılmalıdır. Bunun için kan tahlili yapılır. Eklem iltihabı hastalığı da kemik iliğinin ödem toplaması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Aynı zamanda orak hücre hastalığı da bu sebep ile ortaya çıkmaktadır. Kemik iliği ödemi oluşan bu bölgede hasarlar sonucunda vücudun kendini korumaya alması için oluşturduğu bir sıvı birikintisidir. Kemik iliği ödemi çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek olan bir durumdur. Bunlardan bazıları romatizmal hastalıklar, kemik iliği ödemi sendromu, kemik zedelenmesi ya da mikro kırıklar, tümör oluşumları, ilaca bağlı olan nedenler, eklem ve kemik iltihapları, gut hastalığı, radyoterapi, lokal  cerrahi müdahaleler, orak hücreli anemi dir. Bu ödemler ağrısız olabilir. Bazen yoğun ağrılara da neden olabilir. Farklı hastalarda farklı belirtilere göre seyri de değişebilir. Nedeninin araştırılmasına göre tedavi yöntemleri uygulanır. Nedeni ve yerini tespit edebilmek amacı ile mr testi yapılmalıdır. Tedavi aşamasında da çok farklı yollar izlenmektedir. Cerrahi müdahale yöntemleri kişiyi biraz günlük yaşamında alıkoyabilecek işlemler olacağı için en son tercih edilen yöntemlerdendir. Öncelikle doktorun vereceği ilaçlar ve kremler kullanılabilir. Ya da uygulanacak çok farklı bitkisel tedavi yöntemleri de mevcut bulunmaktadır. 

Kemik iliği ödemi bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir  

Kemik iliği tedavisinde kırkkilit bitkisinin çok önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Aynı zamanda uygulanacak olan lahana kürünün de kemik iliği ödeminde ödem söktürücü etkisinin çok iyi olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra mevsiminde toplanmış olan kiraz sapları çok iyi ödem attırıcı dır.  Aynı zamanda kemik iliği ödeminin atılabilmesi için çınar yaprağı kurutularak kullanılabilir. Bunların dışında ödem için hardal yağı ile masaj uygulanabilir. Rezene çayı kaynatılarak içilebilir. Kemik iliği ödemi bitkisel tedavi yöntemleri için bu yöntemler çok daha fazla genişletilebilir. 
]]>
Köpek Kemiği https://www.kemik.org/kopek-kemigi.html Thu, 20 Sep 2018 15:05:01 +0000 Köpek kemiği; köpekler çok çeşitli ve biçimde olan canlılardır. Boyut, yapı yönünden de farklılıklar içermektedir. Köpekler genellikle et yiyen hayvanlardır ve vücut yapıları ile organları buna göre şekillenmiştir. Köp Köpek kemiği; köpekler çok çeşitli ve biçimde olan canlılardır. Boyut, yapı yönünden de farklılıklar içermektedir. Köpekler genellikle et yiyen hayvanlardır ve vücut yapıları ile organları buna göre şekillenmiştir. Köpekler evcilleştirilme den önce doğada avlanarak et ile beslenen canlılar olduğundan, kemik yapıları da avlanmaya ve et yemeğe göre gelişmiştir. Çene kemikleri, ayak kemikleri, tırnakları, dişler, parmak kemikleri doğada avlanmaya yatkınlığına göre dizayn edilmiştir. Günümüz de ise köpek kemikleri avlanma dışına uygunluk gösterecek şekildedir.

Köpek kemiği bölümleri;
 • Kafatası kemikleri ( frontal, splenoid, temporal, periatal, oksipital kemik ve etmoid kemik)
 • Ön kol kemikleri (scapula, humerus, antebrahium ve carpal kemikleri)
 • Arka ayak kemikleri ( os coxae, femur, tibia ve tarsal kemikler)
 • Omurga kemikleri (servikal,  thoraks, lumbal, sacral ve caudal kemikler)
 • Kaburga kemikleri (18 sternal, 8 asternal olmak üzere 26 adet )
 • Kuyruk kemikleri ( 3 tane kuyruk omuru vardır)
Köpeklerin kemik iskelet sistemleri bir kaldıraç dizisi olup, kaslar kemiklerde belirli noktalarda birleşmiştir. Köpek kemikleri çok karmaşık yapılı olup, istenen dengenin ve hareketin sağlanmasını rahatlıkça sağlarlar. Köpek kemikleri anne karnında kıkırdak yapısı şeklinde büyümekte olup daha sonra kemikleşmeye başlamaktadır. Bacak ve kol uzuvları barı şeklinde uzunlamasına uzar iken, kafatası, kalça kemiği kemikleri ise yassılamasına ve enine uzarlar. Köpek kemikleri sert yapılı olup vücut kasılmalarında çek sert katı bir hal alırlar. Köpek kemiklerinden en güçlü kemikleri kafatası kemikleri olup çok şiddetli darbe ve travmalara karşı bile dayanıklık gösterirler. Ayak ve kol kemikleri de aynı şekilde çok dayanıklıdırlar. Köpek kemikleri karın ve göğüs boşluğundaki organları koruyacak şekilde tasarlanmış olup çok dayanıklıdır.
]]>
Kemik İltihabı https://www.kemik.org/kemik-iltihabi.html Thu, 20 Sep 2018 17:01:13 +0000 Kemik İltihabı, Vücut iskeleti kapsamında görev alan kemiklerin içerisine zararlı bakteri ve mantarların yer edinmesi sonucu ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır. Buna tıp dilinde ''Ostemiyelit'' adı verilmektedir. Kalıtsal ve Kemik İltihabı, Vücut iskeleti kapsamında görev alan kemiklerin içerisine zararlı bakteri ve mantarların yer edinmesi sonucu ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır. Buna tıp dilinde ''Ostemiyelit'' adı verilmektedir. Kalıtsal veya sonradan oluşabilen bu rahatsızlık her yaştan insanda görülebilir niteliktedir. Kronik ve akut özelliğine sahip kemik iltihabı vücutta birtakım belirtiler gösterir. İltihaplanma, genellikle kemiğin ilik kısmında meydana gelir. Bacak, kol, el, ayak, omurga ve leğen kemiği gibi bölümlerde görülme ihtimali yüksek olan bu rahatsızlık ağrı hissini de beraberinde getirir. Bununla birlikte kemik dokusu üzerinde kızarıklık, şişlik, morarma, kanama, yüksek ateş, harekette kısıtlanma ve kemik kırığı gibi sağlık problemler ortaya çıkar.
 
Kemik iltihabının altında yatan sebepler kendi arasında değişmektedir. Çeşitli kazalar, ameliyatlar, kanser, kötü alışkanlıklar, bazı ilaçların kullanımı ve ihtiyarlık gibi etkenler kemik iltihabına neden olmaktadır. Kemik içerisindeki kan dolaşımının yetersiz miktarda olması ve darbe sonucu enfeksiyonun kemiklere yerleşip iltihaplanmaya sebebiyet vermesi hususunda sorun teşkil eder. Aşırı kilolu insanlarda böyle bir sağlık probleminin var olması başka hastalıkların oluşmasına neden olur.
 
Kemik İltihabı Kanama
 
Vücudun dengesini sağlayan ve deri dokusunu sarmalayan kemik üzerinde iltihaplanma sorununun meydana gelmesiyle birlikte yaşam olumsuz yönde etkilenir. Hal böyle olunca iltihabın tüm alana yayılma olasılığı yükselir. Böyle bir durumda ilerleme aşamasına gelen kemik iltihabı sonrası kanama oluşumu da ortaya çıkabilir. Bunun nedeni direncini yitiren vücudun iltihaplanma eşliğinde dışarı salınması ve ardından kan akışının hız kazanmasıdır. Enfeksiyona maruz kalan kemikteki kan dolaşımı yavaştır. Damarların tıkanıklığı kemik yapısında kan birikimini içerisinde barındırmasına kaynaklık eder. Açık yaralarda kemiklerde iltihaplanma oluştuğunda kemikte çatlama durumuyla birlikte bu alana temas edildiği anda mikrobik oluşumlu sıvı akar ve sonrasında kanama kendini göstermeye başlar.
Kemik İltihabı Tedavi
Hareket kısıtlanmasına kaynaklık eden kemik iltihabı doktor tarafından ele alınarak tedavi edilir. Öncelikli hedef birtakım ilaçlarla iltihabın kurutulmasını sağlamaktır. Hekimin tavsiyesiyle eczaneden temin edilen ilaçlar vaktine göre düzenli olarak kullanılmalıdır. Öte yandan kemik gelişimini destekleyen besin maddelerinin tüketilmesi tedavinin hız kazanmasına yönelik önem taşımasını sağlar. Şifa kaynağı vitaminli gıdaların vücuda alınması bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kemik suyu haşlaması ve süt ürünlerinin tüketiminin yapılması kemiğin kalsiyum ihtiyacını karşılamasını sağlar. Diğer yandan ani hareketlerden kaçınma, ağır iş yüküne maruz kalmamak ve spor faaliyetlerinde bulunmamak gibi etkenler de söz konusu bu tedavi için oldukça önemlidir. Ayrıca kemik iltihabı olan organa belli bir süre su temasının yapılmaması da iyileşme açısından son derece önemlidir.
]]>
Topuk Kemiği https://www.kemik.org/topuk-kemigi.html Fri, 21 Sep 2018 06:03:03 +0000 Topuk Kemiği, Ayak bileğinin arka kısmında yer alan kemiğe denir. İnsanların dengede durmasını sağlar. Topuk kemiğinin çok önemli görevi vardır. Bu görev vücudun yükünü taşımaktır. Yüksek alanlardan düşüldüğünde t Topuk Kemiği, Ayak bileğinin arka kısmında yer alan kemiğe denir. İnsanların dengede durmasını sağlar. Topuk kemiğinin çok önemli görevi vardır. Bu görev vücudun yükünü taşımaktır. Yüksek alanlardan düşüldüğünde topuk kemiğinin kırılmasına sebep olabilir. Bu kemiğin kırılması çok sporcularda görülmektedir. Ayakta şişlik, ağrı ve kızarma gibi sorunlar topuk kemiğinin kırılmasına yol açabilir. Bu durumda hastaların doktora gidilerek teşhislerin yapılması gerekiyor. Genellikle tedavinin ilk önce tomografi çekilmelidir. Aksi takdirde hastanın kendi kendine ağrılarını dindirmeye çalışması yanlış olabilir. Kemiklerin üst üste çıkmasıyla bu problem ortaya çıkarmaktadır. Topuk kemiği sporcular için çok önemlidir. 

Topuk Kemiği İltihabı 

Bu rahatsızlık kemiğin enfeksiyon kapması sonucu meydana gelmektedir. Paslı bir çiviye çıplak ayakla basıldığında iltihaplanma olur. Anında tedavisi yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Doktor yardımı ile tedavisinde ilerlemelere ulaşılmalıdır. Eğer tedavi edilmezse zaman içinde ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Topuk kemiği de her kemik gibi önemlidir. Bu kemiğin kırılması durumunda iltihaplanma gibi geçici sorunlara neden olmaktadır. Kemik iltihabı aynı zamanda kemik enfeksiyondur. Bu rahatsızlık çoğunlukla çocuklarda görülmektedir. İltihaplanma sonucu birçok organ zarar görebilir. Hastanın iyileşmesi altı  hafta sürebilir. 

Topuk Kemiği İltihabı Nasıl Geçer 

Bu konuda ilk önce doktorun söylediklerine uyulmalıdır. Ayağın üstüne bir süre basılmamalıdır. İlaçlı tedavi uygulanmalıdır. Eğer tedavi edilmezse ölü kemik hücrelerle yaşamaya devam edersiniz. Doktorunuzun verdiği antibiyotiklerin cevap verip vermediğini anlamaya çalışır. Bu antibiyotikler önce damar yoluyla sonra da ağız yoluyla hastaya verilir. Diğer yandan kemik gelişimini destekleyen gıdalarla beslenmeniz. Vitaminli besinler vücuda alındığında bağışıklık sistemi güç kazanmaktır.  Süt ürünlerini tüketmek hasta açısından önemli rol oynamaktadır. Öte yandan ani hareketlerden kaçınma, ağır işleri yapmamak ve spor hareketlerinde bulunmak gibi faktörler tedavi için oldukça önemlidir. 
]]>
Kemik Çıkıntısı https://www.kemik.org/kemik-cikintisi.html Fri, 21 Sep 2018 13:59:43 +0000 Kemik Çıkıntısı, Ayak baş parmağında meydana gelen ağrılı bir deformasyondur. Estetik problemlerin yanı sıra kişinin yaşam kalitesini de düşüren ciddi bir sıkıntıdır. Tıbbi adı halluks valgus olarak nitelendir Kemik Çıkıntısı, Ayak baş parmağında meydana gelen ağrılı bir deformasyondur. Estetik problemlerin yanı sıra kişinin yaşam kalitesini de düşüren ciddi bir sıkıntıdır. Tıbbi adı halluks valgus olarak nitelendirilen kemik çıkıntısı, çeşitli nedenlerden ortaya çıkabildiği gibi genetik bir özellikte göstermektedir. Kemik çıkıntısı ayrıca ön ayakta farklı patoloji ve deformasyonlara da neden olabilmektedir.

Kemik çıkıntısı nedir

Ayaktaki baş parmağın MTP eklemindeki valgus deformitesi olup, 1. metatars varusa açılanmış şekilde durur. Metatarsın proximal ekleminde oblik varyasyonları görülebilmektedir. Kemik çıkıntısı durumunda baş parmak iç rotasyondadır. Sorunun asıl kaynağı tendonların lateralle yer değiştirmiş olmasıdır. Eklemlerde zaman içinde dejeneratif değişiklikler meydana gelir.

Kemik çıkıntısı sebepleri 

Kemik çıkıntısı ekstrinsik ve intrinsik sebepler olmak üzere iki şekilde oluşmaktadır.

 • Ekstriinsik sebepler, bu sebepler genellikle dar ve sağlıksız ayakkabı kullanımından ötürü ortaya çıkan sebeplerdir.
 • İntrinsik sebepler ise, heredite bakımından genetik ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Birinci metatarsın uzunluğu ile kemk çıkıntısı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Ayak pronasyonu kemik çıkıntısı deformitesini artırmaktadır. Ayrıca nöromuskuler bozukluklarda hastalığı artıran faktörler arasındadır. Bunun dışındaki sebeplere bakıldığında ise, subtalar eklemin valgus deformitesi, aşil tendonun kısalığı, jeneralize eklem laksitesi ve tibialis posterior tendon rüptürü diğer önemli sebeplerdir.

Kemik çıkıntısı için doktora başvuran hastaların çoğunda medial ağrı dile getirilmektedir. Ayrıca küçük parmak deformiteleri ve kallositeler de şikayet sebebidir. Değerlendirme esnasında hastanın fiziksel aktiviteleri, mesleği, spor yapıp yapmadığı ve ayakkabı seçimleri detaylı olarak incelenir. Hasta ayakta duruşuna göre de detaylıca gözlemlenir. Kemik çıkıntısı yanı sıra diğer parmakların deformite dereceleri, longitudinal kemer ve arka ayak pozisyonu da incelenir. Hasta oturur vaziyette iken, ayak bileği, subtalar, transvers tarsal, 1. MTP eklemlerin hareket açıklıkları kontrol edilir. Daha sonra ise hasta ayakta iken, ayak radyografisi çekilir. Böylece kemik çıkıntısı için lateral ve oblik görüntüler değerlendirilir.

Kemik çıkıntısı dereceleri

 • Hafif bunyon durumunda valgus açısı 20 dereceden azdır. MTP eklem vardır intermetatarsal açı ise 11 dereceden azdır.
 • Orta bunyon kemik çıkıntısı durumunda ise 1. MTP eklemde subluksasyon mevcuttur. Valgus açısı 21-40 dereceden fazla olup, başparmak ikinci parmağa basınç uygular. 
 • Ağır bunyon da ise, valgus açısı 40 derecenin üzerinde olup, baş parmak 2. parmağın altına yada üstüne gelecek şekilde yerleşim gösterir. 2. metatars başının plantar yüzeyinde ağrılı nasır oluşumu görülebilmektedir. İntermetatarsal açı 18 derece den fazladır.
Kemik çıkıntısı tedavisi 

Kemik çıkıntısı tedavisi uygun ayakkabı seçimi ile başlar. Tedavi yöntemleri deformitenin düzeltilmesinden çok ilerlemesini engellemeye yöneliktir. Ciddi çıkıntı durumlarında özel ayakkabılar kullanılmaktadır. Bunun dışında parmak arası makara, gece ve gündüz ateli ve bunyon yastığı kullanılmaktadır. Cerrahi tedaviye ise yapılan değerlendirilmeler neticesinde karar verilmektedir.

]]>
Kemik Ağrıları https://www.kemik.org/kemik-agrilari.html Sat, 22 Sep 2018 12:15:52 +0000 Kemik Ağrıları, bazen büyüme nedeniyle veya fiziksel hasarlar gibi basit nedenler ile oluşabileceği gibi, ciddi problemler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Kemik Ağrıları Nedenleri Nelerdir Kemik Ağrıları, bazen büyüme nedeniyle veya fiziksel hasarlar gibi basit nedenler ile oluşabileceği gibi, ciddi problemler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. 

Kemik Ağrıları Nedenleri Nelerdir

Kemik Erimesi: Kemik erimesinin diğer bir adı osteoporozdur. Vücudumuzdaki kemiklerimiz sürekli gelişmekte ve yenilenmektedir. Yaşlanma dolayısı ile kemiklerimiz ölmeye başlar ve yenilenme hızı vücuda göre yetersiz kalmaya başlar. Osteoporoz hastalığı çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Yaşlanmanın yanı sıra hareketsiz kalmak, bayanlarda östrojen ve erkeklerde testosteron hormonu düşüklüğü, alkol, madde ve sigara kullanımı, kilo azlığı da kemik erimesine neden olan dolayısıyla da kemik ağrılarının sebeplerden bazılarıdır. 

D Vitamini ve Kalsiyum Eksikliği: Güneş ışığı D vitamininin en büyük kaynağıdır. Aynı şekilde iyi beslenme yolu ile de vücudumuza D vitamini alabilmek mümkündür. Ancak dengesiz, düzensiz beslenmek ve yeterli güneş ışığına maruz kalmamak D vitamini ve kalsiyum eksikliğine neden olmaktadır. Kemiklerin yapısında en çok bulunan bu iki temel yapı taşı eksik kaldığı zaman kemik ağrıları ortaya çıkar.

D vitamini eksikliğinin neden olduğu raşitizm hastalığı 2 yaşından küçük bebeklerde görülmektedir. Yine aynı şekilde D vitamini eksikliği nedeniyle görülen osteomalazi isimli kemik yumuşaması olarak adlandırılan hastalık kemik ağrılarına neden olmaktadır. 

Kemik İltihabı: Osteomiyelit adı verilen hastalık kemik iltihabı olarak tanımlanmaktadır. Vücuda girmeye çalışan bakteriler, virüsler ve mantarlar kemiklere yapışır ise kemik iltihabı ortaya çıkmaktadır. Bu zararlı mikro organizmalar dolaşım sistemi ile dolaşarak kemik iltihabına neden olmasına rağmen bazen ise şiddetli hasarlar sonrasında da osteomiyelit hastalığı ortaya çıkmaktadır. Yeterince tedavi edilmeyen veya hiç tedavi edilmeyen kemik iltihabı hastalığı kemik kaybına dönüşür. Bu da kemik ağrılarını tetikler. 

Büyüme Ağrıları: Büyüme ağrıları genellikle ergenlik çağlarında görülmektedir. Ergenlik çağındaki bireylerde görülen hızlı büyüme sonucunda kemik ağrıları oluşur. 

Kanser: Osteosarkom, multipl miyelom yani lökosit kanseri, nöroblastom, lösemi, akciğer kanseri, böbrek kanseri, ewing sarkom gibi kemik üzerinde baskı oluşturan kanser türleri kemik ağrılarına sebep olur. 

Diğer Kemik Ağrıları Nedenleri Nelerdir
 • Kemiklerin fiziksel bir hasar nedeniyle yıpranması,
 • Kemik kırılması,
 • Kemik tümörü,
 • Gaucher Sendromu,
 • Hiperparatiroid.
Kemik Ağrıları Tedavisi Nasıldır

D vitamini ve kalsiyum takviyesi: Kemik ağrıları eğer D vitamini ve kalsiyum eksikliği nedeni ile ortaya çıkmış ise kemik ağrılarını gidermenin en iyi yolu D vitamini ve kalsiyum takviyesi almaktadır. Bu takviye gerek besinler yoluyla gerekse ilaçlar yoluyla olabilmektedir. Ancak vücudumuzun ihtiyacı olan bütün D vitaminini besinlerden almak mümkün değildir. Güneş ışığı mutlaka gereklidir. Beraberinde besinlerden de yararlanılabilir.

Egzersiz: Kemik ağrıları yaşayan kişinin yaşı, kilosu, sağlık durumu göz önünde bulundurularak egzersiz programı hazırlamak, kemik yenilenmesini sağlayarak kemik ağrılarını dindirir. 

İlaç Takviyesi: Kemik erimesi nedeni ile oluşan kemik ağrılarında menopoza giren bayanlar için östrojen hormonu takviyesi yapılmaktadır. Kemik iltihabı nedeniyle oluşan kemik ağrılarında damar yolu ile antibiyotik tedavisi kullanılır. Hperparatiroid nedeniyle oluşan kemik ağrılarında ise kemik kaybını durdurmak için kalsitonin hormonu takviyesi yapılır. 

Cerrahi Operasyon: Kemik tümörleri nedeniyle oluşan kemik ağrılarının tedavisinde eğer ki kemik tümörleri iyi huylu ise ve kemik kırık]]> Kısa Kemikler https://www.kemik.org/kisa-kemikler.html Sun, 23 Sep 2018 06:22:56 +0000 Kısa Kemikler, insan vücudunu meydana getiren bazı organların yapısında yer alan boyu ve eni arasında fazla mesafe olmayan kemik türüdür. En önemli görevi vücudu desteklemesidir. bununla birlikte tam bir kalsiyum deposudur. Yapı Kısa Kemikler, insan vücudunu meydana getiren bazı organların yapısında yer alan boyu ve eni arasında fazla mesafe olmayan kemik türüdür. En önemli görevi vücudu desteklemesidir. bununla birlikte tam bir kalsiyum deposudur. Yapı bakımından oldukça sert ve hareketliliğe duyarlı dokularla kaplıdır. İç yapısı ilik ve kan damarlarıyla kaplıdır. Uç kısımları kıkırdak ile çevrili olup dışı zar ile kaplanmıştır. Bununla birlikte bağ dokusunun varlığı derinin sabitlenmesi için önem taşır. Kan dolaşımını sağlayan kanallar sayesinde kemiklerin işlevini kolaylıkla yerine getirebilmesi mümkündür. Her insanın kemik yapısı genetik özellik, yaş faktörü, kilo, cinsiyet ve beslenme koşullarına göre değişkenlik gösterir. Kısa kemikler, kendi arasında yedi bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Kemik zarı, sert kemik, süngerimsi kemik, kırmızı kemik iliği, sarı kemik iliği, kan damarları ve eklem kıkırdakları olarak belirlenmektedir.
Beden yapısını kaplayan ve destek niteliğinde görev yapan kısa kemiklerin hasar görmesiyle birlikte bu alan ile bağlantılı diğer organların işlevi de tehlikeye girer. Sıklıkla karşılaşılan bir sağlık problemi olan kemik erimesi rahatsızlığının meydana gelmesi durumunda kemikte çatlama ve kırılma oluşur. Bununla birlikte kısa kemiğin birtakım unsurlardan dolayı hasar görmesiyle birlikte şekil bozukluğu, iltihaplanma, kireçlenme, harekette kısıtlılık ve ağrı hissi gibi sorunlara maruz kalması da kaçınılmazdır. Normal halinin dışına çıkan vücutta önemli bir yere sahip bu kısa kemiklerin olası bir olumsuzluk ile değişime uğraması durumu ihmale yer vermeden hastane kuruluşlarınca ele alınmalıdır

El Bileği Kemiği
 
Tıp dilinde karpal kemikler olarak bilinen el bileği kemikleri kol ile el arasında bulunan sekiz adet kemikten meydana gelen sert yapılı bir organdır. parmaklara yakın olarak dizilen el bileği kemikleri birbiri ardı dizilen çift sıra halinde menteşe oluşturan bir anatomiye sahiptir. Hareketli özelliği ile işlevini kolaylıkla yetine getiren söz konusu bu kemik hassas nitelikte olup eklem faaliyetlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından son derece önemlidir. Kapsül ile çevrelenen el bileği eklemi ligamentler aracılığıyla güçlendirilir. Bu ligamentlerin derin noktalardaki yüzeyi sinovyal zar ile kaplıdır. Uç kısımlarındaki kıkırdakların varlığı tahrişi engeller. El bileği kemiği hareketliliğe duyarlı olarak fonksiyonunu yerine getirir. Parmaklar üzerindeki kemikler iş gücünün gerçekleşmesine kaynaklık eder.
 
Ayak Bileği Kemiği

Vücudun tüm yükünü taşıyan ayak bileği üzerinde yapılanan kemikler ayak parmakları da dahil olmak üzere toplamda otuz iki adet kemik yapılanması ile kurulmuştur. yürümeye kaynaklık eden bu kemiklerin varlığı hayati devamlılık bakımından önem taşır. Kısa boyuttaki bu kemiğin içi ilik ve kan ile doludur. Dış tabakası ise zar ile çevrili olup deri dokusunun tutunmasına yardımcı olur. Devamlı aktif halde olan ayak bileği kemiği kişilerin vücut yapılarına göre şekillenmektedir. Bacağın bitiş noktasındaki kaval kemiği ucuyla birleşen noktada yer alan bahse konu olan bu kemik talus kemiği birleşmesi sonucunda meydana gelir. Kıkırdak oluşumu sayesinde kemik uçları korunur. Böylece hareketlilikte esneklik ve kolay çalışma imkanı sağlanır.
]]>
Kuyruk Kemiği https://www.kemik.org/kuyruk-kemigi.html Sun, 23 Sep 2018 20:30:34 +0000 Kuyruk kemiği, Omurga veya kuyruk kemiği omurgadaki en küçük ve en alçak kemiktir. Çoğu memelinin kuyruklarında bulunan kaudal omurganın bir kalıntısıdır. İnsan vücudunda, koksikaplar pelvik bölgenin çeşitli kaslarını b Kuyruk kemiği, Omurga veya kuyruk kemiği omurgadaki en küçük ve en alçak kemiktir. Çoğu memelinin kuyruklarında bulunan kaudal omurganın bir kalıntısıdır. İnsan vücudunda, koksikaplar pelvik bölgenin çeşitli kaslarını bağlar ve otururken vücut ağırlığını taşıyan kemiklerden biri olarak işlev görür.

Şekli:

Kuyruk kemiği, 2.5 cm'den daha kısa boylu ve şahin bir gagası gibi eğimli küçük, üçgen bir kemiktir. Sakrum ile karşılaştığı üst sınırında en geniş, en alçak ucunda en dar olanıdır. Kuyruk kemiği anteriorda sakrumun eğriliği ile devam eden içbükey bir yüzey oluşturmak üzere kavislidir.

Erkeklerle kadınlar arasındaki farklar:

Erkeklerde içbükeylik daha fazladır, oysa kadınlarda içbükeylik azaltılır ve böylece kuklum erkek iskeletinde olduğu gibi öncül olarak işaret etmez. Fibrokartilajın ince bir bandı, Kuyruk kemiğinin hafif esneme ve uzatılmasına izin verirken, kuyruk kemiğini yukarıdaki sakruma bağlar. 

Bozukluklar:

Çoğu bireyde dört küçücük omurga kuyruk kusmasını meydana getirir; Bununla birlikte, nadiren üç ya da beş kemikten oluşabilir. Her vertebra, yanal olarak uzanan küçük transvers süreçleri ve üstün eklem hareketlerini gösterir. Doğumda, kuyrukkuş sakrumun sonuna eklenen kıkırdak bir kütlesi olarak başlar ve yavaş yavaş bireysel kemik olarak ossifiye olur. Her kemik üstten küçücük kemikleşerek ergenlik sonuna kadar kemikleşir. Bireysel kemikler aynı zamanda yetişkinlikte tek bir kuyruk oluşturacak şekilde kaynaşırlar. Bazı bireylerde, kemiklerin kısmen kaynaması, kuyruk kemiğinin iki ayrı kemikten oluşmasına neden olabilir.

İşlevleri:

Kuyruk kemiği, pelvik bölgedeki çeşitli kaslar için hafif esnek bir tutunma noktası olarak işlev görür. Kalçanın büyük bir ekstansörü olan gluteus maksimus kasının kökeni kuyruk kemiği boyunca uzanır. Levator ani ve koksigöz kasları, pelvik organları kısıtlayan pelvik diyaframı oluşturur ve dışkılama ve idrara çıkmayı geciktirmemize yardımcı olur. Son olarak, kuyruk kemiği dış anal sfinkteri anokoksizal bağ yardımıyla yerinde tutarak anüsün desteğini sağlar.

Doğum açısından farklılık:

Kuyruk kemiği ayrıca omurilik, vücudun desteği ve doğumun desteklenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Meninglerin omuriliğin alt ucundaki bir uzantısı olan filum terminale, kuyruk kemiğine  bağlanır ve omurilik için bir bağlantı noktası olarak kuyruk kemiği kullanır. Otururken, vücut ağırlığı pelvisin iki ischium kemiğine anterior ve kuyruk kemiğinin posteriorda bir tripod gibi durur. Son olarak, kuyruk kemiği fetal başın doğum kanalından geçmesi için daha fazla yer sağlamak için doğum sırasında posterior olarak uzanır. Bu fleksiyon, öne işaret eden erkek kuyruk kemiği ile fetusta ekstra alan sağlamak için daha aşağıya doğru çıkan kadın kuyruk kemiği  arasında görülen cinsel dimorfizmi açıklar.

]]>
Kemiklerin Görevi https://www.kemik.org/kemiklerin-gorevi.html Mon, 24 Sep 2018 17:15:30 +0000 Kemiklerin görevi, kemikler sert olmasına rağmen aslında oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Belirli tarzlarda ve durumlarda bir araya gelen kemik eklemleri vücudun hareket etmesini sağlar. Kemiklerimiz canlı değildir. Sinirler ve ka Kemiklerin görevi, kemikler sert olmasına rağmen aslında oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Belirli tarzlarda ve durumlarda bir araya gelen kemik eklemleri vücudun hareket etmesini sağlar. Kemiklerimiz canlı değildir. Sinirler ve kan damarları kemik hücrelerinden ortaya çıkan canlılardır. Kendi aralarında gruplandırılan kemiklerin görevi de birbirinden farklıdır. Her bölgenin kemiği bulunduğu bölgeden sorumludur. Kalsiyum ve fosfor mineraller kemiklerin sert olmasının nedenidir. Kalsiyum ve minerallerin kemik için önemi çok fazladır. Aynı zamanda kemiklerin uğradığı değişimi görmek için sirke dolu bir kapta kemikleri bekleterek deney yapılabilir. Bir süre sonra kemiklerin büküldüğünü görmek mümkündür. Vücudumuzu oluşturan kemikler üçe ayrılır. Bunlar yassı kemikler uzun kemikler kısa kemiklerdir. Kemikler kişi için vücudunda hayati önem taşıyan bir kafestir. Kalbi, göğüs kafesini, beyni ve daha bir çok organı korumak kemiklerin görevi olmaktadır.

Kemiklerin çeşitlerine göre tanımı ve görevleri
 • Kısa kemikler, insan vücudunda el ve ayağı oluşturan, burada görev yapan kemiklerdir. 
 • Uzun kemikler, uyluk kemiği, kaval kemiği ,kol kemiği ve uzun kemikler olarak bilinen kemiklerdir.
 • Yassı kemikler, kürek kemiği, kalça kemiği, kaburga kemiği, burun kemiği, şakak kemiği, vomer kemiği ve baş kemiği gibi kemikler yassı kemiklerdir. Vücudumuzun dik kalmasını sağlamak en önemli görevlerinden biridir. Kemikler ayrıca hayati organlarımızı taşıyan bir kemik kafesidir. Beynimizi kafa tası, kalbimizi, akciğerimizi, göğüs kafesi kemikleri korumaktadır. 
 Kemiklerin görevi nelerdir
 • Kan yapımında görev yapmakla sorumludurlar.
 • Kemikler vücudumuzda destek görevini yapmaktadır. Bunun sayesinde bir çok hareket oluşumu mümkün olur.
 • Kişinin vücuduna aldığı kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi minerallerin bünyesinde depo edilmesini sağlar. Bu görev kişinin yaşamını sürdürebilmesi için oldukça önemlidir.
 • Kemikler vücudumuzun dik durmasını sağlamaktadır. Dik durmakla beraber bir çok pozisyon alımında kemikler büyük rol oynar.
 • Organlarımıza dıştan gelecek zararlı etkenlere karşı korumak kemiklerin görevi arasında yer alır.
 • Hareket için bir dizi manivela gibi çalışmak kemikler sayesinde oluşur.
 • Ana damar ve sinirlerin korunması kemikler sayesinde mümkün olmaktadır. Bunları korumakta kemiklerin görevidir.
 • Kemikler alyuvarları sayesinde bazı ilikleri akyuvarları yaparlar.
Not, kişi doğduğunda 350 adet kemiği olmaktadır. Fakat yetişme döneminde kemikler eriyip birbiriyle kaynaşma yapar. Bu sayı kişi yetişkin olduğunda 207 adete kadar düşmektedir. Bu kaynaşma işlemi kişide 207 adet kemik kalmasına neden olmaktadır. Bu durumda kişinin hayatını sürdürebilmesi için bir çeşit kemiklerin görevi olarak kabul edilebilir. Yetişkinlerde bir bebekten daha az kemik bulunmaktadır.
]]>
El Kemikleri https://www.kemik.org/el-kemikleri.html Mon, 24 Sep 2018 22:12:09 +0000 El kemikleri, vücudun önemli ve fonksiyonel organlarından biri olan el, toplamda 27 adet kemikten oluşmaktadır. Bilek 4+4 olmak üzere 8 kemikten oluşur. Bilekte bulunan kemikler bilek kemikleri olarak tanımlanır. El içi El kemikleri, vücudun önemli ve fonksiyonel organlarından biri olan el, toplamda 27 adet kemikten oluşmaktadır. Bilek 4+4 olmak üzere 8 kemikten oluşur. Bilekte bulunan kemikler bilek kemikleri olarak tanımlanır. El içi yani avuç, 5 adet tarak kemiğinden oluşur. Parmaklar ise 14 adet kemikten oluşur. Parmak kemiklerinden 2 tanesi başparmakta bulunur. Diğer parmaklarda ise 3'er adet kemik bulunur. El kemikleri tıbbi olarak değerlendirildiğinde oldukça önemli bir yere sahiptir. El kemiklerinde yaşanan bazı farklılıklar ellerde oluşan şekil bozukluklarıyla fark edilebilir. BU şekil bozuklukları bazı hastalıkların belirtisi olarak çıkabilir. Örneğin devlik hastalığında eller yapı olarak anormal şekilde büyüktür. Kalp ya da akciğere bağlı olarak gelişen hastalıklar nedeniyle el parmaklarında şişme görülebilir. Dolaşım bozuklukları, romatizma hastalıkları yine ellerde değişik şekillerde belirtiler ortaya çıkabilir.

El kemikleri ağrısı neden olur

El kemiklerinde yaşanan sorunlar karşısında ağrıların oluşması  doğaldır. Eller vücutta birçok eylemi gerçekleştirmeyi sağlayan önemli bir organdır. El kemiklerinde birçok nedene bağlı olarak farklı hastalıklar yaşanabilir. El kemiklerinde en sık karşılaşılan ve ciddi anlamda ağrıya yol açan en önemli hastalık kireçlenmedir. Kireçlenme genelde 40 yaş üstü kişilerde yaygın şekilde görülür. Erkeklere oranla kadınların daha sık maruz kaldığı kireçlenme el kemiğinin tek ekleminde görülebileceği gibi diğer eklemlerinde de aynı anda görülebilir. Kireçlenme eklemlerde kıkırdak dokunun yıkımına sebep olur ve bu yıkım kemiklerde hasar ve ağrıya yol açar. Kireçlenme nedeniyle el hareketleri eskisi gibi rahat olmaz. Birçok harekette kısıtlanma yaşanır. Aşırı kilolu olmak, sinir hasarı, kasların zayıf olması, iltihap hastalığa yol açabilir. Kireçlenme haricinde;

Travma, gangliyon kistleri, raynaud hastalığı, sudeck atrofisi, karpal tünel sendromu, tetik parmak, ankilozan spondilit, dupuytren kontraktürü, De Quervain hastalığı, el bileğinde ulnar sinir kompresyonu el kemiklerinde ağrıya yol açabilecek ve el kemiklerini etkileyebilecek hastalıklar arasındadır.

]]>
Ayak Tarak Kemiği https://www.kemik.org/ayak-tarak-kemigi.html Tue, 25 Sep 2018 09:46:51 +0000 Ayak tarak kemiği, yapısında 5 adet ince ve uzun kemik vardır. Yaş ilerledikçe tarak kemiğinin hemen altında 2 tane daha kemik oluştuğunda, toplam kemik sayısı 7 olur. 50 yaşını geçen insanlarda ayakta bulunan kemik sayısı 26 Ayak tarak kemiği, yapısında 5 adet ince ve uzun kemik vardır. Yaş ilerledikçe tarak kemiğinin hemen altında 2 tane daha kemik oluştuğunda, toplam kemik sayısı 7 olur. 50 yaşını geçen insanlarda ayakta bulunan kemik sayısı 26'dan 28'e yükselir. Metatarsal kemiklerden olan ayak tarak kemiği çeşitli rahatsızlıklara maruz kalabilir. Her ayakta bulunan 5 metatarsal kemik parmak eklemlerine kadar uzanır. İlk metatarsal kemik diğerlerinden daha kısa ve kalındır. Diğer 4 kemik aynı boyda olur. Koşarken, yürürken, sıçrarken yani hareket halinde ayak yerden itildiği zaman vücudun ağırlığı parmak uçlarıyla metatarsal kemiklere doğru aktarılır. Ağırlığın fazlalığı ilk ve ikinci metatarsal kemiklerce taşınır. Ayak tarak kemiği sorunlarının büyük çoğunluğu mekanik ağırlığın ayak tarafından dağıtılmasında sorun yaşandığı zaman ya da darbeden kaynaklı yüklerden  dolayı olur. Metatarsal kemiklere gereğinden fazla ağırlık bindiğinde, kemiklerin uçlarında, parmak kemiklerinin tarak kemikleriyle birleştiği birleştiği uçlarda iltihaplanmayla birlikte ağrı ortaya çıkmaktadır.

Ayak tarak kemiği rahatsızlıkları neden olur

Aktivite ve egzersiz yoğunluğu: Aşırı derecede yoğun yapılan egzersizler, koşu gibi sportif aktivitelerde ayak tarak kemiği yoğun ağırlığın etkisinde kalır. Eğer buna uygun olmayan ayakkabı seçimi de etki ediyorsa, ayak tarak kemiği sorunları yaşanabilir. Toplumda en yaygın görülen nedenlerden birisi budur.

Ayak baş parmak kemik çıkıntısı (Bunyon): Ağrılı bir şişlikle ayak baş parmağını etkileyen bu problem, genellikle dar ayakkabı giyilmesinden ve genetik etkenlerden yüzünden oluşabilir. Kadınlar bundan daha fazla etkilenir. Bu durum ayak baş parmağın etkisini azalttığı için, ayağın tarak kemiğine binen yükte artmış olur. Yaşanan şikayetlerin giderilmesi için uygulanan cerrahi sonrasında yeterince istirahat edilmediği takdirde, ayak tarak kemiği sorunlarıyla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

Ayak şekilleri: Herkesin ayak yapısı bazı farklılık içerebilir. Özellikle ayak taban kavisi yüksek olan kişilerde ayak tarak kemiğine binen yük daha fazla olur. Buna benzer şekilde baş parmağın yanındaki parmağı uzun olan kişilerde de aynı sorun yaşanabilir. İkinci metatarsal kemiğe binen yükü arttıran bu sorun ayak tarak kemiği sorunlarına yol açar.

Çekiç parmak problemi: Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar giyenlerde, ayak yapısına uygun olmayan küçük ayakkabıları giyenlerde yani ayak parmaklarının düz durmasına engel olan durumlarda çekiç parmak sorunu yaşanabilir. Bu sorun ayakta daha çok parmaktaki ikinci eklemin kıvrılması nedeniyle aşağıya bükülme sorunu yaşanmasına neden olur. Sıkışma metatarsal kemiklerin uçlarında ise çökmeye neden olur.

Çok kilolu olmak: Vücut ağırlığını taşıyan ayaklar, aşırı kilolardan olumsuz şekilde etkilenir. Eğer kişi bu kiloları diyet ve sporla verebilirse, ayak tarak kemiği sorunları azalır.

Ayakkabı seçimindeki hatalar: Daha çok yüksek topuklu ayakkabılar tarak kemiğine binen yükü arttırır. Aynı şekilde ucu dar olanlarda ayak tarak kemiği desteğini azalttığı için sorunlara neden olabilir.

Morton nöronu: Sinir etrafındaki lifli dokudaki büyüme en fazla 3. ve 4. metatarsal kemik uçlarını etkiler. Bu ayak tarak kemiğinde baskıya neden olur. Buna sebep olan daha çok sıkı ve topuklu ayakkabılardır. Koşma, darbeli sporlarda bunda etkili olabilir.

Stres kırıkları: Ayakta en fazla ayak parmakları ve tarak kemiğinde oluşan bu kırıklar yüzünden ayağa binen yükte artış olur. Dolayısıyla ayak tarak kemiği sorunları baş gösterir.
]]>
Kuyruk Kemiği Ağrısı https://www.kemik.org/kuyruk-kemigi-agrisi.html Tue, 25 Sep 2018 10:51:34 +0000 Kuyruk kemiği ağrısı, bayanlarda daha sık görülen rahatsızlıktır. 30 yaş grubundan sonra herkeste görülebilir. Kuyruk kemiği bel bölgesinde omuriliğin bittiği kısımdır. Bel ve kalça ortasında derin boşlukta yer alır. Om Kuyruk kemiği ağrısı, bayanlarda daha sık görülen rahatsızlıktır. 30 yaş grubundan sonra herkeste görülebilir. Kuyruk kemiği bel bölgesinde omuriliğin bittiği kısımdır. Bel ve kalça ortasında derin boşlukta yer alır. Omurga kemiği belin orta kısmını içeriye doğru eğikliğini oluşturur. Eğrilik olan bölgede zaman zaman ağrı oluşur. Kuyruk sokumun bittiği yerde şiddetli ağrı ve sızı oluşur. Bel bölgesinde oluşan şiddetli ağrı kişinin vücut direncini düşürür ve hareket etmede zorluk meydana getirir. Omurga bölgesi vücudun ayakta dik durmasını sağlar. Kuyruk sokumu vücudun rahat hareket etmesini sağlar ve belin sağa, sola, geriye, ileri doğru hareketini oluşturur. Bel bölgesinde oluşan şiddetli ağrı sağlık sorunu oluşturur. Kuyruk kemiği ağrısı bir çok sebep etki eder. Kuyruk kemiği bölgesinde oluşan ağrı için doktora gidilmelidir.  

Kuyruk kemiği ağrısı belirtisi
 • Kuyruk sokumu etrafında keskin ağrı ve şişlik oluşur.
 • Hafif dokunuşta bile sızlama olur.
 • Boyun, bel, bacakta ağrı olur.
 • Dışkı yapmada zorlanma, yapamama, yarıda kesilmesi, kabızlık sorunları olur ve ağrı oluşur.
 • Oturmada, yürümede ağrı oluşur.
 • Cinsel birleşmede ağrı olur.
 • Adet döneminde ağrı olur.
Kuyruk kemiği ağrısı nedeni ve tedavisi
 • Çok doğum yapılması kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Belin incinmesi, bele aşırı baskı yapılması kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Obezite, kilo, diyabet hastalığı kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • İlerleyen yaş ve yaşlılık kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Kuyruk bölgesinde oluşan tümör, yara, enfeksiyon kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Hareketsiz oturma, ağır iş yapma, ağır yük kaldırma kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Sürekli yapılan spor, egzersiz hareketleri, aktivite kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Eklem ağrısı, eklem iltihaplanması kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Kemik hastalığı, dolaşım bozukluğu, hormon bozukluğu kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Psikolojik nedenler, sinir, stres kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
 • Bayanın adet dönemi, menopoz süreci, hamilelik dönemi kuyruk kemiği ağrısına neden olur.
Kuyruk kemiği bölgesinde oluşan ağrı için sıcak su torbası ile bele 15 dakika basınç uygulanabilir. Bel bölgesine düzenli masaj yapılabilir. Bu yöntemler kuyruk kemiği ağrısını hafifletir. Kuyruk kemik ağrısı ciddi bel ağrısı oluşturur. Doktor kontrolü ile hastaya röntgen, tomografi, kolonoskopi inceleme yapılır ve fizik tedavi süresi başlar. Hasta için iğne ve kas gevşetici ilaç, krem kullanılır. Antibiyotik ilaç verilir. İlaç tedavisi ve fizik tedavisi olumsuz sonuçlanırsa ameliyat işlemi uygulanır. 
]]>
Kemik Doku https://www.kemik.org/kemik-doku.html Tue, 25 Sep 2018 19:02:02 +0000 Kemik Doku: İnsan ve bazı hayvanlarda vücut iskeletini meydana getiren kemikler, kemik dokudan oluşmaktadır. Kemik doku, canlı kemik hücre ve bu hücrenin salgıladığı ara maddeden meydana gelir. Vücut içindek Kemik Doku: İnsan ve bazı hayvanlarda vücut iskeletini meydana getiren kemikler, kemik dokudan oluşmaktadır. Kemik doku, canlı kemik hücre ve bu hücrenin salgıladığı ara maddeden meydana gelir. Vücut içindeki gerçek kemik hücresine osteosit adı verilir. Bu kemik hücrelerin çok fazla sayıda sitoplazmik uzantıları vardır. Hücrelerin salgıladığı ara maddenin birçoğunu protein yapısında yer alan “osein” maddesi oluşturur. Oseinin maddesinin aslını ise kolla-gen bağ dokusu lifleri yapar. Bu liflerin arasına, kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat, kalsiyum flörür, magnezyum fosfat, benzeri inorganik tuzlar birikip, kemik dokuyu sertleştirir. İnsanda yaş ilerlediği zaman kemikteki inorganik tuz oranı yükselir. Bu nedenle, çocuk ile gençlerin kemiği elastik, yaşlı insanların kemiği ise sert ve daha kırılgan olur.

Kemik Doku Türleri: 

Kemik doku yapısı üzere sıkı ve süngerimsi olarak iki kısma ayrılır. İskeleti meydana getiren vücuttaki tüm kemiklerin dış kısmı ile uzun olan kemik gövdesi sıkı kemik dokudur. Sıkı dokuya sahip bir kemik kesiti, mikroskop altında incelenirse, buradaki ara maddenin, iç içe geçmiş daire şeklinde, sıralı lameller bir yapısı olduğu görülmektedir. Buradaki lamellerin orta kısmında kan damarı ile sinirlerin geçmiş olduğu bir “Havers kanalı” adı verilen bir kanal vardır. Kemik hücresi ise lamellerin birleşme noktasında yer alır. Buradaki hücreler, kendi şekline uygun olan boşluklarda yerleşmiştir. Sitoplazmik uzantılar ile kemik hücreleri hem birbirlerine, hem de havers kanalına bağlanır. Hücreler, ihtiyaç duydukları oksijen ve besin maddelerini, havers kanalında bulunan damarlardan, bu sitoplazma uzantıları ile alır. Artık maddeleri ise yine aynı yolla gönderir.

Kemik Mineral Deposudur: 

Vücuttaki uzun kemiklerin ortasında bulunan boşlukta sarı kemik iliği bulunur. Ayrıca uzun kemiklerde baş taraf ile diğer kemiklerde iç kısımlar süngerimsi bir kemik dokusundan meydana gelmiş, bunlardaki boşlukları kırmızı kemik iliği doldurmuştur. Tüm kemiklerin dış yüzeyinde Periost adı verilen canlı bir zar vardır. Kemiklerin beslenmesi, onarımı ve kalınlaşması, bu zar sayesinde olur. Kemiğin dokusu, vücudun mineral deposu olarak bilinmektedir. Bilhassa hücrelerin ihtiyacı olan kalsiyum, kemik dokusunun emilmesi sonucu sağlanır. Hücreler arasında bulunan madde sert olduğundan, kıkırdak ile kemik dokuya “destek dokular” da denilmektedir.

]]>
Kalça Kemiği Anatomisi https://www.kemik.org/kalca-kemigi-anatomisi.html Wed, 26 Sep 2018 01:08:40 +0000 Kalça kemiği anatomisi; kalça kemiği latince olarak ox coxae olarak isimlendirilmek de ve üç kemiğin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu üç kemik os ilium, os ischii ve os pubis olarak isim alır ve birbiri ile eklem oluşturarak kalç Kalça kemiği anatomisi; kalça kemiği latince olarak ox coxae olarak isimlendirilmek de ve üç kemiğin birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu üç kemik os ilium, os ischii ve os pubis olarak isim alır ve birbiri ile eklem oluşturarak kalça kemiğini oluştururlar. Os ilium, kalça kemiğinin en büyük ve kanat şeklindeki kısmıdır. Os ischii yan kısmı oluşturmaktadır. Os pubis ise kalça kemiği anatomisinin tabanını oluşturan kemik kısmıdır. Kalça kemiği anatomisine bakıldığında dektra(sağ) ve sinistra olmak üzere iki kemik birleşimi şeklinde bir çatıdır. Kalça kemiği anatomisini oluşturan bu kemiklerin birleşmesi ile iki taraflı acetabulum dediğimiz boşluklar oluşmaktadır. Bu boşluklara ise bacak kemiği olan femur, kalça kemiği ile eklem oluşturarak bağlanmaktadır. 

Kalça kemiği anatomisinin özelliği;
 • Koruma ve destek sağlar.
 • Vücudun hareket etmesine yardımcı olur.
 • Bacak kemiklerini bağlar.
 • Genital organları içerisinde barındırır.
 • Sindirim organları barındırır. 
Kalça kemiği anatomisi üremenin devamlılığını sağlayan çiftleşmenin ana çatısını oluşturur. Dişi ve erkek genital organların barındırılmasında ve çiftleşme esnasında bir bakım kimyasal olayların gerçekleşmesinde kalça kemiği anatomisi önemli bir yer tutmaktadır. Kalça kemiği anatomisi vücuda destek verip iskelet sisteminin ayakta durmasını sağlar. Yürüme, koşma sağlayan bacaklara eklem yaparak hareket sağlar. Kalça kemiği anatomisi içerisindeki genital (vajina, serviks, gibi) ve sindirim sistemi organlarını (bağırsaklar) barındırmaktadır ve bu organlara dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruma görevi yapmaktadır. Kalça kemiğinin anatomisi doğuştan veya daha sonra bozulmalar gösterebilmektedir. Kalça kemiği anatomisi doğuştan kalça çıkıklığı veya eğriliği görülebilir. Yetişkin bireylerde ve çocuklarda ters egzersiz hareketlerde veya çok hareketli hallerde kalça kemiği çıkıkları gerçekleşebilir. 
]]>
Kalça Kemiği Erimesi https://www.kemik.org/kalca-kemigi-erimesi.html Wed, 26 Sep 2018 12:40:33 +0000 Kalça kemiği erimesi; ilerleyene yaşlarda karşı karşıya kalınan ciddi bir sağlık sorunudur. Kemik erimesi başta bayanlar olmak üzere birçok kişinin yaşayabileceği bir kemik hastalığıdır. Kemik sağlığı için kalsiyu Kalça kemiği erimesi; ilerleyene yaşlarda karşı karşıya kalınan ciddi bir sağlık sorunudur. Kemik erimesi başta bayanlar olmak üzere birçok kişinin yaşayabileceği bir kemik hastalığıdır. Kemik sağlığı için kalsiyum çok önemlidir. Günlük ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarının sağlanamaması halinde vücut ihtiyaç duyduğu kalsiyumu kemikler ve dişlerden almaya başlar. Bu durumda diş çürümesi ve kemik erimesi kaçınılmaz bir son oluverir. Tabi bahsedilen bu şikayetler özellikle 40'lı yaşlardan sonra kendisini daha çok hissettirir. Kadınlarda menopoz olarak adlandırılan adet kanamasının kesilmesi bu süreci daha da hızlandırır. Kemik erimesinin en sık görüldüğü bölgelerden bir tanesi de kalçadır. Kemik erimesi halinde fiziki hareket kabiliyeti azalacağı gibi kırık, çatlak gibi bazı kemik hastalıklarının da iyileşmesi sağlıklı bireylere göre daha fazla vakit alır. Osteoporoz olarak da adlandırılan kemik erimesi bazı belirtilerin yaşanmasına neden olur.

Kalça kemiği erimesinin belirtileri nelerdir
 • Basit olaylar karşısında bile kemik kırığı ve çatlaklarının yaşanması,
 • Kemik hastalıklarının geç iyileşmesi,
 • Bel ve sırt bölgesin de ağrı,
 • Yürüme güçlüğü,
 • Hareket etmekte zorlanma,
 • Duruş şeklinin bozulması.
Kalça kemiği erimesi nasıl teşhis edilir

Risk grubunda bulunan kişilerin belirli aralıklarla doktor kontrolünden geçmesi tavsiye edilir. Hastalığın teşhisi için kemik mineral düzeyi ölçümü yapılır. Elde edilen sonuca göre hastaya tanı konur. Eğer hastanın kemik mineral düzeyi olması gerekenden düşükse kemik erimesi başlamış kabul edilir. 

Kalça kemiği erimesinden nasıl korunmak gerekir

Kemik erimesinden korunmak için alınması gereken önlemler küçük yaşlara kadar dayanmaktadır. Özellikle 40'lı yaşlara gelinceye kadar düzenli olarak kalsiyum takviyesi alınması çok önemlidir. Bunun için başta gebeler olmak üzere her bireyin süt ve süt ürünleri tüketimine ağırlık vermesi gerekir. Ayrıca sağlam bir kemik yapısı için spor ve yürüyüşe de önem verilmelidir. 
]]>
Çene Kemiği Erimesi https://www.kemik.org/cene-kemigi-erimesi.html Wed, 26 Sep 2018 18:19:21 +0000 Çene kemiği erimesi, estetik açıdan oldukça rahatsız edici görünüme sebebiyet veren çene kemiği erimesi yüz bölümünde bulunan kaslarının zarar görmesi ile birlikte kişinin yaşam kalitesini düşürür. Özellikle çe Çene kemiği erimesi, estetik açıdan oldukça rahatsız edici görünüme sebebiyet veren çene kemiği erimesi yüz bölümünde bulunan kaslarının zarar görmesi ile birlikte kişinin yaşam kalitesini düşürür. Özellikle çene, diş, ağız rahatsızlığı sebebiyle meydana gelen çene kemiği erimesi hastalığı genellikle erişkin kişilerde meydana gelirken; sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında bulunur. Erken tanı ile tedavisi sağlanırken, küçük çocuklarda bile meydana geldiği belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde kişinin diş sağlığına önem vermesi gerekir. Özellikle erken diş kaybı sebebiyle çene kemiği erimesinin tetiklediği belirtilirken, ağız bakımının doğru yapılması ile bu hastalığın oluşumunun önüne geçilmesi sağlanır. 

Çene kemiği erimesi sebepleri
 • Ağız içerisinde yer alan içinde kemiğin diş bölümünün bağlandığı alan olarak gözlendiği belirtilir. Bu bölümde bulunan kaslar dişin uyguladığı baskının çene kemiğine zarar vermesini engeller. Böylece hem diş sağlığı korunurken hem de çene kemiğinin korunmasına sebep olur. Özellikle diş çürümesi  ve yapılan kanal tedavi gibi işlemler diş kökünde bulunan hasarı artırdığı için genellikle kaslarda işlev bozukluğu meydana getirir. Böylece çene kemiği erimesi problemine sebep olur. 
 • Özellikle diş çekilen bölümde çene kemiği açık hale geldiği zaman erimenin hızlanmasına sebebiyet verdiği belirtilir. İlk altı ay çene kemiği erimesi hızla devam ederken sonrasında yavaşlama meydana gelir. 
 • Diş çekilmesinin ardından boşluğun uygun şekilde doldurulmaması ile çene kemiğinin erimesi yavaş yavaş devam eder. 
 • Ayrıca diş köklerinde bulunan enfeksiyon, kist, tümör gibi sebeplerden dolayı çene kemiği erimesi ortaya çıkabilir.
 • Bunun yanı sıra başka hastalıklara neden olurken; kemikte kayma ve değişiklik olmasına neden olur. Bu süreç içerisinde yüz hattında değişikliğe neden olurken; diş kökündeki kemiklerin erimesi ile dişlerin dökülmeye başlamasına neden olur. 
 • Kişide bulunan diş sıkma problemi veya gıcırdatma gibi işlevler çene kemiği erimesinin nedeni olarak belirtilmektedir. Genellikle uyku esnasında dişlerin sıkılması veya gıcırdatılması sebebiyle çene kemiğinin hasar gördüğü belirtirken, bunun ardından çene kemiği ve diş kaybı oluşur. 
 • Kişide bulunan travma veya herhangi bir kaza sonrasında çene kemiğinin hasar alması, bu bölümdeki kaslarda oluşan problemler çene kemiği erimesine neden olur. 
 • Ayrıca diş etinde bulunan rahatsızlıklar, yanlış ağız bakımı, yanlış dolgu uygulaması, hatalı yapılan kanal tedavisi gibi etkenler çene kemiği erimesinin nedenleri içerisinde yer alır.
Çene kemiği erimesi tanı ve tedavi

Sıklıkla ortaya çıkan problemler içerisinde yer alırken görünüm açısından oldukça rahatsız edici bir durum meydana getirir. Özellikle çene kemiğinin yüz hattından küçük olması ile baş bölümünün bütünlüğünü bozan hastalık olması sebebiyle erken tanı ile tedavi edilmesi gerekir. Saydığımız şikayetleri bulunan kişilerin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması gerekirken; uygulanacak tetkikler ile çene içinde kemik erimesinin nedeni belirlenir. Oluşan problem çene kemiğine yakın bölümlerde enfeksiyon, bakteri, viral sebeplerden dolayı meydana gelmiş ise uygun antibiyotik kullanımı ile bu bölümde bulunan hasarın giderilmesi sağlanır. 

Çene kemiği erimesi yanlış yapılan dolgu sebebiyle meydana gelmiş ise iyileştirme süreci içerisinde dolgunun çıkartılarak yeniden yapılması, dolgunun altında çürük bulunuyor ise çürük olan dişin çekilerek yerine implant diş uygulaması yapılması tavsiye edilir. İmplant oldukça dayanıklı olması bakımından çene sağlığı için de son derece önemlidir. Bu uygulama ile birlikte çene kemiği erimesinin giderilmesi sağlanır. En çok tercih edilen yöntem ile ağızda bulunan boşluklarının implant ile doldurulması tavsiye edilir. Çene kemiği erimesi sebebiyle kemikte küçülme meydana geldiği için kemik aşılama işlemi kullanılarak k]]> Belde Kemik Erimesi https://www.kemik.org/belde-kemik-erimesi.html Thu, 27 Sep 2018 01:27:24 +0000 Belde kemik erimesi, sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; Tıp literatüründe Osteoporoz ismi verilir. Belde bulunan kemiklerin dokularının azalması sebebiyle ortaya çıkar. Kişiden kişiye erime hızı farkl Belde kemik erimesi, sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; Tıp literatüründe Osteoporoz ismi verilir. Belde bulunan kemiklerin dokularının azalması sebebiyle ortaya çıkar. Kişiden kişiye erime hızı farklılık gösterir. Belde kemik erimesi kemik kırılganlığının oluşması ile ortaya çıkarken kemikte bulunan dokuların kendini düzenli olarak yenilememesi halinde şiddetini artırır. Kemik yoğunluğu üzerinde azalma bulunması sebebiyle Osteoporoz hastalığı artış gösterir. Genellikle 35 yaş üstü kişilerde sıklıkla gözlendiği açıklanmıştır. 

Belde kemik erimesi nedenleri

Bayanlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Özellikle erken menopoza giren bayanlarda yaşandığı belirtilmektedir. Cerrahi müdahale sonrasında veya bayan da bulunan yumurtalıkların alınması ile belde kemik erimesi yaşanır. Erkeklerde görülen belde kemik erimesi ise Testosteron hormonunun azalması ile ortaya çıkar. Ayrıca ağır egzersiz yapan kişilerde ve günü hareketli geçiren kişilerde daha fazla görülür. Genetik yatkınlık belde kemik erimesinin ailede olması diğer bireylerde de olma ihtimalini gösterir. Ayrıca alkol ve sigara içen kişilerde fazla görülürken; kafeinle aşırı tükenen tüketen kişilerde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Vücutta D vitamini eksikliği ile ortaya çıktığı belirtilirken; kısa boylu ve ince kemikli kişilerde daha çok ortaya çıkar. Kişide bulunan kanser  veya Tiroit hastalığı sebebiyle bu hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlarında belde kemik erimesine sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Şeker hastalığı, paratiroid, felç olan kişiler de görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Belde kemik erimesi belirtileri

Kişiden kişiye değişik belirtiler ile ortaya çıkartırken omurga bölümünde bulunan kırıklar belli eder. Bu bölümde kronik ağrılar, kalça kemiğinde kırık, kişide görülen kamburlaşma veya olmaz kısmının yuvarlaklaşması gibi belirtilerle ortaya çıkarken; boyun kısalması olarak da belirtilmektedir. Belde kemik erimesi eklem bölümlerinde şiddetli ağrılar ile ortaya çıkarken sinsi şekilde yayılma gösterir. Bu sebepten dolayı erken teşhis edilmesi ile tedavisi sağlanır. Dikkate alınmaması halinde ölüme sebebiyet verdiği belirtilirken; çoğu hastalarda ise sakatlığa neden olur bu süreç.

Belde kemik erimesi tanı ve tedavi

Belde kemik erimesi bulunan kişilerin vücudundaki kemik yoğunluğunun test edilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılır. iki şekilde tedavi gerçekleştirilirken bu süreç içerisinde kişide bulunan kemik erimesinin etkilerini azaltmak için östrojen tedavisi uygulanır. Özellikle kemiklerde bulunan kırıklarda ki hasarı yok etmek için son derece etkilidir. Uzun süren tedavi sonrasında belde kemik erimesinin tedavisi gerçekleştirilirken; hastanın tedaviye ara vermesi halinde belde kemik erimesi hızlı şekilde tekrar eder. Belde kemik erimesi ilaç tedaviyle gerçekleştirilirken; bu süreç içerisinde kişinin günlük yaşamına dikkat etmesi, ağır egzersizler yapmaması, bedenini yormaması tavsiye edilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmesinin yanı sıra süt ürünlerini bol tüketmesi halinde kalsiyum miktarının fazla alınması ile kemikler kuvvetlenir. Kişinin günde 20 dakika güneş ışınlarını alması kemiklerin gelişimine fayda sağlar. Böylece tedavisi gerçekleştirilir.
]]>
Kemiklerin Yapısı https://www.kemik.org/kemiklerin-yapisi.html Thu, 27 Sep 2018 20:25:11 +0000 Kemiklerin Yapısı; Vücuttaki en sert dokulardan biri kemiklerin yapısıdır. Bağ dokunun kemik dokuya dönüşmesi ile meydana gelir. Kemik dokuda hücreler arası madde kalsifiye edilmiştir. Bu osein olarak tanımlanır. Kemik yapısın Kemiklerin Yapısı; Vücuttaki en sert dokulardan biri kemiklerin yapısıdır. Bağ dokunun kemik dokuya dönüşmesi ile meydana gelir. Kemik dokuda hücreler arası madde kalsifiye edilmiştir. Bu osein olarak tanımlanır. Kemik yapısına aynı zamanda içerisine kemikler, kemik ilikleri gibi birçok bileşeni alan kemik doku da denir. Kemiklerin içeriğinde;
 • %30 oranında organik madde
 • %25 oranında su
 • %45 oranında mineral içerir. (Bu minerallerin başında kalsiyum (Ca) gelir.)
Kemikler vücutta olmazsa olmaz yapılardandır. Başlangıç görevi; vücutta fiziksel görünümü verebilmek için dik durmasını sağlar ve sertlik verir. Yapısal olarak kemik iki ana başlık altında incelenir.
 • Sert Kemik
 • Süngerimsi Kemik
Sert Kemik; İskeletin büyük bir kısmı sert kemik yapısındadır. Kemik yapısının, vücuda desteklik katmak, sert kimliğini kazandırmak gibi özelliklerini yerine getirir. Hemen hemen her kemiğin dış kısmı sert kemik yapısındadır. Bunun yanı sıra kol, bacak kemikleri ve uzun kemikler sert kemik yapısındadır.

Süngerimsi Kemik; Aynı sert kemik gibi vücuttaki sert dokular arasında yer alır. Ama süngerimsi kemik, sert kemik dokusuna oranla daha yumuşak bir yapıdadır. Süngerimsi kemik yapısında kırmızı kemik iliği bulundurur. Uzun kemiklerin (sert kemik yapısında) uç bölgeleri ve diğer kemiklerin iç kısımları süngerimsi kemik yapısındadır. 
Kemik yapının süngerimsi kemik yapı ve sert kemik yapı dışında;
 • Kemik zarı
 • Kan damarları
 • Kırmızı yada sarı kemik iliği
 • Eklem kıkırdağı bölümlerinden meydana gelir.
Kemik yapısında kendisine özgü hücreler bulunur. Bu hücreler;
 • Osteoprogenitör
 • Osteoblast
 • Osteosit
 • Osteoklast 
Dış ve iç yüzeylerde bulunan zarların arasındaki kemik yapısı ağaçların yaş halkası benzeri halkasal yapıdadır. Bu halkaların birleştiği kısım Havers Kanalları adını alır. Havers kanalları arasındaki bağlantıyı sağlayan kısım Volkman Kanallarıdır. Volkman kanalları çok daha küçüklerdir ve madde alış-verişinde kolaylık sağlarlar.

Kemik Zarı; Kemik zarı, kemik yapısının en dıştaki ne içteki kısımlarının yüzeylerinde olmak üzere iki yerde bulunur. Dışta bulunan kemik zarı, kemik yapısını dış ortamdan ayırmak, madde giriş çıkışını yapmak, kemiklerin enine büyümesini ve kemik yapısının yaş ile bağlantılı olarak gelişmesi amacı ile bulunur. Bu zar periosteum adını alır. En iç kısımda yer alan zar ise kemik ilikleri ile kemik dokusu arasında yer alır. Görevi; madde geçişini sağlamak, kemik iliklerinde kan üretimi yapmak, kan hücrelerinin dağıtımını yapmaktır. Bu zar endosteum adını alır.

Kırmızı Kemik İliği; Kemik yapısının kan dolaşımı görevini yapar. Süngerimsi kemik yapıda bulunur. Kan hücrelerinden olan alyuvar üretimini yapar.

Sarı Kemik İliği; Sert kemik yapısında yer alır. Yağ depolanan yerdir. Zaman zaman kan hücresi üretimi yapar.

Kan Damarları; İliklerde üretilen kan hücrelerinin vücuda dağılmasında, taşınmasında görev alır. Kemik yapının dış ortamla bağlantısını kurar.

Eklem Kıkırdağı; Kemik ucunda yer alır. Hareket kabiliyetini, kemiklerin eklemler ile birbirine bağlanmasını, boyca büyüme görevleri vardır.
]]>
Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı Sonrası https://www.kemik.org/burun-kemigi-egriligi-ameliyati-sonrasi.html Fri, 28 Sep 2018 04:09:54 +0000 Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası, sık karşılaşılan şikayetleri içerisinde yer alan burun kemiği eğriliklerinin giderilmesi için ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Cerrahi müdahaleyle tedavi gereken ameliyat zorlu sü Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası, sık karşılaşılan şikayetleri içerisinde yer alan burun kemiği eğriliklerinin giderilmesi için ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Cerrahi müdahaleyle tedavi gereken ameliyat zorlu süreç gerektirir. Bu sürecin ağrılı ve sancılı olduğu belirtilirken ameliyat sonrasında hastanın yapacağı bazı uygulamalar ile bu süreci kolaylıkla geçirmesi sağlanır. Ameliyat işlemi içerisinde genel anestezi uygulandığı için hastada uyuşmalar meydana gelir. Ancak anestezinin etkisi geçtikten sonra sancıların arttığı belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde bazı uygulamalar gerçekleştirilir.

Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası uygulamalar
 • Ameliyat süresi kişiden kişiye değişiklik gösterirken; burunda bulunan kemiğinin düzeltilmesi ile burun içerisine silikon kalıp veya tampon uygulaması gerçekleştirilir. 
 • Ameliyat sonrasında hastalara tampon uygulandığı zaman ağzından nefes alıp verme işlemi uygularken; tamponların çıkartma süresi doktorun insiyatifine kalmıştır. 
 • Ameliyat sonrasında hastanın 3 saat hiç bir şey yiyip içmemesi gerekir. 3 saat sonunda sıvı olarak su içilirken, bu süreç içerisinde bağırsak hareketlerinin anormal olması sebebiyle kusma problemi meydana gelir. 
 • Bu gibi durumlardan korunmak için dudakların pamuklu su ile ıslatılması tavsiye edilir. 
 • Sıvı gıda alımına ameliyattan 4 saat sonra başlanırken; bu süreç içerisinde burnun tıkalı olması hastanın sıkıntı yaşamasına sebebiyet verir.
 • Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası hasta da burun tıkanıklığı pembe renkli kan sızıntısı, şiddetli baş ağrısı, hapşırma hissi, gözlerin yaşarması gibi sıkıntılar meydana gelir. 
 • Burunda bulunan silikon tampon sebebiyle meydana gelen bu şikayetler tampon alındıktan sonra gider. 
 • Hasta da bulunan tamponunun kenarından renkli sızıntı şeklinde kanama meydana gelir. Burun salgısı sebebiyle ameliyatın etkilerinden dolayı meydana gelen kanın rengi pembemsi veya hafif kırmızımsı şekildedir. Bu süreç içerisinde kanama şiddetli olursa doktorun kontrol etmesi gerekir. 
 • Ameliyatta verilen narkoz sebebiyle ve ameliyat esnasında yutulan sebebiyle dışkının siyah renkli olduğu gözlenir. 
 • Bu süreç içerisinde hastanın ara sıra kahverengi akıntı halinde kustuğu belirtilmektedir. Bu belirtiler bir kaç gün devam ederken tampon sebebiyle nefes alıp verme esnasında boğazda kuruluk meydana gelir. 
 • Ayrıca boğaz ağrısı yaşanırken ve genel anestezi uygulaması sebebiyle bir şeyler yutma esnasında boğazda sıkıntı yaşanır. 
 • Bu süreç içerisinde boğazın kurumaması için bol meyve suyu, su gibi içecekler tüketilmesi gerekir. 
 • Ameliyattan bir gün sana hasta taburcu olurken; tamponun alınması doktorun vereceği güne kadar hastanın istirahat etmesi gerekir. Bu süreç içerisinde sıvı çorba tüketirken, aşırı sıcak yiyeceklerden uzak durması gerekir. 
 • Hastanın baş hizasını kalp seviyesinin üzerinde tutacak şekilde yapılması gerekir.
 • Burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası ılık banyo tercih etmesi gerekirken; duş süresinin oldukça kısa olması gerekir. 
 • Güneş ışınlarına maruz kalınması hastaya sakıncalar yaratırken, 20 dakikadan fazla güneş ışınlarına maruz kalınmaması önemlidir. 
 • Tamponlara kesinlikle hastanın müdahale etmemesi gerekirken; bu süreç içerisinde kan sulandırıcı ilaç kullanımından kaçınması gerekir. 
 • Burun içerisinde kabuklanmalar meydana gelirken ılık su ile burun temizliğinin yapılması gerekir. 
 • Kesinlikle sümkürme işlemi uygulanmaz. Ameliyattan 4 hafta sonra sümkürme işlemi başlanır.
 • Tamponun çıkartılmasının ardından hastanın haftada bir kez hastaneye giderek kontrol ettirmesi gerekir.
 • Doktorun verdiği uygun ilaçların kullanılmasının ardından hastada yüksek ateş, burundan gelen iltihaplı akıntı, artarak devam eden baş ağrısı gibi problemlerde vakit kaybedilmeden tekrar doktora gidilmesi gerekir.
]]>
Kemiğin Kısımları https://www.kemik.org/kemigin-kisimlari.html Fri, 28 Sep 2018 04:54:28 +0000 Kemiğin Kısımları: Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan ve taşıyan sistemler, kemikler, kaslar, tendonlar, kıkırdak ve bağ dokusudur. Bundan anlaşılacağı gibi vücudumuzu taşıyan askı iskelet sistemidir. İskelet sistemi ise Kemiğin Kısımları: Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan ve taşıyan sistemler, kemikler, kaslar, tendonlar, kıkırdak ve bağ dokusudur. Bundan anlaşılacağı gibi vücudumuzu taşıyan askı iskelet sistemidir. İskelet sistemi ise uzun, kısa, yassı ve değişik şekillerde kemiklerden oluşur. Yetişkinlerde bebeklerden daha az kemik bulunur. Doğduğumuzda 350 kemikten oluşan iskeletimiz, zamanla kemiklerin birbirine kaynamasıyla 256 kemiğe düşer. Kemiğin kısımları, sert kemik doku, süngerimsi kemik doku, kemik zarı, kemik ucu, eklem kıkırdağı ve kemik gövdesi olarak sınıflandırılır.

Kemiğin Kısımları

Sert Kemik Doku: Kemiğin güçlü ve tamamiyle sağlam ve dayanıklı olmasını sağlayan yapıdır. Kemiğin dış kısmında bulunur ve zarın hemen altındaki bölümdür. Uzun kemiklerin gövdesinde, kısa kemiklerin dış kısmında yer alır. Kemiğin kısımları arasındaki sert kemik dokusu madensel tuzlarla sağlanır. İçerisinde ise sarı kemik iliği bulunur.

Kemik Zarı: kemiğin en dış tabakasında yer alır. Vücuttaki bütün kemikler bu tabaka ile kaplıdır. Kemik zarı, kemiğin onarılmasından, beslenmesinden ve kemik kırıldığında yada herhangi bir travmaya uğradığında, kemiğin kaynaşmasından sorumludur. Kemiğin kısımları arasında yer alan kemik zarının, bir diğer görev ise kemiğin enine kalınlaşmasını sağlamasıdır.

Süngerimsi Kemik Doku: Kemik başının içini dolduran, süngere benzeyen, delikli bir dokudur. Bu kemiğin delikli bir yapıya sahip olması, kemiğin sertlik derecesini azaltmaz ve bu süngerimsi yapı kemiğin esnek olmasını sağlar. Kemiğin kısımlarından birini oluşturan süngerimsi dokunun görevini yerine getirmesi çok önem taşır. Çünkü süngerimsi kemik dokusu görevini yerine getiremez ise kırmızı kemik iliği de görevini yerine getiremez.

Kırmızı Kemik İliği: Kan hücresi üretimini yapar. Kan hücresinin yer aldığı kısımdır. Süngerimsi kemik dokusundaki gözenekleri doldurur. 

Sarı Kemik İliği: Kemik gövdesinin içini doldurur. Akyuvarlar adı verilen kan hücresini üretir.

Kemik Ucu: Kemiklerin uç kısmındaki şişkin bölgeye verilen isimdir.

Kemik Gövdesi: Bir kemiğin iki başı arasında kalan kısımdır.

Eklem Kıkırdağı: Kemik başının uç kısmında yer alan bölgeye eklem kıkırdağı denir. Kemik kısımlarından biraz farklı bir göreve sahiptir. Kemiğin asıl yapısında bulunmaz. Eklemlerin asıl görevi kemiklerin birbirine sürterek aşınmasını engellemektir. Eklem kıkırdağının bir diğer özelliği de sinir uçlarının olmaması ve bu durumdan dolayı ağrı hissetmemesidir. 
]]>
Ayak Kaval Kemiği Ağrısı https://www.kemik.org/ayak-kaval-kemigi-agrisi.html Fri, 28 Sep 2018 07:03:55 +0000 Ayak kaval kemiği ağrısı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; genellikle yoğun olarak çalışan kişilerde ve spor ile uğraşan kişilerde sıklıkla gözlenen ağrıları içerisinde bulunur. Ayak kav Ayak kaval kemiği ağrısı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; genellikle yoğun olarak çalışan kişilerde ve spor ile uğraşan kişilerde sıklıkla gözlenen ağrıları içerisinde bulunur. Ayak kaval kemiği ağrısı dikkate alınması gereken hastalıklar içerisinde yer alırken kaval kemiğine alınan darbe sonrasında şiddetini artırdığı belirtilmektedir. Bu bölümde meydana gelen damar sertliği ayak kaval kemiği ağrısını tetiklerken özellikle çocuklarda gelişme evresi üzerinde sıklıkla gözlendiği belirtilmektedir. Şiddetli ağrıların yanı sıra hareket etmede problem, sızı gibi şikayetlere neden olabilir.

Ayak kaval kemiği ağrısı nedenleri
 • Kaval kemiği vücudun tamamen ağırlığını çektiği için özellikle bacaklarının zorlanması ile meydana gelir. 
 • Departman ve uzun süre yapılan egzersiz nedeniyle ortaya çıkarken, medial tibial sendromu olarak belirtilir. Genellikle koşucularda ortaya çıkar.
 • Uygun kullanılmayan ayakkabılar sebebiyle meydana gelirken aşırı kilolu kişilerde baldır kaslarının gerilmesi sonucu ayak kaval kemiği ağrısı gözlenir. 
 • Bu bölümde bulunan hassasiyet ve kırılganlık ile ortaya çıkar. 
 • Kişide bulunan kalsiyum eksikliği, yaşın ilerlemesi, bayanlarda görülen adet düzensizliği, genetik sebepler ayak kaval kemiği ağrısının nedenleri içerisinde yer alır. 
 • Yüksek yerlerden atlama veya uzun mesafeli koşular yapılması ayak kaval kemiği üzerinde kılcal damarlarda çatlamalara sebebiyet verdiği için ağrının fazla olmasının tetikler. 
 • Ayrıca kompartman sendromu vücudun basıncı ile birlikte bacakta bulunan kaslar de şişlik ortaya çıkartır. Bu nedenle ayak kaval kemiği ağrısı tetiklenir.
 • Bazı hastalarda ise travma veya kaza sonucu olarak ortaya çıktığı açıklanmıştır.
Ayak kaval kemiği ağrısı tedavisi

Hafif seyreden ağrılarda kaval kemiğinin bulunduğu alanda buz uygulaması yapılması ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Bu süreç içerisinde kişilerde şiddetlenen ağrılar halinde vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekirken; doktorun vereceği iltihap ve ağrı kesici ilaç kullanılması ile bu bölümde bulunan ağrının azaltılması sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin uygun ayakkabı kullanması ile ağrılarda giderilme gözlenirken; bacağın yükünü azaltmak için ara ara dinlenerek ayak kaval kemiği ağrısının giderilmesi desteklenir. Özellikle kompartman sendromu bulunan kişilere ise cerrahi müdahale uygulanarak bu bölümde bulunan ağrıların tedavisi gerçekleştirilir. Kişinin sporcu ise ısınma egzersizi uygulamadan spora başlamaması gerekir. Bu şikayetleri bulunan kişilerin ortopedik ayakkabı kullanılması ve ortopedik tabanlıklar ile bu şikayetlerin azaltılması sağlanır. Erken tanı önemli olduğu için bu ağrılarda tıbbi tedavi gerekir.
]]>
Kemik Çıkıntısı Ameliyatı https://www.kemik.org/kemik-cikintisi-ameliyati.html Fri, 28 Sep 2018 13:13:28 +0000 Kemik çıkıntısı ameliyatı, ayakta elde yada bilekde görülebilen bir çıkıntı için son  çare cerrahi müdahale yolu olarak görülür. Bu çıkıntılar eklem bağlantı bölgesinde içi sıvı dolarak gelişen ve zaman ile jel ha Kemik çıkıntısı ameliyatı, ayakta elde yada bilekde görülebilen bir çıkıntı için son  çare cerrahi müdahale yolu olarak görülür. Bu çıkıntılar eklem bağlantı bölgesinde içi sıvı dolarak gelişen ve zaman ile jel halini alan ve bu durum ilerledikçe de kemik halini alan bir problemdir. Kişiye çok ağrılı sızılı ya da hayati tehlikesi olan sonuçlar yaratmasa da görüntü bakımından kişiyi zor durumda bırakabilecek kemik çıkıntılarıdır. Tıp dilinde ise bu duruma gangilon adı verilmektedir. Sebeplerinin ne olduğu ve neden dolayı geliştiği henüz bulunamayan bir problemdir. Lakin en çok ev hanımlarında jimnastikçilerde el örgüsü yapan kişilerde klavye başında çok fazla zaman geçiren kişilerde ve müzisyenlerde çok fazla görüldüğü bilinmektedir. Bu durumdan yola çıkarak ellerini ya da ayaklarını çok fazla hareket ettiren kişilerde ya da ellere ve ayaklara gücü yoğunlaştırarak ve bu bölgeleri zorlayıcı hareketler ile kullanan kişilerde görüldüğünü dile getirebiliriz. 

Kemik çıkıntısı ameliyatı ne zaman yapılmalıdır

El, bilek ya da ayak bölgesinde oluşan kemik çıkıntısı kist çok ağrı yapıyor ve günlük yaşamı etkiliyor ise doktor müdahalesine gerek vardır. Doktor bunun için bir jel ya da krem vererek ağrılarının giderilmesini sağlar. Bazı tür ilaçlar bu kemik çıkıntısı kistleri biraz daha küçültebilirler. Bazen ise alınan sert bir darbe düşme ya da çarpma sonucu bu kemik çıkıntıları patlayabilir ve bu şekilde yok olabilirler. Bu oluşum sonrası bu bölge bir süreliğine çok sıkı bir şekilde sarılı bir şekilde tutulur ise kemik çıkıntısı kistin yenileme ihtimali azaltılmış olur. Kemik çıkıntıları çok ters bir bölgede oluşum gösterdikleri için kemik çıkıntısı ameliyatı yapılması bu bölge için çok kolay değildir. Çünkü bu bölge üzerinden geçen damarlar ve sinirler vardır. Fakat kemik çıkıntısı ameliyatı  sonrası aynı gün taburcu olunabilir. Bu işlem için lokal anestezi yöntemi kullanıldığı için hastanın gözetim altında tutulması gerekmez. Kemik çıkıntısı ameliyatında hastanın tenton bölgesinden kemik ya da su alınarak kist çıkartılmış olur. Ameliyat sonrasında hastanın bir süre hareket etmemesi istenir. Ve hastanın iyileşme durumu bir iki hafta içerisinde düzelir. 
]]>
Kemik Kisti https://www.kemik.org/kemik-kisti.html Sat, 29 Sep 2018 05:23:31 +0000 Kemik Kisti, halk arasında sık görülen hastalıktır. Yetişkin erkeklerde ve erkek çocukta daha çok görülür. 4-14 yaş çocuk grubunda kemik kisti devamlı oluşur. Kişinin vücudu geliştikçe kemiklerde gelişmeye başlar. Kana ka Kemik Kisti, halk arasında sık görülen hastalıktır. Yetişkin erkeklerde ve erkek çocukta daha çok görülür. 4-14 yaş çocuk grubunda kemik kisti devamlı oluşur. Kişinin vücudu geliştikçe kemiklerde gelişmeye başlar. Kana karışan enfeksiyon kemiğe yerleşir ve kemik içinde sıvı toplanmasıyla kemik kisti oluşur. Kemiğin içine sıvı dolmasıyla metafizik kisti sıvı olan bölgeye yerleşir. Kemiğe yerleşen kistler kalıcı hastalık oluşturabilir. Kemik kisti basit kist olarak bilinir. Kemik kisti genellikle uyluk kemiği ve kol kemiğin üst tarafına yerleşir. Büyüme plağına yakın yerde oluşmaya başlar. Kemik hızlı büyüme gösterdiği için metafiz bölümünde tıkanma kaynaklı olarak hücresel arası sıvı toplanır. Sıvı kemikte basınç oluşturur ve kemikte kist oluşmaya başlar. Kemik kisti oluştuğu zaman omuz ağrısı ve kalça ağrısı oluşur. Ağrı kramplı olduğu için vücut direncini düşürür. Kemik kisti sağlık sorunu oluşturur. Vücutta aniden oluşan güçsüzlük, ayakta durmada zorluk ve omuz kol ağrısı, kramp dikkate alınmalıdır. Erken teşhis önemlidir. Mutlaka doktora gidilmelidir. 

Kemik kistin belirtisi
 • Kişinin vücudunda ağırlık oluşur.
 • Vücutta şişlik oluşur. 
 • Mide bulantısı olur.
 • Kilo kaybı oluşur.
 • Fonksiyon bozukluğu ve kramp olur. 
 • Ayakta durmada zorluk oluşur.
 • Yürümede ve hareket etmede yorgunluk oluşur.
 • Kabızlık sorunu oluşur. İdrar yapamama görülür.
 • Bel ağrısı, omuz ağrısı, kol ağrısı ve kalça ağrısı oluşur.
 • Kalça bölgesinde şişlik oluşur.
Kemik kistin tedavisi

Hasta doktor kontrolü ile tedavi altına alınır. Kan tahlili yapılır. Vücuda radyografi taraması yapılır. Anestezi ile kist olan yere iğneyle girilir. Kemik içindeki sıvı boşaltılır. Radyoopak maddesi kemik içine enjekte edilir. Kemik kistin vücuda yayılmaması için küretaj ile greftleme operasyonu yapılır. Kemik matriksi ile enjekte hasta iyileşene kadar devam edilir. Antibiyotik ilaç kullanılır. Hasta iyileşene kadar ilaç ve serum tedavisine devam edilir. 

]]>
İnsan Kemikleri https://www.kemik.org/insan-kemikleri.html Sat, 29 Sep 2018 11:56:33 +0000 İnsan Kemikleri: İnsanların yapısı, iskelet sisteminden meydana gelir. İskelet sistemini de insan kemikleri, kıkırdaklar ve eklemler oluşturmaktadır. İnsan kemikleri, sert ve cansız maddelerden meydana gelir, az bir kısmı İnsan Kemikleri: İnsanların yapısı, iskelet sisteminden meydana gelir. İskelet sistemini de insan kemikleri, kıkırdaklar ve eklemler oluşturmaktadır. İnsan kemikleri, sert ve cansız maddelerden meydana gelir, az bir kısmı canlı dokulardan oluşur. Gırtlak, kulak ve burun gibi kıkırdak dokudan oluşan organlar kemikleşme olmaz. Çoğu insanın vücudunda, 12 çift kaburga kemiği vardır, her yirmi insandan birinde ise 13 çift bulunmaktadır. Bazı insanlarda ise 11 çift bulunur. Yalnız yeni doğmuş bebeklerde 350 kemik mevcuttur. Bebekler doğuma yaklaştıkça, bazı kemikler birleşerek uzun kemikleri oluştururlar ve böylece kemik sayısı azalarak normal sayıya ulaşırlar. İnsanlarda bulunan kemik sayısı 206 adet olmasına rağmen, normal kilomuzu çıkaracak olursak, kemiklerin ağırlığının çok düşük olduğu görülür. İnsan İskeleti oldukça sağlam ve ağırlıklara karşı dayanıklılığı çok yüksektir. İnsan kemikleri yapılarına göre üçe ayrılmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

İnsan Kemikleri ve Çeşitler

Uzun Kemikler 

 • Boyu eninden daha uzun olan kemik çeşitleridir.
 • Vücudun Hareket etmesini sağlarlar.
 • Bacak ve kollarda bulunurlar.
 • Sarı ilik ve kemik kanalını olan kemikler.

Yassı Kemikler

 • Göğüs, kafatası, kürek ve  kaburga bu insan kemiklerinden oluşur.
 • Şekilleri yassı görünümündedir.
 • Sarı ilik ve kemik kanalı bulunmaz
 • Eni ve boyu fazla, kalınlığı az olan kemiklerdir.
 • Bu kemiklerde süngerimsi kemik dokusu, sıkı kemik dokusundan fazladır ve kırmızı kemik iliği bulunur.

Kısa Kemikler

 • Boyu, eni ve uzunlukları birbirine hemen hemen eşit olan kemikler.
 • Sarı ilik ve kemik kanalı yoktur.
 • Omurga, el ve ayak bilek kemikleri bu kemiklerden oluşur.
]]>
Kalça Kemiği Kırığı Ameliyatı https://www.kemik.org/kalca-kemigi-kirigi-ameliyati.html Sun, 30 Sep 2018 05:57:33 +0000 Kalça Kemiği Kırığı Ameliyatı, genellikle 60 yaş ve üstü kişilerde yaşanan kalça kemiği kırığı probleminin tedavi yöntemlerindendir. Yaşlılığın verdiği narinlikle beraber kişilerin ağır işler veya ani hareketler ya Kalça Kemiği Kırığı Ameliyatı, genellikle 60 yaş ve üstü kişilerde yaşanan kalça kemiği kırığı probleminin tedavi yöntemlerindendir. Yaşlılığın verdiği narinlikle beraber kişilerin ağır işler veya ani hareketler yapması sonucu yaşanan bir problemdir. Yaşanan bu kalça kemiği kırığı probleminde iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi çivi ile yapılan tedavi diğer ise kalça protezi ile yapılan tedavi yöntemidir. Genç yaşta kalça kırığı problemi yaşayıp bununla hayatını devam ettiren kişilere yaşlanınca çivi tedavisi uygulanır. Yaşlılığında kalça kırığı yaşayan, demans, parkinson gibi hastalıkları olan kişilere ise kalça protezi tedavisi uygulanır. 

Kalça Kırığı Ameliyatının Riskleri Nelerdir
 • Ameliyatlar sırasında uygulanan anestezinin her zaman riski bulunur fakat kalça kırığı probleminde genelde anestezi belden aşağı uygulandığından bunun riski daha da azalır.
 • Enfeksiyon riski her zaman bulunur.
 • Akciğerde pıhtı oluşma riski vardır.
 • Çok sık olmasa da protezin yerinden çıkma riski de vardır. 
 • Kalçadan bacaklara giden kılcal ve toplar damarlarda tıkanma görülebilir. Ve bu riskler dışında başka bir risk bulunmamaktadır.
Kalça Kırığı Ameliyatı Sonrası Neler Yaşanır
 • Ameliyat sonrasında kişiler yürümeye başlayabileceği gibi önerilmez. Çünkü bacaktaki damarlarda kan pıhtılaşması oluşma riski vardır. 
 • Fizyoterapi tedavisi ile bol miktarda kalça egzersizleri yapılır. 
 • Yaklaşık iki hafta sonunda ameliyat dikişleri alınır.
 • Tam olarak iyileşme 4 veya 6 ay sonrasındadır. Tam iyileşme yaşansa bile kişilerin ameliyat sonrasında daha da dikkatli olmaları gerekir. 
 • Hasta hareketlerine dikkat etmezse, özellikle protez ameliyatlarında protezin çıkma ihtimali vardır ve bu durum gerçekleşirse siyatik sinirlere baskı gerçekleşerek sinir felci meydana gelebilir. 
]]>
Kaval Kemiği Kırığı Platin https://www.kemik.org/kaval-kemigi-kirigi-platin.html Mon, 01 Oct 2018 02:54:01 +0000 Kaval kemiği kırığı platin, kaval kemiği bilek ve diz arasında olan bölgedir. Kaval kemiği kırığı çocuklarda, futbol oynayan ve ağır spor yapan kişilerde daha çok görülür. Diz bölgesine gelen darbe, çarpma, travma, tekme Kaval kemiği kırığı platin, kaval kemiği bilek ve diz arasında olan bölgedir. Kaval kemiği kırığı çocuklarda, futbol oynayan ve ağır spor yapan kişilerde daha çok görülür. Diz bölgesine gelen darbe, çarpma, travma, tekme, trafik kazası geçirme, düşme gibi olumsuz sonuçların yaşanması kaval kemiğinin zedelenmesine ve çatlamasına neden olur. Kaval kemiği bölgesi hassas olduğu için kemiğe, kaslara, ekleme gelen darbe sağlık sorunu oluşturur. Kaval kemiği kırılması olduğu zaman şiddetli ağrı ve morarma oluşur. Kişi ayağa kalkerken ve hareket ederken ciddi sağlık sorunu yaşar. Kaval kemiği kırığı doktor kontrolünde iyileşme sağlanır. İlaç ve fizik tedavisi uygulanır. Fiksasyon yöntem uygulanır. Tedavi süresi olumlu sonuç vermezse diz bölgesi için kaval kemiği kırığı platin takılır. Platin ile kişinin rahat hareket etmesi ve ağrısından kurtulması sağlanır. 1 saatlik ameliyat ile platin kaval kemiğine yerleştirilir. Kişi ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay içinde ayağa kalması sağlanır. Bir kaç sene sonra ve zaman geçtikçe platinde gevşeme ve yıpranma oluşabilir. Ağır spor, egzersiz yapan ve ağır yük taşıyan kişide platin yıpranır. Bu sebeple kaval kemiği ağrısı yine oluşur. Kişi ameliyattan sonra yaşantısına ve yaşam tarzına dikkat etmelidir. İlaç ve kremi düzenli kullanmalıdır.

Kaval kemiği kırığına platin takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler
 • Ameliyattan sonra kişi 40 gün dinlenmelidir. Bu süre içinde fazla hareket etmekten kaçınmalı ve yatak istirahati yapmalıdır.
 • Kaval kemiğini güçlendirecek meyve, sebze, besin tüketmelidir.
 • Günlük bol su içilmelidir.
 • Platin takılan bölgeye zeytinyağı ve çörek otu karışımı günlük masaj yaparak sürülmelidir. 
 • Platin takıldıktan sonra kireçleme sorunu zamanla oluşabilir. Bu nedenle diz bölgesi sıcak tutulmalı ve ılık su ile ovalanarak yıkanmalıdır.
 • Hızlı yürümede kaçınılmalıdır. Ani hareket etmede ve koşmada kaçınılmalıdır.
 • Sigara, alkol alışkanlığı bırakılmalıdır.
 • Ağır spor yapılmamalıdır. Ağır yük kaldırılmamalıdır.
]]>
Burun İçi Kemik Eğriliği Ameliyatı https://www.kemik.org/burun-ici-kemik-egriligi-ameliyati.html Mon, 01 Oct 2018 09:27:03 +0000 Burun içi kemik eğriliği ameliyatı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan burun eğriliği tıp literatüründe deviasyon olarak belirtilmektedir. Burun içerisinde bulunan kıkırdak kemiğinin eğri olması ile meydana g Burun içi kemik eğriliği ameliyatı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan burun eğriliği tıp literatüründe deviasyon olarak belirtilmektedir. Burun içerisinde bulunan kıkırdak kemiğinin eğri olması ile meydana gelirken; bu süreç içerisinde kişide nefes almada güçlük sebebiyle burun tıkanıklığı meydana gelir. Burun içi kemiği eğriliği ameliyatı ile tedavi gerçekleştirilirken; kişide horlama, sinüzit, farenjit gibi hastalıklara sebep olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle eğrilik sebebi ile başka hastalığa neden olmadan gerekli tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir. Doktora giderilmesinin ardından bu süre içerisinde ameliyata karar verilirken; burun ameliyatı olacak hastanın gerekli tetkiklerinin ve tahlillerinin yapılması ile bu süreç içerisinde kan sulandırıcı ilaç kullanılmaması gerekir. Burun iç kemiği eğriliği ameliyatı işlemi ameliyatı genel anestezi ile uygulanırken; sancılı ve sıkıntılı süreç içerir.

Burun içi kemiği eğriliği ameliyatı uygulaması
 • Burun kemiğinde bulunan eğriliğin giderilmesi için uygulanan ameliyatta burnun sırtında bulunan bölümün bozulmadan işlem yapılması önemlidir. 
 • Genellikle ameliyat kapalı şekilde uygulanırken; bazı durumlarda ise burun sırtında bulunan eğrilik sebebiyle burunun uç kısmından kesik açılarak gerekli düzeltme işlemi uygulanır. 
 • Burun içi kemik eğriliği ameliyatı yaklaşık olarak bir saat kadar sürer. Gerekli düzeltme işlemi uygulandıktan sonra hastanın burnunun içerisine tampon uygulanırken; günümüzde yapılan burun içi kemik eğriliği ameliyatında silikon sprintler ile bu bölüme tampon uygulanır. 
 • Hastanın nefes alınmasının daha rahat olması sağlanır. Ameliyat sonrasında sprintlerin içerisinde bulunan hava kanallarının açılması için spreyler kullanılır. 
 • Bu bölümde bulunan silikon tampon 2 gün sonra burundan çıkartılarak gerekli burun temizliği yapılır. 
 • Burun içi kemiği eğriliği ameliyatı sonrasında hastada herhangi bir komplikasyon oluşmaması halinde ameliyatın gerçekleştirildiği gün taburcu işlemi gerçekleştirilir. 
 • Taburcu işleminin ardından hastanın sürekli kontrollerinin yaptırması için doktora gelmesi gerekirken, tamponu çıkarma işlemi doktor tarafından gerçekleştirilir. 
 • Bu süreç içerisinde hastanın tozlu ortamlardan uzak durması gerekirken; sümkürme işlemini yapmaması oldukça önemlidir. Sümkürme ile birlikte burunda bulunan dokuların hasar göreceği için hastanın bir ay sümkürme en burun spreyi kullanarak burnunu temizlemesi tavsiye edilir.
]]>
Kalça Kemiği Ameliyatı https://www.kemik.org/kalca-kemigi-ameliyati.html Mon, 01 Oct 2018 20:06:13 +0000 Kalça Kemiği Ameliyatı, günümüzde teknoloji o kadar ilerledi ki bununla beraber kalça kemiği ameliyatları daha kolay yapılır oldu. Vücudun en büyük ekleme sahip olan bölgesi kalça kemiğidir. Vücudun hemen hemen
Kalça Kemiği Ameliyatı, günümüzde teknoloji o kadar ilerledi ki bununla beraber kalça kemiği ameliyatları daha kolay yapılır oldu. Vücudun en büyük ekleme sahip olan bölgesi kalça kemiğidir. Vücudun hemen hemen her hareketinde kalça kemiği etkilenmektedir. Bundan dolayı kalça kemiği ameliyatı geçiren kişilerin ameliyat sonrasında kendilerine dikkat etmeleri ve bu sıkıntılı geçen iyileşme evresini en kolay şekilde atlatabilmeleri için destek almaları gerekir. 

Kalça Kemiği Ameliyatları 

Total Eklem Protezi Ameliyatı: Çağımızın en yaygın yapılan ameliyatlardan bir tanesidir. Diz ameliyatlarından sonra en yaygın görüleni kalça kemiği ameliyatıdır. Kalça kemiği ameliyatı kalça ekleminde ortaya çıkan büyük hasarların tedavisi için yapılan bir operasyondur. 

Kalça Yüzeyi Değiştirme: Total eklem protezi ameliyatı yaş olarak bakıldığında genç kişiler için pek düşünülür değildir. Hasta kişinin kemik yaşı genç olduğundan iyileşme süresi daha çabuk olur. Bu operasyonlarda hasarlı olan uyluk kemiğinin baş kısmına yeniden şekil verilerek metal bir kaplama ile tutturulur. 

Artroskopi: Diğer ameliyat yöntemlerine göre farklı bir ameliyattır. Ciltte açılan küçük kesiklere yerleştirilen kamera ve aletlerin yardımıyla yapılan bir operasyondur. Bu operasyon diz ameliyatlarında sıkça kullanılan bir tekniktir ve şimdilerde kalça kemiği ameliyatlarında da uygulanmaktadır. 

Kalça Kemiği Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler 
 • Oturulan sandalye ve tabure alçak olmamalıdır. 
 • Destek için kişi bacaklarının arasına yastık koyarak yatmalıdır ve bu durum yaklaşık 6 hafta böyle sürmelidir. 
 • Kesinlikle ameliyat olan bacağına ağırlık vermemelidir, koltuk değneğini kullanarak adımını atabilir. 
 • Otururken ve yatarken kesinlikle bacak bacak üzerine atmamalı ve vücudunu zorlayacak hareketlerden uzak durmalıdır. 
 • Ayakkabı giyerken yardım istenmeli veya uzun çekecek kullanılmalıdır. Kesinlikle yerden bir şey almak için eğilmemelidir. 
Kalça kemiği ameliyatı yapıldıktan sonra hasta yalnız bırakılmamalıdır, bu tedavi sürecinde daima yanında yardımcı olacak bir kişi olmalıdır. 
]]>
Çene Kemiği https://www.kemik.org/cene-kemigi.html Mon, 01 Oct 2018 22:27:14 +0000 Çene kemiği, insanlar çene eklemini gün içerisinde çiğneme, yutma, nefes alıp verme, konuşma vb bir çok eylemi yaparken 2 bin defadan daha fazla kullanırlar. Alt çenenin hareketleri boyun ve çene kaslarının ortak hareket etmesi Çene kemiği, insanlar çene eklemini gün içerisinde çiğneme, yutma, nefes alıp verme, konuşma vb bir çok eylemi yaparken 2 bin defadan daha fazla kullanırlar. Alt çenenin hareketleri boyun ve çene kaslarının ortak hareket etmesi sonucunda oluşmaktadır. Alt çene kemiğinin hareket alanları çeşitlidir. Aşağı, yukarı, sağa ve sola, öne doğru hareket edebilmektedir. Bu düzenin bozulması çene ekleminde oluşabilecek herhangi bir problemi de beraberinde getirmektedir. Çene kemiği hastalıklarında en önemli teşhisler muayeneyle yapılmaktadır.

Çene kemiği özellikleri 
 • Şakaklardan dişlere ve ağız tabanından gelen uyarıları merkeze iletmektedir.
 • Alt çene kemiğinin oynaması yüze esneklik ve yarar sağlamaktadır.
 • Dişlerin dizimini destekleyerek diş etinin sabit kalmasına yardımcı olur.
 • Konuşma ve yemek yemek gibi belirgin ve temel ihtiyaçların karşılanmasında rol oynar.
 • Ağız yapısının şeklini korur.
Çene kemiği ağrılarının nedenleri ve tedavisi 

Çene kemiğinde herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık olduğu zaman sanki çene yerinden çıkacakmış gibi ya da çene kitlenmiş gibi hissedilir. Çenede bulunan eklem kas,lif, disk ve kemiklerden oluşan bir yapıya sahiptir. Bu yapı gerektiği şekilde çalışmadığında çene kemiği bozulmaktadır. Hasta ağzını açıp kapatırken, konuşurken ya da yemek yemek gibi temek ihtiyacını giderirken zorluk çekmeye başlar. Bu şikayetler zamanla ağrının artmasına neden olur ve çene kemiğinin kitlenmesinde rol oynar. Çene kemiği kitlendiğinde ağız kapanamaz ve açık kalır. Hasta kendi başına bu durumu düzeltemeyeceğinden bir diş hekimine başvurması önerilmektedir. Diş hekimi çeneye müdahale ederek kemiği kontrol eder ve muhtemelen çıkmış olan eklem başını yerine yerleştirir. Çenede bazen nedeni bilinmeyen ağrılar olabilmektedir. 

Hekimler bunu genellikle stres faktörüne bağlamaktadır. Çene kemiğinde problemi olan hastalar genellikle dişlerini sıkma gibi bir eğilim içerisindedirler. Hastanın öncelikle bu duruma dikkat etmesi ve sinir kaslarına zarar vermemesi konusunda uyarılması gerekmektedir. Yapılan tetkikler sonucunda çıkan çene kemiği, eklemi ağrıları ortodonti bozuklukları ise tedavisi ilaçla yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda tetkikler sonucunda çene kemiği ağrılarının sebebi bölgeyi tutan tümör çıkabilmektedir. Böyle durumlarda başvurulabilecek tek tedavi cerrahidir. Bunun yanında diş sıkma ya da gıcırdatma alışkanlığı olan hastalarda da çene kemiği erimesi meydana gelebilmektedir.
]]>
Ayak Kemikleri https://www.kemik.org/ayak-kemikleri.html Tue, 02 Oct 2018 20:43:00 +0000 Ayak kemikleri, her bir ayakta toplamda 26 adet kemik bulunmaktadır. Vücudun alt kısmında yer alan ayaklar, ayakta dik bir şekilde durmayı sağlar. Yürüme, koşma gibi önemli aktiviteler ayaklarla yapılır. Vücut denges Ayak kemikleri, her bir ayakta toplamda 26 adet kemik bulunmaktadır. Vücudun alt kısmında yer alan ayaklar, ayakta dik bir şekilde durmayı sağlar. Yürüme, koşma gibi önemli aktiviteler ayaklarla yapılır. Vücut dengesini sağlayan en önemli organ ayaktır Ayakta, ayak bileği, ayak tarağı ve parmak kemikleri bulunmaktadır.

Ayak kemikleri özellikleri

Ayak bileği ve topuk kemikleri: Ayağın arka kısmında bulunan kemiklerdir. Ayakta en kuvvetli olduğu bilinen bu kemikler, kuvvetli oldukları gibi en büyük kemiklerdir. Toplamda yedi adet kemikten oluşur. Aşık kemiği, topuk kemiği, kayıksı kemik, kama kemiği ve küpü anımsatan kemiklerdir.

Ayak tarak kemikleri: Beş tane ince ve uzun kemikten meydana gelir.

Parmak kemikleri: Başparmak harici diğer kemiklerde üç, başparmakta ise 2 adet bulunur. Toplam 14 adet parmak kemiği vardır. Kemiklere kaslar yardım ederek hareket ettirilmesini sağlar.

Ayak kemikleri neden ağrır

Aşırı egzersiz: Koşma, yürüme gibi aktiviteler aşırıya kaçıldığında ayaklara fazla yük binerek kemik ağrısına yol açabilir. Darbe almaya yol açabilecek egzersizler yine ayak kemikleri ağrısına neden olabilir.

Ayak şekli: Ayakta özellikle taban kavisi yüksekse kemiklere baskı artarak ayak kemikleri ağrıya maruz kalabilir.

Çekiç parmak: Ayağa sıkan ayakkabıların giyilmesi, yüksek topuklu ayakkabıların tercihi ayak kemiklerinde ağrıya neden olabilir. Uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi ayak parmaklarının uzun süre bükülü kalmasına ve dolayısıyla parmaklarda bulunan kemiklerde ağrıya yol açar.

Paşparmakta kemik çıkıntısı: Ayağın başparmağında oluşan çıkıntı kendini şişlikle birlikte gösterir. Genelde genetik olduğu düşünülür. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen başparmak çıkıntısı başparmağın güçsüzlüğüne neden olarak kemiklerde ağrıya yol açar. Çıkıntı cerrahi ile düzeltilebilir.

Kilolu olmak: Ayaklar vücudun tüm ağırlığını gün boyu taşıyan organlardır. Aşırı kilo sebebiyle ayaklara normalden fazla yük binerek bölgede kemiklerde ağrı oluşumuna sebep olur.

Ayakkabı seçimi: Ayak tarak kemiğinde sorun yaşanmasına sebep olan yanlış ayakkabı seçimi ayak tabanı, parmakları, topuk kısmında bulunan kemiklerde de ağrıya yol açabilir.

Stres kırıkları: Ayak parmakları veya tarak kemiğinde görülebilecek olan stres kırıkları ayağa daha fazla yük binmesine sebep olur. Fazla yük ayak kemikleri üzerinde ağrı oluşmasına sebep olur.

Marton nöronu: Sinir etrafında yer alan lif dokusu büyüdüğünde ayak tarak kemiği başta olmak üzere ayak kemiklerinde ağrı oluşumuna sebep olur.

]]>
Uzun Kemikler https://www.kemik.org/uzun-kemikler.html Wed, 03 Oct 2018 00:47:37 +0000 Uzun kemikler, bacak ve kolları oluşturan kemiklerdir. Kemik içeriğinde bulunan kalsiyum ve diğer mineraller sayesinde sert bir yapıya sahiptir. Sert olan kemikler ayrıca bir o kadar esnektir. Uzun kemikler silindir şeklin Uzun kemikler, bacak ve kolları oluşturan kemiklerdir. Kemik içeriğinde bulunan kalsiyum ve diğer mineraller sayesinde sert bir yapıya sahiptir. Sert olan kemikler ayrıca bir o kadar esnektir. Uzun kemikler silindir şeklini anımsatan kemik türleridir. Boylamasına uzayan kemikler kıkırdak doku sayesinde boyuna doğru uzar. Uzun kemiklerin dış kısmında kemik zarı bulunur. Bu zar kemiklerin büyümesini ve onarılmasını sağlar. Gövde ve baş kısmında kemik dokusu bulunur. Kol ve bacakların hareket etmesini sağlar.

Kolda bulunan uzun kemikler: Pazı kemiği, tarak kemiği, ön kol kemiği, dirsek kemiği, el parmak kemiği kollarda bulunan uzun kemiklerdir.

Bacaklarda bulunan uzun kemikler: Uyluk kemiği, ayak parmağı kemiği, ayak tarağı kemiği, baldır kemiği, kaval kemiği bacaklarda bulunan uzun kemiklerdir.

Uzun kemikler yapısında neler bulunur

Uzun kemikler, eklem kıkırdağı, sarı kemik iliği, kemik zarı, sert kemik dokusu, süngerimsi kemik dokusu, kan damarları ve sinirlerden oluşur. Kemik zarı, kemiğin en dışında bulunur, kemiğin enine büyümesini sağlar. Bununla birlikte kemik kırılmalarında onarılmasına yardımcı olur. Sert kemik dokusu, Kemiğin en güçlü ve sert kısmıdır. Orta kısmında sarı ilik yer alır. Görevi yağ depolamaktır. Bunun haricinde eğer kırmızı kemik iliği yetersiz durumdaysa kan hücrelerinin üretilmesinde görev alır. Süngerimsi kemik doku, yapısında düzensiz boşluklar bulunur. Bunun içinde gözenekli bir yapısı vardır. Kırmızı kemik iliği bulunur

]]>
Yassı Kemikler https://www.kemik.org/yassi-kemikler.html Wed, 03 Oct 2018 14:56:55 +0000 Yassı kemikler, genişlikleri uzunluğundan daha kısa olan kemiklere verilen addır. Göğüs kafesi, kürek kemiği, kafatası, kaburga kemikleri yassı kemiklere verilecek örneklerdir. İçerisinde kırmızı kemik iliği bul Yassı kemikler, genişlikleri uzunluğundan daha kısa olan kemiklere verilen addır. Göğüs kafesi, kürek kemiği, kafatası, kaburga kemikleri yassı kemiklere verilecek örneklerdir. İçerisinde kırmızı kemik iliği bulunduran yassı kemikler, sarı kemik iliği bulundurmaz. Üst kısımları kemik zarıyla çevrilidir. Zarın altı sıkı bir kemik dokusundan oluşmaktadır.

Yassı kemikler dışarıdan gelebilecek olumsuzluklara karşı oldukça dayanıklıdır. İskelet sisteminin önemli bir parçası olan yassı kemikler, vücuttaki bütün kemiklerin birleşerek oluşturduğu genel kemiklerdir. İskelet sistemi yassı kemikler sayesinde iç organları koruyucu etki sağlar. Tüm kemikler genel olarak özellikle kalsiyum başta olmak üzere farklı minerallerden oluşmuş bir yapıya sahiptir. Vücutta yassı kemikler haricinde kısa ve uzun kemikler de yer almaktadır. Kemikler eklemler ve kaslar yardımıyla vücudun dik şekilde durmasını, hareket etmesini sağlar. Bunlar haricinde kan hücresi üretiminde de görevlidir.

Yassı kemikler ve diğer kemikler vücutta kan hücresi üretiminde görevlidir. Ayrıca kalsiyum ve fosfor depolanması yassı ve diğer kemiklerde gerçekleşir. Yassı kemiklerin sağlığını koruyabilmek için ihtiyaç duyulan düzeyde kalsiyum, D vitamini, fosfor, magnezyum gibi vitamin ve minerallerden alınması gerekir. Beslenme bozuklukları ve vitamin ve mineral yönünden yoksun beslenme yassı kemikler dahil olmak üzere diğer kemiklerinde fonksiyonel olarak çalışması engellenir. 

Yassı kemikler ne işe yarar

Yassı kemiklerde bulunan kırmızı kemik iliği kan hücresi üretmekte görevlidir. Yassı kemikler süngerimsi olarak tanımlanan bir yapıdadır. Normal kemiklerden farklı olarak yuvarlak ve düz bir yapıdadırlar. Vücudu dış etkenlere karşı koruyucu görevleri vardır. Kürek kemiği, sırt, kalp ve iç organları, kafatası, beyni, iç organlar ve kalbi ise kaburga kemikleri korur.

]]>
Kürek Kemiği Ağrısı https://www.kemik.org/kurek-kemigi-agrisi.html Wed, 03 Oct 2018 17:14:20 +0000 Kürek kemiği ağrısı, Kürek kemiğinin diğer adı scapula'dır. Fonksiyonel yapısı nedeni ile bir çok sorun kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Kürek kemikleri göğüs kafesinin arkasında bulunur, kalın kı
Kürek kemiği ağrısı, Kürek kemiğinin diğer adı scapula'dır. Fonksiyonel yapısı nedeni ile bir çok sorun kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Kürek kemikleri göğüs kafesinin arkasında bulunur, kalın kısa kol kemiği homerus ile omuzun üstünde bulunan köprücük kemiğini birleştirir ve gödenin arkasına uzanır. Kürek kemiği ağrısı kişilerin omuz, boyun ve kol hareketlerini kısıtlamasına neden olur. Kürek kemiği ağrısı genel olarak aşırı spor yapmak ve gece uzun süre tek taraflı uyuyunca tutulma şeklinde ortaya çıkarak hastanın konforunu bozar. Kürek kemiği tutulmaları biraz masaj ve sıcak uygulaması ile geçebilir. Fakat geçmeyen durumlar önemli sorunlar ile karşı karşıya olduğunuzu gösterir.

Kürek kemiği ağrısı neden olur

Biseps tendonu, bu tendonun aşırı kullanımı sonucu hasar oluşması; kürek kemiğinde ağrı oluşturur. Biseps kasının yukarı kaldırma hareketinde kullanılması kürek kemiğinin ağrımasına neden olur. Esasen ağrı kürek kemiğinden kaynaklanmaz fakat kürek kemiğinde hissedilir. Bunun için yapılması gereken hareketlerin kısıtlanması olmalıdır. 

Uyurken uygun yatak kullanımı, sert yatakların in sağlığına faydalı olduğu bilinir. Fakat bunun için belli şartları yerine getirmeniz gerekir. Düz zeminde yan yatmak omurlarda rahatlama gösterebilir. Fakat düz zeminde sırt üstü yatmak omurların doğal yapısının bozulmasına neden olur. Bu durum sırt kaslarının tutulmasına dolayısı ile kürek kemiğinin zemin ile temas eden kısımlarının ağrısına neden olabilir.

Aşırı spor yapmak, tenisçi dirseği, golfçü dirseği, hatta kemik çıkıntılarının tetiklenmesine neden olan şeyler çoğunlukla aşırı spor yapmaktır. Çoğunlukla daha iyi görünmek için yapılan aşırı sporlar takıntılı insanlarda kürek kemiği ağrısına neden olur. Kanat kaslarını geliştirmek için yapılan yoğun antreman temposu kürek kemiklerinin aşırı zorlanmasına neden olur, devamında tedavi edilmesi gereken kürek kemiği ağrıları ortaya çıkar.

Ortopedik sorunlar, başta sırt üstü düşmeler olmak üzere, trafik kazaları ve diğer kazalar kürek kemiklerinin kırılmasına veya çatlamasına neden olabilir. Bu durum oldukça ağrılı ve sancılıdır. Yoğun ağrı ile birlikte morarma ve şişme görülür. İlk yapılması gereken buz tedavisi uygulamasıdır. Bunlardan başka soğuk algınlığı, uzun süreli oturma, stres, kalsiyum yetersizliği, yaşlanma, eksik vitamin alımı, kalp sorunları, bursitler, safra taşı, zatürre, bronşit vb. hastalıklar da kürek kemiği ağrısı yapar.

Kireçlenme, Özellikle ilerleyen yaşlar ile birlikte kemiklerde bulunun kalsiyum miktarının azalması ile paralel olarak kemiklerde incelme ve zayıflama görülmeye başlar. Bu durum kürek kemiklerinde daha fazla hissedilir. Zayıflayan kürek kemiğinde önceleri belli belirsiz ağrılar oluşur, daha sonra hareket edilmesi ile birlikte ağrılar artar.

Kürek kemiği ağrısı nasıl geçer

Ağrının nedenini biliyorsanız ilk yapmanız gereken sıcak kompres uygulaması ve kürek kemiğinin dinlendirilmesidir. Devamında masaj yaptırmak ağrının geçme süresini kısaltabilir. Eğer klinik bir durum olduğunu düşünüyor iseniz ortopedi uzmanına görünmenizde fayda vardır, size vereceği kas gevşetici ve ağrı kesiciler sonununuza çözüm olabilir. Geçmeyen durumlarda hekim tarafından detaylı tetkik yapılarak tedavi yöntemi belirlenir. Röntgen ve MR cihazları ile yapılacak görüntülüme kürek kemiğinin oluşmasının nedenlerini ortaya koyacaktır.
]]>
Kalça Kemiği İncinmesi https://www.kemik.org/kalca-kemigi-incinmesi.html Thu, 04 Oct 2018 01:09:10 +0000 Kalça Kemiği İncinmesi, vücudun iskelet yapısına kaynaklık eden ve kasların dokularla birlikte tutunmasını sağlayan kalça organındaki kemiğin hasar görmesi ile oluşan rahatsızlıktır. Birtakım nedenlerle birlikte yüzünü g Kalça Kemiği İncinmesi, vücudun iskelet yapısına kaynaklık eden ve kasların dokularla birlikte tutunmasını sağlayan kalça organındaki kemiğin hasar görmesi ile oluşan rahatsızlıktır. Birtakım nedenlerle birlikte yüzünü gösteren bu problem kalçaya şiddetli darbe alınması sonucu oluşabildiği gibi iltihaplanma, kas zedelenmesi, kireçlenme, yaralanma ve derin doku hasarı gibi etkenler sonucunda ortaya çıkar. Kalça kemiği incinmesi rahatsızlığı beraberinde doku üzerinde kızarıklık, kaşıntı, morarma ve ağrı hissini meydana getirir. Ani hareketlilik, yoğun spor faaliyetleri, sürekli sabit oturuş hali, sert düşüş, kemikte incelme ve yanlış tekniklerle uygulanan egzersizler bu sağlık sorununu tetikler. Hal böyle olunca günlük yaşam olumsuz yönde etkilenerek iş gücü kaybında düşüş gözlemlenir. Vücut direncini kaybettiğinden genel anlamda işlev gören kalça kemiği incinmesi sorun teşkil eder. Her yaştan insanın karşılaşabileceği bu sorun genellikle yaşlılarda ve aşırı kiloya sahip insanlarda görülür.

Kalça Kemiği İncinmesi Tedavisi

Ciddi sağlık problemi olarak tanımlanmayan kalça kemiği incinmesi geçici nitelikte olup belli bir zaman zarfında iyileşebilir. Bu süreci en az seviyeye indirmek ve olası sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için doktora başvuru yapmak gerekir. Cerrahi operasyona gerek kalmadan ilaçlı tedavi ve yatak istirahati ile bu rahatsızlığın ortadan kaldırılması mümkündür. Diğer yandan dengeli ve düzenli beslenme koşullarının sağlanması ile birlikte vücuda kalsiyum oranı yüksek gıdaların alınması tedaviye hız kazandırır. Ayrıca bol sıvı, vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerin tüketilmesi vücut direncinin artışına kaynaklık ederek iyileşme açısından olumlu etki sağlar. Bunun yanı sıra bir süre spor faaliyetlerinden uzak durulması, kalça kemiğinin incindiği doku yüzeyine hafif masajların yapılarak kan akışının hızlandırılması, buz tedavisi ve ani hareketlerden kaçınma gibi etkenler bahse konu olan bu rahatsızlığın giderilmesine yönelik fayda sağlar.
]]>
Ayakta Kemik Büyümesi https://www.kemik.org/ayakta-kemik-buyumesi.html Thu, 04 Oct 2018 06:08:09 +0000 Ayakta kemik büyümesi, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; yaşamı olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir. Erkeklere oranla bayanlarda daha fazla görüldüğü belirtilmektedir. Bunun nedeni ise bayanların yü Ayakta kemik büyümesi, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; yaşamı olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir. Erkeklere oranla bayanlarda daha fazla görüldüğü belirtilmektedir. Bunun nedeni ise bayanların yüksek topuklu ayakkabı giymesi ve giyilen ayakkabının ucunun sivri olması sebebiyle ayakta kemik büyümesinin etkili olduğu belirtilir. Genellikle 40 yaş üstü kişilerde bulunan ayak kemiğinde büyümenin tedavisi ameliyat ile gerçekleşir. Ayakta kemik büyümesi birçok sebepten dolayı meydana gelirken; şiddetli ağrılara sebebiyet verir.

Ayakta kemik büyümesi nedenleri
 • Bu şikayetin genellikle genler ile alakalı olduğu belirtilmektedir. Genetik olarak aile bireylerinde bulunan kemik büyümesinin diğer bireylerde de görülme olasılığı oldukça yüksektir.  
 • Ayakta şekil bozukluğuna sebebiyet verirken; yanlış ayakkabı kullanılması kemik çıkıntısının büyümesini etkiler. 
 • Doğuştan var olan veya sonrasında ayağın deforme olması ile meydana gelirken travma sebebiyle oluştuğu da belirtilmektedir. 
 • Kadınlarda daha fazla oluşmasının sebebi ise hormonal etkiler nedeniyle kullanılan yanlış ayakkabı tercihidir. 
 • Ayrıca kişide bulunan düztabanlık şikayeti, kas yapısında bozukluklar ayakta kaynaklanan problemler, Serebral palsi nedeniyle meydana geldiği belirtilmektedir. 
 • Günlük hayat içerisinde sürekli ayakta duran kişilerde ayakta kemik büyümesi gözlenirken birlikte şiddetli ağrı, sancı, yürümede bozukluk, hareket kaybı gibi nedenlerden dolayı seyrettiği görülür. Vakitli şekilde tedavi edilmesi gerekir.
Ayakta kemik büyümesi teşhis ve tedavi
 • Ayak baş parmağının etrafında bulunan çıkıntının giderilmesi için öncelikli olarak silikon tampon ile parmaklarının arasına aparatlar yerleştirilerek bu bölgede bulunan eğriliğin giderilmesi hedeflenir. 
 • Bu süreç içerisinde hastada ağrı olduğu için ağrı kesici uygulamalar ile tedavi desteklenir. 
 • Bu şikayeti bulunan kişilerin ortopedik ayakkabı giymesi gerekierken, topuksuz ayakkabı tercih etmeleri önemlidir. 
 • Kullanılan ayakkabının içerisinde ayağının rahat edeceği ortopedik tabanlı ayakkabılar tercih edilmesi gerekir. 
 • Bu süreç içerisinde kişinin uzun süre ayakta durmaktan kaçınması fayda sağlar. 
 • Uygulanan yöntemler içerisinde ayakta kemik büyümesinin giderilmemesi halinde cerrahi yöntem ile ayağının kenarında bulunan çıkıntının giderilmesi sağlanır. 
 • Genel anestezi altında uygulanan ameliyat içerisinde 1 saat süren tedavi ile ayağın kenarında bulunan kemik büyümesine müdahale edilir. 
 • Operasyon içerisinde kemik çıkıntısının şekline göre doktorun uygulayacağı yöntem ile tedavi gerçekleştirilir.
 • Kemikten kaynaklı olanın ayakta kemik büyümesi parmağın kenarında tarak yapma özelliği bulundurduğu için cerrahi tedavi halinde kesin tedavi sağlanır. 
 • Ayağın kenarından kesi yapılarak bölümünde bulunan büyümenin tedavisi gerçekleştirilir. Bazı hastalara vidalama işlemi uygulanır. Yapılan uygulamanın ardından hastanın bir gün hastanede kalmasının sonrasında taburcu edildiği belirtilirken, uzun süre ayakta kalmaması tavsiye edilir. 
 • Bir ay süren istirahatin sonrasında günlük işlerinin düzenli şekilde yerine getirebilmesine imkan sağlayan bu tedavi yöntemi ile birlikte ayakta kemik büyümesinin ortadan kaldırıldığı belirtilmektedir. 
 • Öncelikle olarak küçük olan ayak kemik çıkıntısı ilerleyen süreçte büyüme yaptığı için erken tanı ile tedavisi daha kolay olur. 
 • Bu sayede ayakta oluşturduğu deformasyonun etkileri az olur.
]]>
Ayak Üstünde Kemik Çıkıntısı https://www.kemik.org/ayak-ustunde-kemik-cikintisi.html Thu, 04 Oct 2018 17:56:52 +0000 Ayak üstünde kemik çıkıntısı neden oluştuğu tam olarak bilinmeyen, genetik olarak ya da kötü ayakkabı seçimi nedeni ile görülebilen bir sağlık sorunudur. Tıp dilinde halluks rigidus olarak nitelenmektedir. Basit bir sorun ola Ayak üstünde kemik çıkıntısı neden oluştuğu tam olarak bilinmeyen, genetik olarak ya da kötü ayakkabı seçimi nedeni ile görülebilen bir sağlık sorunudur. Tıp dilinde halluks rigidus olarak nitelenmektedir. Basit bir sorun olarak görülmemelidir. Çünkü aslında sadece bir sağlık sorununun bir parçasıdır.

Ayak üstünde kemik çıkıntısı ileri derecede düz tabanlık sorunu yaşayan kişilerde ayağın bir eklem yerine aşırı derece yüklenmesinin sonucudur. Yaptıkları işin gereği olarak parmak ucunda yükselen ve çömelerek çalışan kişilerde ayak 1 parmak kökündeki eklem noktasına normalden fazla yük binmesine yol açmaktadır sonuçta da halluks rigidus olarak bilinen rahatsızlık ortaya çıkar.

Haluks rigidus rahatsızlığının belirtileri

Bu sağlık probleminin erken dönemlerinde yürüme ve ayakta durma gibi aktivitelerde ağrı ve buna bağlı hareket kısıtlılığı görülür. Oluşan ağrılar nemli ve soğuk havalarda daha fazla rahatsızlık verir. Bu sağlık sorununu yaşayan hastalar çömelme ya da koşu aktivitelerinde ağrı hissederler. Bu hareketlerden sonra eklem yerinde şişkinlik ve kızarıklık oluşumu ağrıya eşli edebilir. Hastalığın ilerlediği aşamalarda kişi dinlenme halindeyken yani herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmadığında bile ağrı oluşur. Ayağın üst tarafında gagaya benzer bir çıkıntı oluşur bu nedenle uygun ayakkabı seçiminde zorlanma olur. Bazı hastalarda eklem yerine fazla yüklenmeden ağrıyı azaltabilmek için yürüme tarzlarında değişiklik yaparlar ayrıca bu kişilerde yürürken aksama meydana gelebilir. Halluks rigidus sağlık probleminin teşhisi için kişinin fiziksel olarak muayene edilmesi ve radyolojik olarak bazı testlerin uygulanması gereklidir. Normal durumda ayağın 1. parmağı yukarı doğru kaldırıldığı zaman 55 derece ile 70 derece arası bir açı yapar. Ama bu hastalığı olan kişilerde hareket kısıtlanması nedeni ile bu durum gerçekleşmez. Ayağın üst kısmında oluşan çıkıntılara bastırınca ve baskının aniden azalması sağlanınca bölgede ağrı oluşur. Bazen halluks rigidus hastalarında ağrı ile beraber şişkinlik ve kızarıklık oluşumu da gözlenir. Bu kişilerde ayak tam olarak yere temas durumunda iken ayağın ön taraftan, yan taraftan ve arka tarafından çekilecek grafilerine ihtiyaç duyulur. Çünkü etkili bir tedavi uygulanabilmesi için tam teşhis gerekmektedir.

Ayağın üst tarafında kemik çıkmasının tedavisi

İlk olarak halluks rigidus hastalığının şiddetlendiği dönemlerde oluşan şişlik ve kızarıklığın önlenmesi için bölgeye buz kompresi uygulanır ve anti enflamatuvar ilaçlar kullanması tavsiye edilir. İlaç tedavisi dışında hastanın mümkün olduğunca dinlenmesi gerekmektedir. Ayak üstünde kemik çıkıntısı rahatsızlığının erken evrelerinde kişinin sert tabanlı ve esnek olmayan ayakkabılar giyilmelidir. Nedeni üzerine aşırı yük binen eklemin daha az yük taşıması, oluşan ağrıların azalmasını sağlamaktır.
]]>
Ayak Bileğinde Kemik Çıkıntısı https://www.kemik.org/ayak-bileginde-kemik-cikintisi.html Fri, 05 Oct 2018 05:01:58 +0000 Ayak bileğinde kemik çıkıntısı: Sıkça karşılaşılan sorunlar arasında ayak bileği kemik çıkıntısı yer almaktadır. Çeşitli nedenler sonucunda oluşan ayak bileği kemik çıkıntısı kişiye oldukça büyük bir ac Ayak bileğinde kemik çıkıntısı: Sıkça karşılaşılan sorunlar arasında ayak bileği kemik çıkıntısı yer almaktadır. Çeşitli nedenler sonucunda oluşan ayak bileği kemik çıkıntısı kişiye oldukça büyük bir acı ve ağrı verebilir. Dikkat edilmediği ya da tedavisi yapılmadığı takdirde ise daha büyük problemler ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Ayak bileği kemik çıkıntısı erkeklerde görülse de kadınlarda daha sık olarak karşılaşılmaktadır. Çünkü kadınlar ortopedik olmayan ve ayakların hiç rahat etmediği topuklu ayakkabıları kullandığı için ayak bileğinde kemik çıkıntısı oluşmasına neden olabilir.

Ayak kemik çıkıntısı ayak bileğinin şişmesi ya da ayak baş parmağının dışa doğru çevrilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Kişiye oldukça büyük bir rahatsızlık ve acı verebilir. Günlük hayatınızds da çeşitli aksaklıkların oluşumuna neden olan bu durumun en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Çünkü ileriki safhalarda kemik çıkıntısı kırığa dönüşebileceğinden daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınmasını sebep olabilmektedir.

Ayak bileği kemik çıkıntısının nedenleri:

Çeşitli nedenler sonucunda ayak bileği kemik çıkıntısı ile karşılaşabilirsiniz. Özelikle de kişinin ihmalkarlığı ya da önemsememesi sonucunda kemik çıkıntısı ile daha sık bir şekilde karşılaşabilirsiniz. 
 • Bir yere vurma yada çarpma sonucunda 
 • Ayak ve ayak bileğine alınan bir darbe 
 • Aniden yapılan bir hareket 
 • Ayağı rahatsız eden ayakkabı tercihleri 
 • Topuklu ayakkabı kullanımı 
 • Topla oynarken özellikle de bir yere çarpma 
 • Ayak burkulmaları
 • Isınmadan yapılan spor hareketleri 
Ayak bileği kemik çıkıntısı insanlar arasında pek önemsenmeyen bir durumdur. Genel olarak biraz beklesem krem sürsem geçer diye düşünülür. Fakat öyle değildir. Çünkü ayak bileği kemik çıktısı çok önemli bir bölgedir. Üstelik tekrar edebileceğinden dolayı kişinin mutlaka bir doktora görünüp muayene olması gerekir.

Ayak bileği kemik çıkıntısının tedavisi:

Ayak kemik çıkıntısı olan kişilerde ağrı, sızı, sancı veyahut da yürüme ve koşma gibi durumlarda aksama yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Ayak bileği kemik çıkıntısı olan kişilerin öncelikle almış olduğu ayakkabılara dikkat etmesi gerekir. Çünkü saatlerce ayakta kaldığımız zaman ayaklarımızın kendini rahat hissetmesi gerekir. Genel olarak ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Ayak bileği kemik çıkıntısı olan kişiler hamile ise daha dikkatli olması gerekir. Çünkü annenin rahatlığı bebeğinizi de olumsuz etkiliyor olabilir.

Mesleği gereği sürekli saatlerce ayakta kalan kişilerin dinlenmesi gereklidir. Yapabiliyor iseniz ayaklarınızı ılık bir su ile yıkayıp uzatın. Eğer böyle bir imkânınız yok ise de mutlaka bir ayağınızı kaldırarak diğer ayağınızı dinlendirin. 

Ayak bileği kemik çıkıntısı olan kişilerin eğer fiziksel olarak yapılan tedavi işe yaramadıysa cerrahi tedavi yapılabilir. Fakat bu durum ameliyat sonrasında da kişinin ayağının olumsuz etkilenmesine neden olacağından pek fazla önerilmemektedir.
]]>
Alın Kemiği https://www.kemik.org/alin-kemigi.html Fri, 05 Oct 2018 14:40:37 +0000 Alın Kemiği, Tıp dilinde frontal kemik olarak isimlendirilmiştir. Kafatasının ön kısmına yerleşmiş olup tek parçadan meydana gelmiştir. Frontal kemik bir yandan kafa boşluğunun ön kısmının büyük bölümünü ayrıca k Alın Kemiği, Tıp dilinde frontal kemik olarak isimlendirilmiştir. Kafatasının ön kısmına yerleşmiş olup tek parçadan meydana gelmiştir. Frontal kemik bir yandan kafa boşluğunun ön kısmının büyük bölümünü ayrıca kafatasındaki göz çukurunun üst bölümünü oluşturmaktadır.

Alın kemiği yapısı

Alın kemiğinin dikey ve yatay iki kısmı vardır. Dikey olan kısmına frontal skuam, yatay olan kısmına da orbital kısım denir. Frontal kemiğinin orbital olarak isimlendirilen kısmı yüzün alt kısmının ortasında U harfine benzeyen ve açıklık olan kısmı kafa boşluğuna bakmakta olan bir çentik bulundurur. Etmoid çentiği olarak adlandırılan bu çentiğin kenar bölümlerinde küçük çukurlar bulunmaktadır. Frontal kemikteki çukurlar ve etmoid kemiğindeki çukurlar karşı karşıya gelip yarım küreye benzeyen selül ismi verilen boşluklar meydana getirirler. Selül adı verilen boşluklu yapıların enfeksiyon kapmasına sinüzit rahatsızlığı adı verilmektedir. Etmoid çentiği denilen yapının her iki yanında üçgene benzeyen düzgün yüzeye sahip bir kemik kısmı bulunur. Bu kısımlar orbita yüzeyleri olarak isimlendirilir. Orbita yüzeyi olarak isimlendirilen kısımlara göz çukuru yüzeyleri de denmektedir. 

Alın kemiği dikey kısımlarının içerisinde frontal sinüs olarak adlandırılan iki boşluk kısmı daha bulunur. Frontal sinüsler kaşların bulunduğu kısmın alt kısmına denk gelen bölümde kemiklerin burunun kök kısmına yakın orta uç kısımlarının alt kısmında bulunmaktadırlar. Frontal kemiklerin ön bölümlerinin ortasında burun kemikleri ve üst çene kemiği ile, dış kısımları ise elmacık kemiği ile eklem oluşturmaktadır. Alın kemiği beynin ön lop kısımlarını kavrayabilecek şekilde iç kısıma doğru eğiktir yani içbükey yapıdadır. Bu kemik yapıları doğumun gerçekleşmesinden sonraki 6 yıl içinde birleşmektedir.
]]>
Kemik https://www.kemik.org/kemik.html Sat, 06 Oct 2018 08:51:45 +0000 Kemik, vücudu oluşturan en sert dokulardır. Kalsiyum vücutta kemikte depolanır. Kemiğin sert bir yapıda olmasının sebebi budur. Sert bir yapıda olan kemikler bir o kadar da esnektir. Kemikte kalsiyum harici fosfor gibi m Kemik, vücudu oluşturan en sert dokulardır. Kalsiyum vücutta kemikte depolanır. Kemiğin sert bir yapıda olmasının sebebi budur. Sert bir yapıda olan kemikler bir o kadar da esnektir. Kemikte kalsiyum harici fosfor gibi minerallerde bulunmaktadır. Vücutta depolanan kalsiyumun neredeyse %100'ü kemik ve dişlerde bulunur. Yaklaşık olarak %1'lik kalsiyum oranı da kanda bulunur. Bebeklerde kemikler yeni kıkırdak yapıda olur. Zamanla kıkırdak yapı kemikleşerek sertleşir. Bebekte kıkırdak yapıda olan kemik sayesinde bebek hareketleri daha esnek olur. Kemik vücutta sert ve süngerimsi olmak üzere iki şekilde bulunur.

Kemik çeşitleri

Sert kemikler: Adından da belli olduğu gibi kemikler serttir. Arasında boşluk bulunmaz. Orta kısmında ise sarı ilik vardır.

Süngerimsi kemik: Dokusu gözenekli olan kemik çeşididir. Bu gözenekler yapısında düzensiz olarak bulunur. İç kısımlarında ise kırmızı ilik vardır. Yumuşak ve esnektir. Devamlı kendini yenileyen kemik türüdür.

Şekillerine göre kemik çeşitleri

Uzun kemikler: Kol ve bacaklarda bulunan kemikler uzun kemiklere örnek olarak verilebilir. Uyluk kemiği vücutta bulunan en uzun kemiktir.

Kısa kemikler: Boyu enleri ile neredeyse aynı olan kemik türüdür. Dış kısmı kemik zarıyla çevrilmiştir. El ve parmak kemikleri kısa kemiklere örnek olarak verilebilir.

Yassı kemikler: Dış etkenlere karşı koruyucu etkisi olan kemik türüdür. İçinde kırmızı kemik iliği vardır. Bu ilik alyuvar üretiminde görevlidir.

Kemik ağrısı

Vücutta kemik ağrısı sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Kemik ağrısı hemen her yaş grubunda görülebilir. Farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek kemik ağrısı, genelde tedavi edilebilir. Kemik ağrısı tedavisi için öncelikli olarak ağrıya neyin sebep olduğu belirlenmeli ve bu yönde uygun tedaviye başlanmalıdır. Genelde basit nedenlerden kaynaklanabilecek kemik ağrısı bazen ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Kemik ağrısı sebepleri nelerdir

Kemik iltihabı: Vücuda farklı yollarla giriş yapan bakteriler, mikroplar kemiklere ulaştığında bölgede iltihaba yol açarak ağrı yaşanmasına neden olabilir. Bazı durumlarda vücutta oluşan derin yaralanmalar kemik iltihabına neden olabilir. İltihap nedeniyle ortaya çıkan ağrılar oldukça şiddetli olur. Kemik iltihabının mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde çok daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Büyüme: Ergenlik dönemi tamamlanana kadar çocuklarda büyümeye bağlı olarak kemik ağrısı görülebilir. Bu ağrı genelde bacak kemiklerinde meydana gelir. Gelişim sona erdikten sonra ağrı ortadan kalkar.

Kemik erimesi: Vücuttaki kemikler devamlı kendini yenileme özelliğindedir. İleri yaşlara ulaşıldığında kemikler kendini yenilemekte eskisi kadar hızlı olmaz. Bu durumda kemik erimesi meydana gelebilir. Kemik erimesi erkeklere oranla kadınlarda daha sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kadınlarda bu problemi yenebilmek ya da maruz kalmamak için kalsiyum tüketimine ağırlık vermelidir.

Kalsiyum ve D vitamini eksikliği: Güneş ışığından yeteri kadar yararlanmamak, beslenme alışkanlıklarında kalsiyum ağırlıklı beslenmemek kemik ağrısına yol açabilir. Bu tür problemlere maruz kalmamak için güneş ışığından yararlanmak ve kalsiyum ağırlıklı beslenmek gerekir.

]]>
Kemik Hastalıkları https://www.kemik.org/kemik-hastaliklari.html Sat, 06 Oct 2018 11:00:50 +0000 Kemik hastalıkları; iskelette ortaya çıkan ve kemiklerin zayıflayarak kırılganlıklarını arttıran bir sağlık sorunudur. Çocukluk çağından itibaren her yaştan insan kendi kemik sağlığını arttırabilir. Kemik hastalıkl Kemik hastalıkları; iskelette ortaya çıkan ve kemiklerin zayıflayarak kırılganlıklarını arttıran bir sağlık sorunudur. Çocukluk çağından itibaren her yaştan insan kendi kemik sağlığını arttırabilir. Kemik hastalıkları oluşum dereceleri farklı olsa da vücudumuzdaki bütün kemiklerde oluşabilir. Kemiklerden biyopsi alınarak belirlenir. En ciddi kemik hastalıkları doğuştan olan kemik hastalıklarıdır. Çünkü kalıtsal olan bu hastalıkların tedavisi bulunmamaktadır.

Kemik hastalıkları

Hiperparatiroidizm: Primer olanlar neoplazisine ya da paratiroid hiperplazisine bağlıdır. Daha hafif seyirli olanlarda kandaki kalsiyum düzeyinin normal seviyenin altına düşmesine yol açan sebeplerden ötürü oluşan kemik hastalıklarından biridir. Kemiklerde kolayca kırılmasına neden olmaktadır. Uygun tedavi yöntemi ile lezyonlar tümüyle gerileyebilir.

Osteoporoz: Kemiklerin zamanla zayıf, delikli ve kolay kırılabilir hale gelmesidir. Bu hastalıkta kemiğin iç yapısı ve kalitesi bozulur. Osteoporoz hastalığında boyda kısalma, sırtta kamburlaşma, kaburga kırıkları, omuzlarda yuvarlaklaşma görülür. Erken teşhis edilmesi durumunda hastalığı durdurmak mümkündür.

Raşitizm: Yetersiz beslenmeden ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır. Başta D vitamini olmak üzere vücudun çeşitli temel vitaminlerinin eksikliği sonucu görülmektedir. Kemikler zayıflamasıyla özellikle de bacaklarda hastalığa özgü eğri bir görünüm alır. Hastalık hafif seyrettiğinde güneşe çıkmak yeterli olacaktır. Bu şekilde kendiliğinden hasta iyileşir. Bu hastalık erken doğmuş ve hızlı büyüyen çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Raşitizm böbrek rahatsızlığına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Osteonekroz: Bacaklarda ve kollarda bulunan uzun kemiklerin medülla bölümünde meydana gelen bir kemik hastalığıdır. Bu hastalığa genellikle venül kanallarındaki  ya da küçük arteriyoldaki tıkanmalardan kaynaklanmaktadır.

Felç: Sinir tıkanıklığı, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Vücudun bazı bölümlerinde duyu kaybı yaşanması, görme bozuklukları, yutma güçlüğü, baş dönmesi olarak kendini gösterir. Felcin kesin bir tıbbi tedavisi bulunmamaktadır.

Kemik iltihabı: Çeşitli sebeplere bağlı olarak, kemik iliğinin mantar ve bakteri saldırılarına maruz kaldığında kemik dokusunun iltihabına sebep olmaktadır. Bu rahatsızlık 12 yaş altı çocuklarda daha sık görülmektedir. Kemik iltihabı akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. İltihabın bulunduğu bölgede acı, ağrı ve şişme görülür. Ayrıca yüksek ateş ve yakın uzuvların hareketlerinin kısıtlanması görülür.

Kemik tümörleri: Tümörün türüne göre ağrı ve şişlik görülmektedir. Özellikle kötü huylu tümörler de hastalık daha belirgindir. İyi huylu tümörlerde ise, uzun süre belirti vermeyebilir. Hastalara biyopsi uygulaması yapılarak tümörün kötü ya da iyi huylu olduğunun kesin tanısı konulmaktadır.
]]>
Kemikte Çatlak https://www.kemik.org/kemikte-catlak.html Sat, 06 Oct 2018 23:44:20 +0000 Kemikte Çatlak, çatlak ya sert bir darbe sonucunda yada kendiliğinden oluşabilir. Kemikte oluşan çatlak ağrılı olur ve kişiyi oldukça rahatsız eder. Böyle bir durumda kişi ihmal etmeden mutlaka doktora gitmelidir. Doktor kemikte Kemikte Çatlak, çatlak ya sert bir darbe sonucunda yada kendiliğinden oluşabilir. Kemikte oluşan çatlak ağrılı olur ve kişiyi oldukça rahatsız eder. Böyle bir durumda kişi ihmal etmeden mutlaka doktora gitmelidir. Doktor kemikte oluşan çatlağa göre uygun tedavi yöntemleri uygular. Eğer kemikte oluşan çatlak biran önce tedavi edilmez ise kemikte kırık oluşur. Çatlak ağrılı olur ama bu durum tedavi edilmezse oluşan kırık daha kötü sonuçlara yol açar. Kemikte çatlak en çokta kol ile bacakta oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Kemikte çatlak bacak ve kol haricinde kaburga kemiğinde de çok sık görülür. Kemikte çatlak, en sık bacak burkulması yada bir yerden düşme sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. 

Kemikte Çatlak Belirtileri Nelerdir

Kemikte çatlak oluşumunun en büyük belirtisi şiddetli ağrıdır. Oluşan çatlak bölgede öyle ağrılara neden olur ki kişi yerinde duramaz. Kemikte çatlak belirtisi ağrı haricinde bölgede şişlik ve kızarıklık ile kendini belli eder. Çatlak oluşan bölge zaman ilerledikçe morarmaya başlar. Eğer oluşan çatlak ihmal edilir tedavi edilmezse morarmalar gitgide artar. Kemikte çatlak ilk oluştuğunda hiçbir belirti vermese dahi zaman geçtikçe çatlak oluşan bölge yanmaya başlar. Bu yanma hissinin ardından şiddetli ağrılar başlar. Kemikte çatlak oluşumunda ihmal etmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Çünkü bu durum ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Yapılan ilk müdahale çatlak için oldukça önemlidir. Kemikte çatlak oluşumu eğer küçük çocuklarda oluşmuşsa yetişkin birinde oluşan çatlak ağrısına göre çok daha şiddetli olur.

Kemikte Çatlak Tedavisi

Kemikte oluşan çatlak mutlaka doktor muayenesi gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu durum kendiliğinden geçmez kemikte oluşan çatlak ağrılı olur kişi doktora gittiğinde hemen tedaviye başlanır. Doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlarla ağrı azalır ve oluşan çatlak iyileşmeye başlar. Eğer kemikte çatlak olduğunu anlarsanız aynı gün içinde mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Bu durumu bölgede ağrı ile zaten anlarsınız. Kemikte oluşan çatlağın iyileşme süresi kişinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Eğer küçük bir çocuğun veya küçük bir bebeğin kemiğinde çatlak oluşmuş ise bu durum uygun tedavi ile kısa sürede iyileşir. Ancak yaşlı birinde oluşan çatlağın iyileşme süresi oldukça uzun sürer. Kemikte çatlak tedavisinde doktorunuzun ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar ile ağrı kesici kremler önermektedir. Kemikte oluşan çatlak eğer krem yada ilaç ile tedavi edilecek gibi değilse doktor alçıya alınması gerektiğini söyler. Yine bu durumda kişinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Yaşlı bir kişinin kemiğinde oluşan çatlak eğer büyükse kişiye yatış verilir. Yine çatlak oluşan bölge alçıya alınır. Kemikte oluşan çatlak ile birlikte kırıkta oluşmuş ise bölgeye cerrahi müdahale gerekir.


]]>
Burun İçi Kemik Eğriliği https://www.kemik.org/burun-ici-kemik-egriligi.html Sun, 07 Oct 2018 22:01:47 +0000 Burun İçi Kemik Eğriliği: burun yapısına bakıldığı zaman, burnun ön kısımda kıkırdak, arka kısımda ise kemik vardır. Bir insanda bulunan en ideal kemik yapısı yüzün tam ortasında bulunması, sağ ve sol boşluk yap Burun İçi Kemik Eğriliği: burun yapısına bakıldığı zaman, burnun ön kısımda kıkırdak, arka kısımda ise kemik vardır. Bir insanda bulunan en ideal kemik yapısı yüzün tam ortasında bulunması, sağ ve sol boşluk yapısı aynı mesafede ve büyüklüğü de aynı olmasıdır. Burun içi kemik eğriliği (deviasyon) ise, bu kemik yapısının bir tarafa bir miktar kayması olayıdır.

Burun İçi Kemik Eğriliğinin Nedenleri: 

Burun içi kemik eğriliği değişik bazı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Bu sebeplerden en çoğu, burun kısmında meydana gelen bir travmadır. Bu travma olayı doğum esnasında veya daha sonra da olabilmektedir. Burun eğriliğinin başka bir nedeni de kalıtsal olmasıdır. Burun içi kemik eğriliği dışarıdan belirgin bir şekilde görülebildiği gibi, dışarıdan düzgün olarak görülen bir burunun iç kısmındaki kemikte eğrilik olabilir. Bu burun içi kemik eğriliği dışarıdan fark edilmeyebilir.

Burun İçi Kemik Eğriliğinin Zararları: 

 • Burun içi kemik eğriliğinin en belirgin zararı burun tıkanıklığı yapması, bunun da nefes alış verişlerde zorluk yaşanmasına sebep olmasıdır.
 • Burun içi kemik eğriliği, insanı çabuk yorar, horlama yapar, baş ağrısına, geniz akıntısı, öksürük gibi şikâyetlere sebep olabilir.
 • Geceleri uyuma esnasında ağızdan nefes almadan dolayı, solunum havasındaki nem ve ısı düzgün ayarlanamaz ve farenjite sebep olabilir.
 • Burun içi kemik eğriliğinin etkisiyle oluşan tıkanma, sinüsün normal çalışmasını engelleyip sinüzite ve meydana getirdiği geniz akıntısı nedeniyle larenjit ve bronşite de sebep olabilir.
 • Burundan gelen yetersiz nefes, bilhassa ileri yaşlardaki insanlarda, oksijen alımını azaltıp, akciğer, kalp hastalıklarına yol açar ya da var olan bir hastalığın iyileşmesin zorlaştırır.

Burun içi kemik eğriliğinin tanısı, bir kulak burun boğaz uzmanının muayene ve tetkikleri sonucu yapılabilir. Burun içindeki eğrilik rahatsızlık vermiyorsa tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Fakat bu durum kişide rahatsızlık yapıyorsa bu dertten kurtulmak için ameliyat olmak gerekir.

]]>
Ayağın Kenarında Çıkan Kemik https://www.kemik.org/ayagin-kenarinda-cikan-kemik.html Mon, 08 Oct 2018 14:56:07 +0000 Ayağın Kenarında Çıkan Kemik, sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu sağlık sorunu daha çok kadınlarda görülmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar erkeklerde oldukça az da olsa görülebilen bu sağlık sorununun kad Ayağın Kenarında Çıkan Kemik, sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu sağlık sorunu daha çok kadınlarda görülmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar erkeklerde oldukça az da olsa görülebilen bu sağlık sorununun kadınlarda 5 kat daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Bu durumun farklı nedenleri bulunmaktadır. Nedenler arasında en sık görüleni kadınların ayakkabı tercihlerinde sivri uçlu ve topuklu modelleri sıkça tercih etmeleri olarak belirlenmiştir.

Ayak kenarında kemik çıkmasının genelde baş parmak ve çevresinde dış tarafa doğru oluşmuş olan çıkıntılar olduğu belirlenmiştir. Ayak kemiğinin yapısında meydana gelen bu şekil bozukluğu önlenemeyen şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok oluşmasının ikinci nedeni kadınlarda gebelik döneminde çok fazla hormonal düzensizliklerin meydana gelmesidir. Sağlıksız ayakkabı seçimleri ve hormonal düzensizlikler bir araya geldiği zaman ayak kenarında çıkıntıların oluşmasına yol açmaktadır.

Ayağın kenarında çıkan kemik için öneriler
 • Genel olarak sağlıksız ayakkabı seçiminin neden  olduğu bu rahatsızlığa karşı alınabilecek en etkili önlem ayakkabı seçiminde dikkatli davranmaktır. Kadınların sivri uçlu yüksek topuklu modelleri seçmemesi ve erkeklerin de ayak baş parmaklarının olduğu kısmı sıkan kunduraları kesin olarak tercih etmemelidir
 • Kadın yada erkek fark etmez uzun süreler boyunca ayakta kalmamak gereklidir
 • Ayak üstü durmak gibi bir zorunluluk varsa sağlıklı ayaklar için rahat ve ince tabanlı ayakkabı modelleri seçilmelidir
Yukarıda belirtilen öneriler ayak kenarında kemik çıkıntısı oluşmaması için yapılan önerilerdir. Eğer ayağın kenarında çıkan kemik oluşumu varsa o zaman rahatsızlık fazla ilerleme göstermeden bir doktora görünmeniz önerilir çünkü uzman bir ortopedi doktoruna görünmeniz durumunda ilk olarak rahatsızlığın ilerleme göstermemesi ve oluşan ağrıların çoğalmaması için önerilerde bulunacaktır. Eğer ki rahatsızlık fazla ilerleme kaydetmiş ise son çare ameliyattır.
]]>
Kol Kemik Ağrısı https://www.kemik.org/kol-kemik-agrisi.html Mon, 08 Oct 2018 18:32:05 +0000 Kol kemik ağrısı; herkesin karşılaşabileceği bir bir sağlık sorunudur. Kemik ağrısı bazen başlı başına bir hastalık olabileceği gibi bazen de bir hastalığın belirtisi olabilir. Kemik ağrısı daha çok yaşlılık ha Kol kemik ağrısı; herkesin karşılaşabileceği bir bir sağlık sorunudur. Kemik ağrısı bazen başlı başına bir hastalık olabileceği gibi bazen de bir hastalığın belirtisi olabilir. Kemik ağrısı daha çok yaşlılık hastalığı olarak görülebilir. Oysaki hemen hemen her yaşta bireyin yaşayabileceği bir hastalıktır. Kol kemik ağrısı da pek çok hastalık gibi sebepsiz oluşmaz. Kol kemik ağrısının oluşumuna neden olan birçok faktör bulunmaktadır. kol kemik ağrısı ilk defa oluştuğunda bazı basit uygulamalar sayesinde vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Bu uygulamaların başında soğuk kompleks yapma ve ağrı kesici içme gelir. Bu tedbirler çok şiddetli olmayan ve geçici nitelikteki ağrılar için çok etkilidir. Fakat ağrının giderek arttığı ve uzun sürdüğü durumlarda bir romotoloji kliniğine muayene olmakta yarar bulunmaktadır.  

Kol kemik ağrısının nedenleri nelerdir
 • Düşme, çarpma gibi basit kazalar, incinme, burkulma, çıkma.
 • Ağır fiziksel aktiviteler,
 • Bazı romatizmal hastalıklar, 
 • Tenisçi dirseği hastalığı,
 • Sinir sıkışması.

Kol kemiği ağrısı için yapılması gerekenler nelerdir

Nedeni kestirilebilen basit kol kemik ağrısı için yapılması gereken en pratik şey kolu zeytinyağla ovmaktır. Ayrıca eğer kullanmanızda engel yoksa ağrı kesiciyle ağrınız dindirebilirsiniz.

Kol kemik ağrısı uzun süreden beri devam ediyorsa tıbbi yardım almaktan başka çare yoktur. Ağrının nedenine göre ilaç tedavisine başlanabilir. Özellikle ciddi nedenlere bağlı olarak gelişen kol kemik ağrısı için fizik tedavi önerilebilir. Hastalığın iyileşme şansı varsa daha kalıcı tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Özellikle sinir sıkışması ve bazı romatizmal hastalıkların tedavisi için cerrahi müdahale tek çare olabilir. Aynı zamanda hastaya bazı basit fiziksel ekzersizler de tavsiye edilebilir. Kol kemik ağrısı çeken bir hastanın kolunu çok fazla kullanmasını gerektirecek aktivitelerden uzak kalması ağrının şiddetinin artmaması için önemli olduğu unutulmamalıdır. 
]]>
Başparmak Kemik Çıkıntısı https://www.kemik.org/basparmak-kemik-cikintisi.html Tue, 09 Oct 2018 03:06:12 +0000 Başparmak kemik çıkıntısı, bu sorun en fazla ayak başparmağında görülür. Buna Halluks valgus denmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı başparmak ekleminde deformite oluşmasıyla ortaya çıkan kemik çıkıntısı çoğu zaman d Başparmak kemik çıkıntısı, bu sorun en fazla ayak başparmağında görülür. Buna Halluks valgus denmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı başparmak ekleminde deformite oluşmasıyla ortaya çıkan kemik çıkıntısı çoğu zaman düz tabanlık denilen ayak sorunuyla birlikte gelişir. Başparmak kemik çıkıntısı eklemin içe doğru hareketiyle, bunu engellemek isteyen tarak kemiğinin dışa doğru dönmesiyle oluşur. Buradaki kemik çıkıntısı yeni bir kemik değildir. Sadece tarak kemiğinin alt ucunun dışa dönmesiyle bariz hale gelmesi sonucunda oluşur.

Başparmak kemik çıkıntısı nasıl oluşur

Ayakta yaylanması gereken kısmın görevini tam olarak yerine getirmemesi nedeniyle yük altında kalan başparmağın deformiteye uğraması sonucunda kemik çıkıntısı oluşmaya başlar. Zamanla içe dönen başparmakta tarak kemiği de dışa çıkar. Bu açının büyümesiyle kemik çıkıntısı dıştan daha belirgin hale gelir.

Başparmak kemik çıkıntısı neden olur

Başparmak kemik çıkıntısının oluşmasında etkili olan faktörler arasında genetik etkenler, ayakta yüksek kavis olması, düz tabanlık, ayağa uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi, romatizmal hastalıklar, kilo gibi sorunlar bulunur. Ancak başparmak kemik çıkıntısının nasıl bir gelişim gösterdiği, kimleri nasıl etkilediği konusunda net bilgiler bulunmamaktadır. Rahatsızlık şekil bozukluğunun artması, ayakkabı giyerken sorun yaşanması gibi etkilerle kendini gösterir. Kemik çıkıntısının ilerlemesi ayakkabı seçimi, fazla kilo gibi etkenlerle artar. Ortaya çıkan ağrının azaltılması için hastalarda parmak arası silikonlar, tabanlık, gece ateli, gece makarası gibi önlemler alınabilir. Ancak bunlar rahatsızlığın ilerlemesine engel olamaz. Sadece ağrının azaltılmasını sağlar.

Başparmak kemik çıkıntısı tedavisi nasıl yapılır

Bu sorunun kesin tedavisi ameliyatla yapılabilir. Ancak ameliyat edilecek hastalarda ağrı olmuyorsa, cerrahi tercih edilmez. Çünkü ağrı olmadığında başparmak ekleminin işlevini görmesinde sorun yaşanmaz. Ameliyatla deformitenin düzeltilmesi hem ayağın estetik görünümünü düzeltir, hem de ağrıya yol açabilir. Bunun için ağrı olmadığında başparmak kemik çıkıntısı için ameliyatın yapılması tercih edilmez.

Başparmak kemik çıkıntısı ameliyatında hedef dışa dönük olan tarak kemiğinin yeniden önceki pozisyona döndürülmesidir. Hastanın yaşı, romatizmal bir hastalığın varlığı, deformitenin derecesi, eklem bozukluğu, kıkırdak kaybı, kireçlenme gibi etkenler dikkate alınarak nasıl bir operasyon yapılacağına karar verilir. Ameliyatta tarak kemiğinin şekillendirilmesi için, kemiğin üzerinden kesi yapılır. Tarak kemiğindeki şekillendirmenin kalıcılığını sağlamak içinde ameliyatta vidalama kullanılabilir. Bu operasyonda kemiğe tıraşlama yapılmaz. Sadece tarak kemiği açısı değiştirilerek, eski konumuna getirilir.

Ameliyattan sonra iyileşme

Başparmak kemik çıkıntısı ameliyatından sonraki 2-6 hafta hasta için dinlenme dönemidir. Hastanın günlük ihtiyaçları dışında bu sürede dinlenmesi gerekir. Ayaklarına önerilen özel bir ayakkabıyı giyerler. İyileşme sürecinde ayağın şişmemesi için bazı önlemler alınır. Soğuk uygulama, ayağın yukarıda tutulması bu önlemler arasındadır.

Bu süreç atlatıldıktan sonra hastalar 6 hafta daha kendilerine dikkat etmelidir. Bu süreçte spor ayakkabı giyebilirler. Ayaktaki şişliklerde olabildiğince azalmış olur. Çok ağır işleri olmayanlarda işine geri dönebilir. Uygun egzersizlerle parmaklar hareket ettirilmeye başlanır. Bundan sonraki süreçte hastalar normal ayakkabıya geçiş yapabilirler. Ancak hastaların çoğunda eskiden giydikleri ayakkabıları giyebilme süresi 4-6 ayı bulur. Başparmak kemik çıkıntısı ameliyatının hangi yöntemle yapıldığı, deformitenin derecesi hastanın iyileşme sürecini de belirler.
]]>
Kemik Anatomisi https://www.kemik.org/kemik-anatomisi.html Tue, 09 Oct 2018 14:00:16 +0000 Kemik anatomisi, İskelet sistemini oluşturan kemiklerimiz vücudumuzda bulunan en sert maddedir. Kemikler birbirlerine eklemler ile bağlı olup, eklemlerin tamamı oynamaz. Özellikle uzun kemiklerin birbirine bağlı olduğu yapı
Kemik anatomisi, İskelet sistemini oluşturan kemiklerimiz vücudumuzda bulunan en sert maddedir. Kemikler birbirlerine eklemler ile bağlı olup, eklemlerin tamamı oynamaz. Özellikle uzun kemiklerin birbirine bağlı olduğu yapılar oynar eklem oluştururken göğüs kafesini oluşturan kemikler tutunduğu yerlerde oynamazlar. Kemik Anatomisi vücut hareketlerine yardımcı olurken, bazen de çevrelediği organların fiziki etkenlerden korunmasını sağlar.

Kemik Anatomisi bilim dalı Osteoloji'dir. Yeni doğan insanda 270 tane kemik bulunur, kafatası kemiklerinin ve diğer bazı kemiklerin birleşmesi ile ergenlik çağına gelindiğinde bu sayı 256'ya düşer. İlerleyen yaşlar ile birlikte kemik sayısı 208'e düşer ve kemik gelişimi tamamlanır. 

Kemik çeşitleri; 

Uzun kemikler; Enleri boylarından kısa olan kemiklerdir, vücudumuzun hareketli yerlerinde bulunur.

Kısa kemikler; El, ayak, omur, bilek gibi yerlerde bulunan sarı ilik kanalı bulunmayan kemiklerdir.

Yassı kemikler; Görünümleri yassı olup kafatası ve kaburga kemiklerini oluştururlar.

Kemik anatomisi nasıl oluşur

Kemik anatomisinin yüzde 65'ini organik maddeler oluşturur, bu organik maddeler dayanıklı ve sert kollejen fibrillerdir. Kolojen fibriller oldukça dayanıklı ve sert dokulardır. Isı ile temas ettiğinde jel halini alırlar. Bu fibrillerin içi protein ve bir tür glikozdan oluşur. Kemik doku hücrelerinin arası kalsifiye (kalsiyum birikmesi) oluşur. Bu durum osein yani kemik doku arası olarak adlandırılır. Kollajen fibriller arasında oldukça sert (doğada elmastan sonra en sert) bir çeşit kalsiyum tuzu olan hidroksiapatit bulunur. Bu tuz oksijen ile tepkileye girmediği için yanmaz, aşındırılamaz fakat oldukça kırılgandır.

Kemiklerimizin yüzde 35'ini inorganik maddeler oluşturur, bunlar doğada serbest halde de bulunabilir. Bu maddelerden büyük çoğunluğu (yüzde 85) kalsiyum fosfat oluşturur. Kalsiyum florid, kalsiyum karbonat, potasyum, sodyum, hidroksit, magnezyum florid ve sülfat bileşikleri inorganik maddelerin yüzde 15'ini oluşturur. 

Kemik anatomisi hücreleri,

Osteosit; Kemiğin canlı kalmasını sağlayan esas hücrelerdir. Bu hücreler sayesinde hormon, besin maddeleri, vitamin ve mineraller hücreler arasında geçiş yapar. Bununla birlikle Osteoklast kemik hücresi ise tam tersine yaşlanan kemik hücrelerinin yıkımında görevlidir.

Osteoblast; Kemik yüzeyinin oluşumundan sorumlu olup,  kemik yapımında görevli, kemiğin genç hücreleridirler. Bu hücreler hormonlar ile yakın ilişki içindedirler. Kemiğin büyümesi ve sertleşmesini sağlarlar. Kemiği oluşturan kalsiyumun salınımını kontrol eder.

Kemiğin içinde bulunan enine kanallara volkman kanalı denir, kemiğin uzunluğuna paralel kanalları ise havers kanalı denir. Havers kanalda sinirler, bağ dokuları ve kan damarları bulunur. Kemiğin iç kısmı gözenekli boşluklardan oluşur. Bu boşluklar göz ile görülebilir, sert süngerimsi görüntüdedir. Organik maddeler daha çok bu kısımdadır.

Kemik iliği; kırmızı ve sarı ilik şeklinde ikiye ayrılır, uzun kemiklerin içerisinde yer alan canlı dokudur. Kan hücrelerinin sürekli üretildiği yerdir. Alyuvar, trombosit ilik içinde üretilir. Akyuvarlar ise sarı ilik içerisinde üretilir.
]]>
Kalça Kemiği Kırığı https://www.kemik.org/kalca-kemigi-kirigi.html Wed, 10 Oct 2018 06:17:54 +0000 Kalça kemiği kırığı: Femur ve uyluk kemiği olmak üzere iki kemikten oluşan kalça kemiği birtakım kaza veya darbeler nedeniyle etkilenip kırılabilir. Birçok kişide ortaya çıkabilecek ve kişiye oldukça rahatsızlık veren bi Kalça kemiği kırığı: Femur ve uyluk kemiği olmak üzere iki kemikten oluşan kalça kemiği birtakım kaza veya darbeler nedeniyle etkilenip kırılabilir. Birçok kişide ortaya çıkabilecek ve kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durum olan kalça kemiği kırığı bu bölgede bulunan kemiklerin herhangi birinin kırık olacak bir şekilde zarar görmesi durumunda ortaya çıkar. En sık da ilerleyen yaşlarda kemik yapısının hassas bir hale gelmesi nedeniyle yaygın görülen kalça kemiği kırığı hastanın oturup kalkmasında oldukça problem yaratacağı ve bazı hareketlerini kısıtlayacağı için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Kalça kemiği kırığı nedenleri, 

Çoğunlukla ayağın takılması ya da herhangi bir nedenden dolayı gelişen kalça kemiği kırığı en çokta denge kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Kadınlarda menopoz döneminde kemik erimesinin daha sık yaşanması nedeniyle kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olarak görülen bu durum genç yaştaki kişilerde yüksekten düşme, trafik kazası, kalça kemiği üzerine herhangi bir darbe alınması durumumda görülür. Yaşlılarda ise görme problemi nedeniyle düşmenin sık olması, kasların zayıflamasına neden olan şeker, tansiyon gibi rahatsızlıklar, yaşın ilerlemesi ile hastanın düşmesine neden olarak zayıf olan kemiklerin kırılmasına sebep olabilir.

Kalça kemiği kırığı belirtileri, 

Kalça kemiği kırığı genellikle yan tarafa düşme neticesinde görülür ve bu durumda yürürken tökezleme şeklinde kendini belli eder. Bu nedenle kalça kemiği kırığında yürüme bozuklukları ortaya çıkar. Bununla beraber kalça kemiği kırığı belirtisi olarak kalçanın oynatılması, dizlerin karına doğru çekilmesi ya da kalçanın sağa veya sola çevrilmesi durumunda hasta oldukça ağrı hisseder. Çoğunlukla etkilenen bölgede bulunan bacak kısalmış durumda olur. Ayaklar ise hareketsiz ve dışa doğru dönüktür. Bu durumda kalça kemiği kırığı şüphelenileceği için vakit kaybetmeden ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurmak gerekir.

Kalça kemiği kırığı tedavisi, 

Öncelikle kalça kemiği kırığı fizik muayene ve röntgen teknikleri ile tanısı konulduktan sonra tedavi kırığın şekline göre yapılır. Kırığın bulunduğu bölge ve hastanın yaşı tedavi şeklinin belirlenmesinde önemli bir faktördür. İç içe geçirerek oturmuş olan impakte kırıklar cerrahi operasyona gerek kalmadan tedavi edilebilir. Ancak bu dönemde hastanın yere basması ve yürümesi önerilmez. Bu nedenle yatak istirahati oldukça önemlidir. Bu kırık tipinde kayma sorunu olabileceği için röntgen ile hastanın takip edilmesi gerekir. Aynı zamanda kalça kemiği kırığında yatak istirahatinin uzun süreceği için hastada oluşacak yatak yaraları, enfeksiyon ve kan pıhtısı gibi durumların ortaya çıkmaması için bir takım önlemlerin alınması gerekir. 

Kalça kemiği kırığı cerrahi tedavi, 

Kalça kemiği kırığı femur kırık şeklinde ise bu durum hastanın genel durumuna, kemik yapısına ve yaşına bakılarak kemiğin kaynamasını sağlayacak platin ya da protez gibi teknikler uygulanabilir. Genç yaşta ortaya çıkan kalça kemiği kırığı kırılan bölgenin kaynamasını sağlamak için çivileme ya da vidalama teknikleri uygun görülebilir. Yaşlı hastalarda ise kemiklerin kaynama ihtimalinin düşük olacağı için total ya da parsiyel protez uygulanabilir. Kalça kemiği kırığı subtrokhanterik ve troktanterik kırık tipinde ise kemiklerin kaynaması için kompresyon kalça çivileme oldukça yaygın uygulanan bir ameliyattır.
]]>
Kalça Kemiği İltihabı https://www.kemik.org/kalca-kemigi-iltihabi.html Wed, 10 Oct 2018 10:54:16 +0000 Kalça kemiği iltihabı, aslında insan vücudunun hemen hemen her yerinde meydana gelebilecek olan iltihaplanma durumlarında olduğu gibi ortaya çıkabilmektedir. Kalça kemiklerinde meydana gelen iltihaplanma durumuna özgü bir tıbbi ha Kalça kemiği iltihabı, aslında insan vücudunun hemen hemen her yerinde meydana gelebilecek olan iltihaplanma durumlarında olduğu gibi ortaya çıkabilmektedir. Kalça kemiklerinde meydana gelen iltihaplanma durumuna özgü bir tıbbi hastalık ismi tanımlanmamıştır. Bu durum genel olarak kemik iltihaplanması anlamına gelen "osteomiyetli" olarak adlandırılmaktadır. Yetişkin insanlarda yüzde 40  oranında görülen kalça kemiği iltihaplanmasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Erkeklerde kızlara göre çok daha fazla görülse bile herkeste kesinlikle müdahale edilmesi gereken bir durumdur. 

Kalça kemiği iltihabı belirtileri nelerdir
 • İnsanlarda meydana gelen yüksek ateş sorunları, kalça kemiği iltihaplanması belirtileri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Sadece kalça kemiği değil aynı zamanda insanlarda meydana gelen diğer kemik iltihaplanması durumları nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir. 
 • Kalça bölgesinde meydana gelen kalça kemiği iltihabı bu bölgede şiddetli kızarıklık ve sıcaklık olmasına neden olmaktadır. Bu kızarıklık deri üzerinden net olarak görülebileceği için siz de görebilirsiniz. 
 • Kalça bölgesinde meydana gelen bu durum aynı zamanda kalçada hareket kısıtlanması sorunlarına neden olmaktadır. Özellikle hareket ederken meydana gelen şiddetli ağrı, önemli belirtilerden biridir. 
 • Son belirti ise şiddetli ağrı ve bölgede şişliklerin ortaya çıkmasıdır. Ortaya çıkan şişliklere bol bol buz tedavileri uygulanabilmektedir. 
Kalça kemiği iltihabı nedenleri nelerdir

Daha önceden geçirilmiş ameliyatlar: İnsanlarda kalça bölgesinde yapılmış olan ameliyatlar sonrasında hayatın diğer kalan kısımlarında kalça kemiği iltihaplanması ortaya çıkabilmektedir. Bu durum için daha önceden ameliyat geçirmiş olan insanların çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. 

Vücuttaki enfeksiyonlar: İnsana vücudunda kan içerisinde bulunan enfeksiyonların kalça kemiği iltihabı oluşmasına neden olabilmektedir. Kalça kemiği iltihaplanması bu duruma bağlı olarak geliyorsa başta şiddetli yüksek ateş ortaya çıkmaktadır. 

Travmalar: Meydana gelen düşmeler, kalçanın zarar görmesi ve diğer darbeler tamamen kalça kemiği iltihabı oluşumuna neden olmaktadır. 

Zatürre, sinüzit ve farenjit: İnsanlarda meydana gelen bu rahatsızlıklar tamamen kemik iltihabına neden olduğu gibi kalça bölgelerinde de etkiler gösterebilmektedir. Bu nedenle bu gibi hastalıklar yaşayan insanlar da risk altında olabilmektedir.
]]>
Pelvis Kemiği https://www.kemik.org/pelvis-kemigi.html Wed, 10 Oct 2018 12:52:11 +0000 Pelvis Kemiği; leğen kemiği olarak da adlandırılmaktadır. Pelvis kemiği, gövdenin alt bölümü ile bacaklar arasında yer almaktadır. kuyruk kemiği, kuyruk sokumu kemiği arka bölümde, iki yan bölümde pelvis kemikleri arasında Pelvis Kemiği; leğen kemiği olarak da adlandırılmaktadır. Pelvis kemiği, gövdenin alt bölümü ile bacaklar arasında yer almaktadır. kuyruk kemiği, kuyruk sokumu kemiği arka bölümde, iki yan bölümde pelvis kemikleri arasında bulunan eklemler de pelvis kemiği iskeletini oluşturmaktadır. Kadınlarda pelvis kemiği ile bel kemiği çatısının iç kısmında, kadın iç genital organları bulunmaktadır. 

Pelvis Kemiği Önemi 

Pelvis kemiği dört farklı kemikten oluşmaktadır. Bacak ve vücut hareketlerinde pelvis kemiği önemli bir yere sahiptir. Erkek ve kadınlarda pelvis kemiği farklılıklar göstermektedir. Erkeklerin pelvis kemiği daha güçlü, yük taşımaya göre, bayanların pelvis kemiği ise hamilelik döneminde bebeğin konumlanmasına göre uyumlu özellikler göstermektedir. Kadınlarda bu kısımda bulunan bağlar ve kaslar daha çok gevşemeye uygun olurken erkeklerinki ise değildir. 

Vücut ağırlığımızı taşımada da pelvis kemiğinin önemi bulunmakta, bir çok vücut hareketinde de pelvis kemiği rol oynamaktadır. Bu kısımda bulunan organlar için de, pelvis kemiği kırığı olması önemli bir konu olmaktadır. Çünkü; alınan darbe, düşme veya travma; sadece pelvis kemiğine değil o bölümde bulunan organlara da zarar verebilmektedir. 

Pelvis Kemiğinde Olası Kırık Durumu

Pelvis kemiği kırığı genellikle; trafik kazaları, yüksek bir yerden düşme gibi durumlarda karşımıza çıkan bir durumdur. Yaşlılarda da kemik erimesi beraberinde görülebilmekte, genellikle düşmeler sonucu meydana gelmektedir. Kırık olması durumunda hareketlerde kısıtlanma ve ağrılar ortaya çıkmaktadır. Hafif olan pelvis kırığı oluşumları özellikle dinlenme ve uygun tedavi ile düzelebilmektedir. Daha ileri ve ciddi boyutlardaki pelvis kırıkları organlarda zedelenmeleri de beraberinde getirebilmektedir. Pelvis kırıkları cerrahi müdahale gerektiren durumlarda da cerrahi işlem ile tedavi edilir. Pelvis kemiği iyileşme süreci; kırığın oranına, verdiği zarara göre değişiklikler gösterebilmektedir.
]]>
Yüz Kemikleri https://www.kemik.org/yuz-kemikleri.html Thu, 11 Oct 2018 08:43:40 +0000 Yüz kemikleri, vücudumuzun önemli kemik gruplarından olmaktadırlar. Bu kemikler hem yüzün şeklinin oluşumunu hemde dokuların korunmasını sağlamaktadırlar. Yüz kemiklerinin anatomisi kişiden kişiye değişmektedir. Avrup Yüz kemikleri, vücudumuzun önemli kemik gruplarından olmaktadırlar. Bu kemikler hem yüzün şeklinin oluşumunu hemde dokuların korunmasını sağlamaktadırlar. Yüz kemiklerinin anatomisi kişiden kişiye değişmektedir. Avrupalı bir kişinin kemik yapısı ile Asyalının kemik yapısı aynı olmamaktadır. Genetik faktör çok önemli olmaktadır. 

Yüz kemikleri genelde kişinin estetiğinin bir parçası olarak görünmekte ve bazı noktalarda estetik cerrahinin konusu olmaktadır. Yüzünün şeklini beğendiği bir sanatçının yüzüne benzetmek isteyenler yada başka nedenlerden ötürü bu yapı ile oynamak isteyebilmektedirler. Bölge travmaya açık bir bölge olduğu için sert darbelerde yüz kemiklerinde ciddi kırılmalar meydana gelebilmektedir. Bu kırılmalar sonucunda yüzde bulunan diğer doku ve sinirlerde hasar görebilmektedir. Bu durum kazanın şiddetine ve bıraktığı hasara göre düzeltilebilir yada düzeltilemez. 

Yüz kemikleri anatomisi

Alın kemiği: Kafamızın üst bölgesinde yer almaktadır ve göz yuvalarının ve alnın şekil almasını sağlamaktadır. Bu kemik aynı zamanda ön bölgeden gelen darbeler sonucunda beynin hasar görmesine mani olmaktadır. Bu bölgede meydana gelen kırılma beynin ön lopunun ciddi manada zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu kemik frontal kemik olarak geçmektedir. Yapı olarak dikey ve yatay olmak üzere iki bölümde yer almaktadır. Dikey olan kısmına frontal skuam, yatay olan kısmına da orbital bölüm adı verilmektedir. 

Art kafa kemiği: Kafatasının arka bölümün meydana getiren tek kemik olmaktadır. Tabanda kafatası boşluğunu ve omurga kanalını birbirine bağlamaktadır. 

Şakak kemiği: Bu kemik tıbbi olarak temporal kemik olarak olarak geçmektedir. Bu kemik çift kemiklerden biri olmaktadır. Bu kemiğin içerisinde işitme ve dengemizin sağlandığı organlar yerleşik durmaktadır. Skuamoza, petrosa ve mastoid olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir. Ayrıca bulunduğu bölgede kas ve sinir dokuları bulunmaktadır. 

Üst çene kemiği: Bu kemik yüz kemikleri içerisinde anahtar vazifesi görmektedir. Kemik bulunduğu konum itibari ile ağız boşluğunun tavanın ve burun boşluğunun taban kısmını meydana getirmektedir. 

Alt çene kemiği: Yüz kemikleri içerisinde en büyük ve en sağlam olan kemiktir. Baş bölümünde bulunan tek hareketli kemik olmaktadır. Bu bölümün bağlı olduğu kas dokularında meydana gelen hasarlar çiğneme esnasında çeneden ses gelmesine neden olabilmektedir. Alt çene kemiği, üst çenede olduğu gibi dişlerin bulunduğu yapıdır. Bu bölüm vücudun en çok hareket eden eklemlerinden biridir. Yüz kemikleri içerisinde önemli bir yeri olmaktadır. 

Elmacık kemiği: Bu kemik üst çene bölümünde yer almaktadır. Yanak olarak tabir ettiğimiz bölümün oluşumunu desteklemektedir. Bu kemik estetik görünüm oluşmasını sağlamaktadır ve bir çok bayan bu bölgenin daha dolgun olması isteyebilmektedir. Bu kemiğin belirginleşmesini sağlamak için yüz egzersizleri yapılmaktadır. 
]]>
Kürek Kemiği Kırığı https://www.kemik.org/kurek-kemigi-kirigi.html Thu, 11 Oct 2018 21:47:03 +0000 Kürek kemiği kırığı tıpta omuz kemiği kırığı olarak da isimlendirilir. Omuz bölgesi gündelik hayatta en sık hareket eden bölgedir. Kolların gövdeye bağlandığı yerdeki kemiktir. Kürek kemiğinin çevresi oldukça yoğun y Kürek kemiği kırığı tıpta omuz kemiği kırığı olarak da isimlendirilir. Omuz bölgesi gündelik hayatta en sık hareket eden bölgedir. Kolların gövdeye bağlandığı yerdeki kemiktir. Kürek kemiğinin çevresi oldukça yoğun yapılar barındırır.

Kürek kemiğinde kırık varsa hangi belirtiler görülür
 • Kişide hareket bozukluğu oluşur
 • Kırığın olduğu taraftaki kolda ağrı meydana gelir
 • Kürek kemiğinde kırık olan taraftaki kolun uzunluğu diğer taraftaki kola göre daha kısa olur
 • Kırığın olduğu taraftaki kolda normal olmayan hareket edebilme durumu
Kürek kemiği kolların gövdeye bağlandığı kısımda yer aldığı için genelde etkisi kollar üzerinde oluşmaktadır. Kürek kemiğinde kırık olan kişi hangi konularda daha dikkatli olmalıdır. Kişi yukarıda verilen belirtilerden yola çıkarak kürek kemiği kırığı konusunda şüphelendiği zaman uzman bir doktora görünmelidir. Doktor ilk olarak distal nabızları kontrol ederek kesin kanıya varmaya çalışır. Çünkü kürek kemiğinde kırık olması durumunda kırığın olduğu bölgedeki önem derecesi fazla olan damarların zedelenmesi ve kırık tarafında yer alan kolun sinirlerinde hasar oluşmuş olabilir. Çünkü bu bölgenin çevresinde önemli sinirler bulunur. Diastal nabız ölçümü bundan dolayı gereklidir. Kırığa tıbbi olarak müdahale edilmesi söz konusu ise uygulanacak olan tedavinin amacı omuz hareketlerinin normal durumdaki işlevini kazanmasını sağlamak olur. Kürek kemiğinin kırık olan bölgesi orta kısımda değilse cerrahi anlamda bir müdahale söz konusu değildir. Sadece omuz eklemine doğru uzanmış olan kemi ya da kemiklerde kırılma varsa cerrahi anlamda müdahale edilmesi ve ameliyat gerekir. 

Kürek kemiğinde kırığı için yapılması gerekenler
 • Bölgede şişkinlik varsa buz kompresi yapılır ve ağrı kesici verilir
 • Kürek kemiği kırığı varlığı belirlendiğinde omuz askısı kullanılarak sabitlenir
 • Kırığın oluşması üzerinden 3 ile 5 gün sonra kemiğin kaynamaya başlar
]]>
Sağ Kalça Kemiği Ağrısı https://www.kemik.org/sag-kalca-kemigi-agrisi.html Fri, 12 Oct 2018 13:33:12 +0000 Sağ Kalça Kemiği Ağrısı, vücut iskeletini tamamlayan ve hareketliliğe yön veren kalça kemiğinin sağ tarafında oluşan ağrı hissi birtakım nedenlerden kaynaklanan rahatsızlıklardan ibarettir. Kas, kan damarları, lif ve doku y Sağ Kalça Kemiği Ağrısı, vücut iskeletini tamamlayan ve hareketliliğe yön veren kalça kemiğinin sağ tarafında oluşan ağrı hissi birtakım nedenlerden kaynaklanan rahatsızlıklardan ibarettir. Kas, kan damarları, lif ve doku yapılanmalarını çevreleyen kalça kemiği vücut desteğine yönelik önem teşkil eder. Sağ kalça kemiği ağrısı ile birlikte doku yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı, morarma, kanama ve yanma hissi ortaya çıkarak direncin düşmesine etken olur. Hal böyle olunca bu alandaki bağlantılı diğer organla da bu durumdan etkilenir. Sağ kalçaya şiddetli darbe alınması, ağır yaralanmalar, iltihaplanma, kireçlenme, kan akış hızında düşüş ve eklem problemleri söz konusu sağ kalça kemiği ağrısını meydana getiren unsurlardandır.

Her yaştan insanın karşılaşabileceği bir sağlık problemi olan sağ kalça kemiği ağrısı genellikle aşırı kilolu ve yaşı ilerlemiş insanlarda sıklıkla görülür. Kendini yenileyemeyen dirençsiz kemik yapısı bozulduğunda bahse konu olan bu ağrı oluşumu yüzünü göstermeye başlar. Bu hususta sağ kalça kemiğine yönelik zorlanma, baskı, aşırı yüklenme gibi durumlar bu bölgedeki kemik ağrısının ortaya çıkmasını tetikler. Bu rahatsızlığın önleminin alınmaması halinde ciddi sağlık sorunu kapsamında sakatlanmaya mahal verir.

Sağ Kalça Kemiği Ağrısı Tedavisi

Hayatı olumsuz yönde etkileyen sağ kalça kemiği ağrısı hareketsiz kalmaya ve kalçanın işlevini yerine getirememesine neden olur. Böyle bir durumda ertelemeden derhal doktora başvuru yapmak gerekir. Muayene ile birlikte röntgen sonucunun belirlenmesi doğru teşhisin yapılması açısından oldukça önemlidir. Hekimlerce gerekli görüldüğü taktirde ameliyat veya alçı yöntemiyle kemik sabitleme işleminin yapılmasıyla sağ kalça kemiği ağrısı tedavi edilebilir. Öte yandan ciddi nitelikli olmayan hususlarda ise ilaç kullanımı, yatak istirahati, bir süre merdiven veya yokuş alanlarında yürümemek, koşmamak, ani hareketlerden kaçınmak ve kalsiyum bakımından zengin organik besin maddelerinin tüketilmesi iyileşmeye hız kazandırır. 
]]>
Temporal Kemik https://www.kemik.org/temporal-kemik.html Sat, 13 Oct 2018 02:26:11 +0000 Temporal Kemik, insan vücudundaki kafa tasında bulunan bir kemik türüdür. Bu kemiğin yapısına işitme duyusuna yönelik denge organları yerleşim kurmuştur. Söz konusu bu kemiğin üst kısmı parietal kemiğinin alt köşe kısmın Temporal Kemik, insan vücudundaki kafa tasında bulunan bir kemik türüdür. Bu kemiğin yapısına işitme duyusuna yönelik denge organları yerleşim kurmuştur. Söz konusu bu kemiğin üst kısmı parietal kemiğinin alt köşe kısmında eklem kurar. Ön kısımları ise sfenoid kemik ile eklem haline gelir. Anatomik olarak oldukça hassas bir yapıya sahip temporal kemik ''Şakak'' olarak adlandırılan yüz bölgesinde oluşan destekleyici kemik yapılanmasıdır. Normal temporal kemiği sağlık bakımından sorun teşkil etmemekle birlikte travma, kafaya şiddetli darbe alınması ve eklem rahatsızlıklarından ötürü anormal bir hal alabilir. Bu hususta ciddi sağlık problemlerine mahal vermemek için günlük hayatta tüm vücudun önemsenmesi gerekir.

Temporal Kemik Tedavisi

Kafa tasında meydana gelen hasar sonucu temporal kemik birtakım sebeplerden ötürü fonksiyonunu kaybeder. Bu hususta kalıtsal özelliğin yanı sıra kaza ve derin yaralanmalar bahse konu olan bu kemikte sorun oluşumuna ortam hazırlar. Hayati önem taşıyan bu organın ihmal edilmeden doktor tarafından muayene altına alınması oldukça önemlidir. Ameliyat ile birlikte temporal kemik tedavisinin yapılması mümkündür. Fakat can kaybı hususunda önem teşkil ettiği için böyle bir tedavinin yapılması tavsiye edilmemektedir. 

Öte yandan ilaç kullanımı ile hafif hasarlı temporal kemik tedavisini gerçekleştirmek mümkündür. İyileşmeye yönelik yatak istirahatinin yapılmasıyla birlikte vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral bakımından zengin besin maddelerin alınması vücut direncinin artışı bakımından fayda sağlar. Ayrıca bol sıvı tüketimi ve kalsiyum yönünden zengin gıdaların tüketilmesi son derece önemlidir.
]]>
Bebeklerde Köprücük Kemiği Kırığı https://www.kemik.org/bebeklerde-koprucuk-kemigi-kirigi.html Sat, 13 Oct 2018 02:26:32 +0000 Bebeklerde köprücük kemiği kırığı: Omuz bölgesinin oluşmasını sağlayan skapula kemiği ve göğüs kafesinin önünde yer alan sternum kemiği arasında uzanan bir yapı olan Köprücük kemiği bu iki kemik arasında eklem görev Bebeklerde köprücük kemiği kırığı: Omuz bölgesinin oluşmasını sağlayan skapula kemiği ve göğüs kafesinin önünde yer alan sternum kemiği arasında uzanan bir yapı olan Köprücük kemiği bu iki kemik arasında eklem görevi yapar. Bir takım nedenlerden dolayı köprücük kemiğinde kırılmalar yaşanabilir. Bu durum en çok da bebeklik döneminde sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bebeklerde köprücük kemiği kırığı doğum sırasında birçok bebekte ortaya çıkabilen bir durumdur. Anneler için oldukça endişe durumu yaratan bebeklerde köprücük kemiği kırığı doğum esnasında bazı olumsuz durumlardan kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda doğumdan sonra bebeğin herhangi bir kaza ile karşılaşması sonucu da ortaya çıkabilir. 

Bebeklerde köprücük kemiği kırığı nedenleri, 

Özellikle de anne karnında ters duran ve bu şekilde doğan bebeklerde doğum sırasında bebek çıkarken eğer omuz kısmı tam olarak elle karnmadı ise bu durumda köprücük kemiği kırığı oluşabilir. Bunun yanı sıra doğumdan sonra bebeğin omuz üstüne düşme ya da bir kaza nedeniyle köprücük kemiğine direkt olarak darbe alması da bebeklerde köprücük kemiği kırığı nedenleri arasında sayılabilir.

Bebeklerde köprücük kemiği kırığı belirtileri, 

Oldukça yaygın görülen bu sağlık probleminin en önemli belirtisi köprücük kemiği üzerinde şişlik oluşmasıdır. Bununla beraber bu bölgeye bastırıldığında kıtırtı gibi bir ses gelir ve bu durumda bebek oldukça acı çeker. Bebeklerde köprücük kemiği kırığı durumunda etkilenen bölgede bulunan kollarını hareket ettirmekte güçlük yaşarlar.

Bebeklerde köprücük kemiği kırığı tedavi, 

Klavikula kırığı olarak adlandırılan bu durum genellikle bebek henüz hastaneden çıkmadan tespit edilir ve oldukça hızlı iyileşir. Bebeklerde köprücük kemiği kırığı ailelerin oldukça üzüntülü yaşamasına neden olsa da bu durum hiçbir tedavi uygulanmadan kendiliğinden iyileşebilir. Ancak bebeklerde köprücük kemiği kırığı durumunda bebeğin bakımının oldukça dikkatli yapılması gerekir. Köprücük kemiği kırık olan bebekler kolundan tutup çekilmemeli, bu bölgeye baskı uygulanmamalı ve bebek kaldırılırken oldukça yavaş hareket edilmelidir. Bununla beraber bebeğin kıyafet değişimi yapılırken ilk olarak kırığın yer aldığı bölgedeki koldan başlanması gerekir. 
]]>
Elmacık Kemiği Belirginleştirme https://www.kemik.org/elmacik-kemigi-belirginlestirme.html Sat, 13 Oct 2018 05:31:13 +0000 Elmacık Kemiği Belirginleştirme; Tüm bayanlar daha belirgin, dolgun ve keskin yüz hatlarına sahip olmak isterler. Daha ayrıcalıklı hatları olan bir yüz bütün kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Birçok kadın esteti Elmacık Kemiği Belirginleştirme; Tüm bayanlar daha belirgin, dolgun ve keskin yüz hatlarına sahip olmak isterler. Daha ayrıcalıklı hatları olan bir yüz bütün kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Birçok kadın estetik ameliyatları tercih etse de ameliyat olmadan yapılabilen farklı yöntemler de yüz hatlarını belirginleştirme yolları vardır. Yüz yogası bu yöntemlerin başında yerini alır. Belirgin olması istenen yüz hatlarının başında elmacık kemikleri gelir. Elmacık kemikleri; yüzdeki burun, kulak, göz ve çenenin üst bölümü arasını çevreleyen bir çift çıkıntılı kemiktir. Daha kalkık ve daha orantılı elmacık kemiklerine sahip olmak o kadar da pahalı değildir. Ameliyatsız, cerrahi müdahaleler olmadan da daha güzel elmacık kemiklerine sahip olabilirsiniz.

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Yolları

Başlangıç olarak;
 • Dudakların dişleri kapatacak biçimde 'O' biçimini almasını sağlanır.
 • Dudaklar 'O' biçimini bozmadan kapatılır ve ardından yanaklar havaya doğru kaldırılır.
 • Dudaklar kapalı olduğu aşamada gülümsemeye çalışın. 
 • Ardından yanaklar tekrar havaya doğru kaldırılır.
 • 'O' biçimi tekrar verilir. 
 • Egzersizler biteceği zaman dudaklar mümkün olduğunca esnek olur ve ağız kapalı iken gülümsenir. 
Bu işlemler gün içerisinde yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar yapılır. Kısa bir zaman sonra yapılan bu egzersizlerin olumlu dönüt yaptığını görecek ve farkı anlayacaksınız. Egzersizler aksatılmamalı ve düzenli olarak yapılmalıdır. Elmacık kemiği belirginleştirme sayesinde yaklaşık olarak 2 hafta sonra farklılıklar olacaktır.

İkinci aşama olarak; Yapılacak olan yeni egzersiz yardımı ile dolgunlaşmış olan elmacık kemikleri çene hizasına gelir ve yüz hatları daha keskin ve belirgin bir görünüme sahip olur. Aşamaları;
 • İlk olarak orta parmak çeneye koyulur.
 • Baş hafif hafif arkaya yatırılır.
 • Parmak ile çeneye bastırılır.
 • Çene ile parmak itilir.
 • Baş aşağı yukarı hareket ettirilir. 
 • Bu uygulama bir defada 5 kez tekrar edilir. 
Yanak ve elmacık kemikleri düz ve çökük olması kadınlar tarafından istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle egzersizler dışında bazı ameliyatlarda yapılabilir. Yapılan ameliyatlarda elmacık kemiklerindeki dolgunluk artırırken fazla hassas olunmalı ve ameliyat olan bireyin yüz ifadesindeki doğallığın zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Ameliyattan sonra yüzde yorgun bir görüntü oluşabilir. Yüksek hacim oluşturma kapasitesi ile harika sonuçlar ve yüzde yeniden biçimlendirilme yanaklarda dolgunluk ve sıkı olma özelliği oluşturur, hacim kaybı engellenmiş olur.


]]>
Ayak Arkasında Kemik Çıkıntısı https://www.kemik.org/ayak-arkasinda-kemik-cikintisi.html Sat, 13 Oct 2018 13:28:51 +0000 Ayak arkasında kemik çıkıntısı, bayanlarda daha çok görülen rahatsızlıktır. Ayaklar vücudun hareket etmesini, yürümesini, ayakta durmasını sağladığı için ayak sağlığı çok önemlidir. Ayak arkasında oluşan kemik ç Ayak arkasında kemik çıkıntısı, bayanlarda daha çok görülen rahatsızlıktır. Ayaklar vücudun hareket etmesini, yürümesini, ayakta durmasını sağladığı için ayak sağlığı çok önemlidir. Ayak arkasında oluşan kemik çıkıntısı ayağın sağlığına etki eder ve sağlık sorunu oluşturur. Kişinin ayak kısmında 26 kemik, 33 eklem ve 100 ' den fazla tendon bulunmaktadır. Ayak arkasında bulunan eklemin zedelenmesi ile ayakta kemik çıkıntısı oluşur. Kişinin sakatlanması, yaralanması, kaza geçirmesi ve ayağa gelen darbe, travma ayakta kemik çıkıntısına neden olur. Ayakta uzun süre durulması, bayanların dar ayakkabı ve yüksek topuklu giymesi ayakta basınç, sıkışma oluşturur. Bu sebeple ayak arkasında kemik çıkıntısı olur. Ayağın enfeksiyon kapmasıda kemik çıkıntısına neden olur ve ayağın arkasında şiddetli ağrı oluşturur. Ağrı ile ayak arkasında morarma olur. Yürümede zorluk çekilir. Sağlık sorunu oluşmaya başlar. Ayakta kemik çıkıntısı olduğu zaman kendiliğinden iyileşmesi beklenmemelidir. Ayak çıkıntısı ihmal edildiği zaman ödem oluşabilir ve ameliyat riski oluşur. Doktora gidilmelidir. 

Ayak arkasında kemik çıkıntısının belirtisi
 • Ayakta ve ayak arkasında şekil bozukluğu oluşur.
 • Ayak arkasında yara, kızarıklık ve morarma oluşur.
 • Ayakkabı giymekte zorluk çekilir.
 • Ayakta kramp, sızlama ve karıncalanma oluşur.
 • Yürürken ve ayağa kalkarken, eğilirken güçlük çekilir.
 • Giyilen ayakkabı rahatsız eder.
 • Denge kaybı yaşanır ve vücut direnci düşer.
 • İdrar yapamama görülür ve kabızlık sorunu oluşur. 
 • Mide bulantısı olur.
Ayak arkasındaki kemik çıkıntısının oluşmaması için yapılacak öneriler
 • Ayağın rahat edeceği ayakkabı seçilmelidir.
 • Bayanlar özellikle yumuşak deri olan ve hafif topuklu ayakkabı seçimi yapmalıdır.
 • Ağır spor ve egzersiz hareketinden kaçınılmalıdır.
 • Spor ve yürüme sonrası ayak yarım saat dinlendirilmelidir.
 • Ayak günlük ılık su ile ovalanarak yıkanmalıdır.
 • Ayakta kemik çıkıntısı hafif olmak üzereyken ve çıkıntı ilerlemeden doktor kontrolü ile krem kullanılmalıdır. Ayağa komple masaj yaparak sürülmelidir.
 • Ayakta uzun süreli durulmamalıdır.
Ayak arkasında kemik çıkıntısı için tedavi

Doktor kontrolü ile çıkıntı olan yere inceleme yapılır. Ayak arkasında oluşan ağrının azaltılması için ağrı kesici uygulanır. Ayağa lokal ve anestezi uygulanır. Ayak arkasındaki kemik çıkıntının şekline göre eklem tedavisi uygulanır. Ayağa anestezi iğnesi yapılır. Hasta iyileşene kadar ilaç ve krem tedavisine devam edilir. 10 gün içinde iyileşme görülür. 
]]>
Diş Kemik Erimesi https://www.kemik.org/dis-kemik-erimesi.html Sat, 13 Oct 2018 16:00:42 +0000 Diş kemik erimesi, toplumda birçok kişide görülebilmektedir. Bu durumun meydana geldiği kişilerde yaş yada cinsiyet çok büyük önem taşımamaktadır. Diş kemik erimesinin nedenleri farklı olabilmektedir. Diş kemikleri di Diş kemik erimesi, toplumda birçok kişide görülebilmektedir. Bu durumun meydana geldiği kişilerde yaş yada cinsiyet çok büyük önem taşımamaktadır. Diş kemik erimesinin nedenleri farklı olabilmektedir. Diş kemikleri dişlerin kök yapılarının bağlı olduğu ve çevresinde diş etinin olduğu yapı olmaktadır. Mekanik çiğnemenin başlangıcı olan dişlerin yapısı için çok önemli olmaktadır. Ayrıca yüz estetiğinin bir parçasını oluşturmaktadır. 

Diş kemik erimesinin ilerleme durumu nedene bağlı olarak hızlı yada yavaş olabilmektedir. Bu yüzden düzenli diş kontrolleri çok önemli olmaktadır. Ailede bu tür bir rahatsızlığın olması olabilme ihtimalini genetik olarak yükseltmektedir. Dişlerini düzenli bakımının yapılması sağlıklı diş ve diş etleri için çok önemli olmaktadır. 

Diş kemiğinin erimesi nedenleri 

Diş çekimleri: Diş kök yapısının etrafını saran ve kökün korunmasını sağlayan yapı bulunmaktadır. Bu kaslı yapı çiğneme esnasında dişin hafif hareketler yapmasını sağlamaktadır. Diş çekimleri sonrasında bu yapı üzerinde değişim meydana gelmektedir. Diş çekiminin yapıldığı kemikte erime başlayabilmektedir. Erime bu aşamada çekimden iki ay boyunca hızlı bir erime ivmesi çizmektedir. En fazla 6. aya kadar devam eden erime durumu daha sonra yavaş yavaş ilerlemektedir. Bu bölgede başka bir tedavi uygulanmaz ise erime hayat boyu devam edebilmektedir. 

Enfeksiyonlar: Diş kemik erimesinde diğer bir neden dişlerde ve diş etlerinde meydana gelen enfeksiyonlar olmaktadır. Bu enfeksiyonların ana nedendi sağlıksız diş bakımı olmaktadır. Dişlerin düzgün fırçalanmaması yüzünde bakteriler üreme yapmaktadır. Bu durumda çürüyen dişler iltihaplanma yapabilmektedirler. Tümör yada kist gibi durumlarda aynı şekilde bölgede erime yapabilmektedir. Bu erime ilk başta bölgesel olsa bile daha sonra tüm kemiğe yayılabilmektedir. Dişlerin fırçalanması ve çürümeye başlayan dişlerin tedavilerinin kısa zaman yapılması çok önemli olmaktadır. 

Diş kemiği erimesi diğer nedenler

Diş kemik erimesinde olası nedenler arasında diş sıkma olabilmektedir. Bu durum kişide genelde geceleri olabilmektedir. Tedavisi gece implantları ile yapılabilmektedir. Psikolojik nedeni var ise bu yönde tedavi sonucunda diş sıkma alışkanlığı ortadan kalkacaktır. Ancak bu çok nadir bir nedendir. Bir diğer neden diş kemiği üzerine alınan darbenin bıraktığı izler olabilmektedir. Yanlış yapılan diş tedavileri başka bir diş kemik erimesi nedeni olmaktadır. 

Diş kemiği erimesi tedavisi 

Diş kemik erimesinde tedavi süreci nedenin ve bıraktığı etkinin miktarına göre değişmektedir. Bu doktorun tanı koymasından sonra ortaya çıkacaktır. Ancak rutin tedavi ilerlemesinde doktor enfeksiyonun ortadan kalmasını sağladıktan sonra bölgeye uygulanabilecek implant araştırması yapacaktır. Kemik yapısı implant için artık uygun değilse kemik hacminin artırılması için kemik aşılama işlemi yapılabilmektedir. Diş tedavisinin yanında dişlerin düzenli fırçalanması ve sağlıklı beslenme çok önemli olmaktadır. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda kalsiyum alımı sağlıklı diş ve diş etlerinin korunması için önemli olmaktadır. 
]]>
Kemik İliği Transplantasyonu https://www.kemik.org/kemik-iligi-transplantasyonu.html Sat, 13 Oct 2018 17:47:12 +0000 Kemik iliği transplantasyonu, kemik iliği nakli ya da kordon kanı nakli olarak ta bilinen bu tedavi yöntemi ciddi derecede bağışıklık sistemi, kan ya da genetik bozukluğu olan hastalarda uygulanır. Kemik içinde olan süngerimsi, yu Kemik iliği transplantasyonu, kemik iliği nakli ya da kordon kanı nakli olarak ta bilinen bu tedavi yöntemi ciddi derecede bağışıklık sistemi, kan ya da genetik bozukluğu olan hastalarda uygulanır. Kemik içinde olan süngerimsi, yumuşak maddeye kemik iliği adı verilir. Bunun içinde kan yapıcı kök hücreler ya da hematopoetik hücreler vardır. Bunlar kan yapıcı kök hücre oluşturabilmek için gelişir ya da bölünürler. Akyuvarlar, alyuvarlar ve trombositleri oluşturarak kan dolaşımına verilir. Bu kök hücrelerin büyük bir kısmı kemik iliğinde olur. Göbek kordonunda da kanda bu kök hücrelerden vardır. Bu kaynaklarının birisinden kemik iliği transplantasyonu yapılabilir. Bu tedavi yüksek dozda uygulanan kemoterapi ya da radyasyon terapisinden zarar gören kök hücrelerin iyileştirilmesi için uygulanır.

Kemik iliği transplantasyonu tipleri

Otolog nakil: Bu nakilde hastanın kendi kök hücreleri kullanılır. Hastaya uygulanacak kanser tedavisi öncesinde kendi kök hücreleri kemik iliği ya da kandan ayrıştırılarak alınır ve bu hücreler dondurulur. Hasta yüksek dozda kemoterapi ya da radyasyon tedavisini görmesinden sonra alınan kök hücreler vücut ısısına getirilerek yeniden hastaya verilir. Hastanın kendi kök hücreleri kullanıldığı içinde bağışıklık sistemi bunlar reddetmez, saldırmaz. Bu tedavide önemli bir avantajdır. Ancak kök hücre alınması sırasında hastadan kanserli hücrelerin alınma riski de olduğu için dezavantajlı olarak ta görülür. Bu nedenle hasta önceden kök hücre tedavisi görebilir ve kanserli hücreler azaltılmaya çalışılır. Özellikle bazı lösemi hastalarında, lenfoma, multipl myelom tedavisinde bu yöntemle kemik iliği transplantasyonu yapılır.

Sinjeneik nakil: Bu nakil hasta olan kişinin tek yumurta ikizinden alınan kök hücreler kullanılır.

Allojeneik nakil: Bu nakilde hastanın ebeveynlerinden ya da kardeşlerinden alınan kök hücreler kullanılır. Bazen uygun olursa hastanın alakası olmayan donör kişilerden de nakil yapılabilir. Bu nakil tipinde başarıda bağışıklık sistemi etkili olur. Normal olarak bağışıklık sistemi vücutta bakteri, virüs gibi zararlıları yok ederek sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Buna rağmen bir başkasından gelen hücreleri de vücuda giren bir yabancı olarak kabul eder. Hasta ve dönor arasında çok yakın doku uyumu olmadığı takdirde, kök hücreler bağışıklık sistemi tarafından yabancı olarak görülür ve yok edilmeye çalışılır. Bu kemik iliği transplantasyonu başarısızlığına yol açar. Ancak nakil öncesinde yapılan kemoterapi, radyoterapi bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü yok ettiğinden böyle bir sorun nadir görülür. Bunun yanında nakille alınan kök hücrelerin kendi bağışıklık sistemini oluşturma riski de vardır. Bunlar hastanın hücrelerine saldırarak yok etmeye çalışabilir. Bu yüzden kemik iliği transplantasyonu için uygun olan en iyi vericinin bulunması önemlidir.

Kemik iliği transplantasyonu nasıl yapılır

Hastanın kendi kök hücrelerinden nakil yapılacaksa, hastanın tedavi edilmesi gerekir. Uygun tedavi yollarıyla iyileştirilen hastaya verilen bazı ilaçlarla toplanan kök hücreler dondurulur. Bu hastalarda uygulana ilaç tedavisinde dozun arttırılması da gerekir. Kök hücreler alındıktan sonra bir hafta kadar hastaya yüksek dozdaki ilaçlar verilir. Bunun ardından sağlıklı kök hücreler yeniden hastaya verilir. Bu hasar gören kemik iliğinin kendi kendisini onarmasına yardımcı olur.

Kemik iliğinin alınması üç tipte de benzer şekilde yapılır. Kişiye genel anestezi ya da belden aşağısını uyuşturacak anestezi verilir. Özel kemik iliğini çekecek iğneler kalça kemiğinin üzerindeki kemik iliğine sokularak, bir saat kadar süren ilik hasadı yapılır. Hasadı yapılan kemik iliğinin kemik parçaları ve kandan temizlenmesi işlemi yapılır. Gerekirse içine koruyucu ilave edilebilir ve kullanıka kadar hücreler dondurulur. Kriyoprezervasyon denilen bu yöntemle kök hücreler uzun yıllar sorunsuzca saklanab]]> El Kemikleri Anatomisi https://www.kemik.org/el-kemikleri-anatomisi.html Sat, 13 Oct 2018 22:50:08 +0000 El kemikleri anatomisi, kemikler bağlar, kaslar, tendonlar, sinirler ve damarlardan oluşur. El kemikleri anatomisini incelerken şunu diyebiliriz ki ,hareketi sağlayan en kapsamlı temel elemanlar kemiklerdir. Kemikler stabilite elem El kemikleri anatomisi, kemikler bağlar, kaslar, tendonlar, sinirler ve damarlardan oluşur. El kemikleri anatomisini incelerken şunu diyebiliriz ki ,hareketi sağlayan en kapsamlı temel elemanlar kemiklerdir. Kemikler stabilite elemanlardır. Kemiklerin birleşmesini sağlayan diğer ana elemanlar ise eklemler bulunmaktadır.El kemiklerin birleşimini sağlayan eklemlerin üzerini ayrıca bir bağ doku ile örten yapıya da kıkırdak adı verilmektedir. El kemiklerin her birleşim yerinde eklemler haricinde bir de kıkırdaklar bulunmaktadır. Dirsek ile el bileği arasında yer alan ve ellerin kol ile bağlantısını sağlayan bir diğer kemik ise radius adını almıştır. Aynı zamanda radiusa bağlı olan bir de ulna kemiği vardır ki bu kemik de küçük parmak hattı üzerinde yer almaktadır.  Bunların haricinde ise el bileklerinde oldukça sayılması zor olan sekiz adet küçük kemikçikleri yer almaktadır. Lunatum, skafoideum, pisiforme, trapezium, kapitatum, hamatum, trikuetrum, bu sekiz adet kemikçiği kapsamaktadır. Elin üst kısmında ise ayak yüzeyine de denk gelecek şekilde oluşmuş kemik yapıları bulunmaktadır.El üstü ile el içinde oluşan ve ayak yapısına denk gelecek olan bu kemik yapısı grubuna metakarp adı verilmektedir.Ayrıca  Her parmağın üzerinde ayrı ayrı yer almış olan yer almış olan beş adet de metakarp kemiği bulunmaktadır. Son olarak da parmakların yapısını oluşturan falanks kemikleri bulunmaktadır. Bu falank kemikleri parmaklarımızı katladığımız zaman ortaya çıkan kemik parçacıklarıdır. Yerleşim yerlerine göre distal, orta ve proksimal olarak üçe ayrılmatadır. Örneğin baş parmakta orta falanks bulunmamaktadır. Yani iki parça kemikten oluşur ve bunlar diskal falank adı verilen uç parmak falanksı ve diğeri de parmak kökünü oluşturan proksimal falanksdır. 

El kemikleri anatomisinde kemikler haricinde yer alan diğer temel elemanlar nelerdir 

Kiriş adı da verilen bağlar yukarıda anlatılan kemiklerin eklemler ile birbirine bağlanmasını sağlayan elemanlardır. Kemiklerin ve bağların yanı sıra oluşan bu ana düzeni hareket ettirmeyi sağlayan bir de kaslar bulunmaktadır. Kaslar olmadan kemikler hareket edemezler ve işlevlerini yerine getiremezler. Kaslar yumuşak dokulara sahip olan elemanlardır. Kaslar kemik üzerinde tendon adı verilen uzantılar ile yapışık konumdadırlar. Kaslar hareket yapısına göre özelleştirilmiş ayrı kas gruplarından oluşmaktadır. Bir diğer ana eleman ise sinirlerdir. Sinirler aslında en temel doku gibi bir şeydir. Çünkü sinirler olmaz ise hareket ve his kuvveti de olmaz. Bir bakımdan elektrik akımı gibi düşünülebilir. Sinir olmaz ise dokunma ve hareket ettirme gücü de olmaz. Örneğin sinir sıkışması ya da sinir kesilmesi durumlarında sinir iletisi de devre dışı kalarak eller fonksiyonlarını yerine getiremez. Son olarak ise el kemikleri anatomisi açısından damarları ele alabiliriz. Damarlar kalp ile bağlantılıdır. Vücudun kan akışına yardımcı olurlar. Damar ellere kan iletimini sağlar. İki şekildedir biri kanı ellere ulaştıran borular diğeri ise kanı geri getiren borular şeklindedir. Damarlar ile kan ulaştırılan yerin yaşaması ve hayat bularak fonksiyonlarını yerine getirmesi sağlanır. 
]]>
Ayak Bileği Kemikleri https://www.kemik.org/ayak-bilegi-kemikleri.html Sat, 13 Oct 2018 23:17:09 +0000 Ayak Bileği Kemikleri, Yapı ve görevlerinden dolayı vücudumuzun en aktif kemiklerdir. Çünkü ayak bileği vücudun yaptığı bütün aktiviteleri yerine getiren ve bütün ağırlığımızı taşıyan kemiklerdir. Bu kemiklerde meydan Ayak Bileği Kemikleri, Yapı ve görevlerinden dolayı vücudumuzun en aktif kemiklerdir. Çünkü ayak bileği vücudun yaptığı bütün aktiviteleri yerine getiren ve bütün ağırlığımızı taşıyan kemiklerdir. Bu kemiklerde meydana gelen kırık, çıkık, ezilme yada başka bir deformasyon hareket kabiliyetimizi kısıtlar, günlük işlerimizi yaparken bize fazlasıyla sıkıntı çıkarır. 
Günlük aktivitelerimizi yerine getirirken vücudumuzun hareketlerini dengeleyen kemiklerdir. Dikkat etmediğimiz takdirde yaşam kalitemizi etkileyen ve hareket kısıtlılığına sebep olan sıkıntılarla yüz yüze kalabiliriz. Bundan dolayı bu kemikleri çok zorlamak, yürürken dengeli basmamak, ısınmadan koşmak yada dengesiz yük bindirmek, ayak bileklerimizi zarar verebilir.

Ayak Bileğinin Yapısı

Ayak bileği kemikleri, bacağın sonlandığı uzun kaval kemiği ucu ve incik kemiğinin ayağın üstünde bulunan talus kemiğiyle birleşmesinden oluşur. Ayak bileği üst üste iki eklem bulunan çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Çok sayıda kemik, fibula, kaval kemiği, bilek kemiği, ayak bileği eklemi, deltoit bağlar sayesinde, ayak bileği yeterli hareket yeteneğine sahip olur. Ve bu kemiklerin birbirlerine sürtünmemesini sağlayan ve kemik om uçlarını koruyan kıkırdak yapısıyla çevrilidir. Bu kıkırdak yapı ayak bileği kemiklerinin esnek ve kolay çalışmasını sağlar.

Talus kemiği ve topuk kemiğini bağ dokusu dediğimiz bağlar birbirine bağlar. Aşil tendonu ise kemiklerle kasları birbirine bağlamakla görevlidir. Bunun sonucunda ayak bileği eklemlere çok sağlam şekilde bağlanmış olur. 

Ayak Bileği Kemikleri Rahatsızlıkları 

Ayak Bileğinde Burkulma: Ayak bileği burkulmasıyla her insan hayatında en az bir kere karşılaşmıştır. Sporla uğraşan insanlar ise bu durumu daha fazla yaşamak zorunda kalır. Yanlış hareketler, dengeli şekilde yere basmamak, ağır aktiviteler, sürekli spor yapmak, yürüme bandında ısınmadan hızı artırmak gibi bir çok hareket bileğimizde burkulmaya sebep olabilir. Ayak bileği kemiklerindeki burkulma kendini hemen hissettirmez. Burkulan bölge soğuduktan sonra, hareket kısıtlılığı, ağrı, yanma, şişlik olarak kendini gösterir. Herhangi bir sebepten dolayı bileğinizde burkulma olmuş ise en acil müdahale buz presiyle yapılan müdahaledir.

Ayak Bileğinde Kırılma: Futbol oynamak, sıçramak, trafik kazaları, yüksek bir yerden düşmek kırıklara sebep olabilir. Doktorun çektiği röntgen sonucunda kırığın yeri tespit edilir. Alçı, çivili sistem, sabitleme ve gerekli görüldüğünde cerrahi müdahale uygulanabilir.
]]>
Burun Kemiği https://www.kemik.org/burun-kemigi.html Sun, 14 Oct 2018 19:16:16 +0000 Burun Kemiği, Burun solunum sistemine yardımcı olan beş duyu organından biridir. Burun Kemiği, burnun estetik görünüm ve ergonomik kullanım açısından önemlidir​. Burun kemiğinin önünde kıkırdak ve kıkırdak üze Burun Kemiği, Burun solunum sistemine yardımcı olan beş duyu organından biridir. Burun Kemiği, burnun estetik görünüm ve ergonomik kullanım açısından önemlidir​. Burun kemiğinin önünde kıkırdak ve kıkırdak üzerinde derimiz bulunur, Normal anatomik kemik yapısında burun kemiği tam yüzün ortasında bulunur. Sağ yanak ve sol yanağa olan mesafe aynı olmalıdır. Burun kemiği iki eşit delikten oluşan kafatasının ön kısmına yapışık bir yapıdır. Burunun yüzün tam ortasında olması estetik açıdan daha da önemli hale geldiğinden günümüzde burun kemiği eğriliğinin giderilmesi için gerikli tedaviler rahatlıkla yapılabilmektedir.

Burun kemiğinde neden sorun oluşur

Burun kemiğinde meydana gelen sorunlar bebeklikten itibaren ortaya çıkar, hatta anne karnında bebeğin ters dönmesi aşamasında elinin burnunun yanına gelmesi ve bir kaç hafta o şekilde kalması yumuşak olan burun kemiği dokusunun eğri bir hal almasına, doğumdan sonra da bir kaç hafta bu şekilde kalmasına neden olabilir.

Burun kemiğinde oluşan sorunlar doğumdan sonra yürümeye başlama ile de ortaya çıkabilir. İlk yürüme aşamasında bebekler bir çok kere düşebilirler. Bu düşmelerin bir çoğundan ebeveylerin haberi olmaz. Bu aşama da bebek biraz ağladıktan sonra susar, fakat bebeğin burun kemiği kayması veya kırılması kendini kolay tamir edebilir fakat bu tedavi burun kemiğinin eğri tutunmasına neden olabilir. Daha sonra sorunsuz gibi görünün burun kemiği yapısı özellikle ergenlikten sonra iyice kendini göstermeye başlar. Ayrıca çeşitli kazalarda burun kemiğinin kırılmasına ve eğri tutunmasına neden olabilir.

Burun kemiği hastalıkları ve tedavisi nedir

Burun kemiği eğriliğinin en önemli özelliği rahat nefes almayı engellemesidir. Özellikle polen alerjisi olan kişilerin burun deliklerinde meydana gelen şişme eğriliğin olduğu tarafta ki burun deliğinin hemen kapanmasına neden olur. Bu durumda hasta gündüz pek nefes problemi çekmez, fakat hasta istirahat için uykuya geçmek istediği sırada rahat nefes alamaz ve uykusuz geceler başlar. Devamında hastada yorgunluk ve bitkinlik gözlemlenir. Burun eğriliği olan hasta sabah uyandığında ağız içinde paslılık söz konusudur, ağız içinde koku ve kuruluk hissi sürekli görülebilir. Sürekli eğrilik ilerleyen zamanda faranjite neden olduğu gibi burun kanamalarının çoğalmasına ve sinizüte bile neden olabilir. 

Burun kemiğinde oluşan eğrilik (deviasyon) tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Burun kemiği ameliyatı 18 yaşından sonra yapılabileceğine dair uzman cerrah görüşleri bulunmaktadır. Fakat özel durumlar karşısında daha küçük yaşlarda da burun kemiği ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyatlar lokal ve genel anestezi altında yapılabilir. Burun kemiği ameliyatı daha çok kapalı olarak yapılmaktadır. Burun üst desteği korunarak, gerekirse burun deliklerinin bıyık üstünden kesi ile ayrılarak burun kemiğinin törpülenmesi veya düzeltilmesi işlemi sağlanır. Nefes alış verişin konforunun artırılması içen KBB branşının uzmanlığında yapılan bu ameliyatta; burun estetik görüntüsünün de düzeltilmesi isteniyor ise estetik cerrahının da ameliyata katılması gerekir.

]]>
Ayak Baş Parmağında Kemik Çıkıntısı https://www.kemik.org/ayak-bas-parmaginda-kemik-cikintisi.html Mon, 15 Oct 2018 09:34:39 +0000 Ayak baş parmağında kemik çıkıntısı, Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayak baş parmağı içeriye doğru dönerken, kişinin tarak kemiği dışarı doğru çıkmaya başlar. Zamanla da acı aratarak, çıkı Ayak baş parmağında kemik çıkıntısı, Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayak baş parmağı içeriye doğru dönerken, kişinin tarak kemiği dışarı doğru çıkmaya başlar. Zamanla da acı aratarak, çıkıntı daha belirgin hale gelir. Estetik bakımdan kötü görüntüsünün yanı sıra tedavi edilmediği takdirde ciddi ağrılar yaşanabilir. 

Ayak baş parmağında kemik çıkıntısı sıkça karşılaşılan bir sorunların başında yer alır. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Bunun sebebi parmağın sürekli şeklini bozacak sivri burun yada topuklu ayakkabı giymekten kaynaklanmaktadır.

Ayak baş parmak kemik çıkıntısı tedavisi

Ayak baş parmak kemik çıkıntısı tedavisi için başlangıçta yapılması gereken en önemli şey ayakkabı değiştirilmelidir. Yumuşak derili, yuvarlak uçlu, 2-3 santimlik topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu şekilde ayaklardaki bozukluğun ilerlemesi önemli ölçüde engellenebilir. Bunun yanında parmak arasına silikon makaralar konulması, geceleri ayağın iç tarafına monte edilen ateller de tavsiye edilmektedir. 

Bütün bu tedavi yöntemleri başarı sağlamadığında, en son çare ameliyatla baş parmak düzeltilmelidir. Ayak baş parmak kemik çıkıntısı tedavisi için uygulanan ameliyat sonrası 3 hafta boyunca ayağın üzerine basılmaması gerekir. Bu şekilde ayağının şişmesi önlenir. Sonrasında  yavaş yavaş yürümeye başlamalıdır. Ayrıca hastanın varis çorabı kullanması da tavsiye edilir. Hasta ameliyat sonrası yaklaşık 3-4 hafta sonra sosyal yaşamına rahatlıkla dönebilir. Her ameliyatta olduğu gibi ayak baş parmak kemik çıkıntısı ameliyatının da kendine göre riskleri vardır. Kesilen kemiğin kaynamaması, ameliyat yerinde enfeksiyon gibi durumlar görülebilmektedir.
]]>
Leğen Kemiği Kırığı https://www.kemik.org/legen-kemigi-kirigi.html Tue, 16 Oct 2018 03:39:58 +0000 Leğen kemiği kırığı: Oturma ve yürüme hareketinin sağlanması bakımından önemi olan ve aynı zamanda genitoürüner, vasküler ve nöral yapılar ile beraber gastrointestinal sistemin içinde bulunduğu leğen kemiği, gövdenin u Leğen kemiği kırığı: Oturma ve yürüme hareketinin sağlanması bakımından önemi olan ve aynı zamanda genitoürüner, vasküler ve nöral yapılar ile beraber gastrointestinal sistemin içinde bulunduğu leğen kemiği, gövdenin uyluk kemiği ile bağlanmasını sağlayan önemli bir yapıdır. Dolayısıyla vücut için oldukça önemli olan bu bölgede ortaya çıkan kırıklar kalıcı sakatlıklar ve hatta hayati tehlike gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Her yaşta karşılaşılabilecek bir problem olan leğen kemiği kırığı en çok da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanan bu durum vücut için oldukça önemli bir yapı olan leğen kemiğinde dışında birçok organın hasar görmesine sebep olabilir. Leğen kemiği kırığı, rektum, mesane ve üretra organlarının da zarara uğramasına ve bazı durumlarda ise kanamalara yol açarak daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle leğen kemiği kırıkları istenmeyen durumlarla karşı karşıya gelmemek için kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. 

Leğen kemiği kırığı nedenleri, 

Çoğunlukla yüksek travmalar ile ortaya çıkan bu durumun en çokta yaşlılarda ortaya çıkmasının nedeni bu dönemde kemiklerin güçsüzleşmesi ile gelişen Osteoporoz rahatsızlığıdır. Kadınlarda en çok da menopoz döneminde karşılaşılan bir durum olan leğen kemiği kırığı özellikle ilerleyen yaşlarda kemik yapısının özelliğini kaybedebileceği için basit bir düşme nedeniyle görülebilir. Leğen kemiği kırığı aynı zamanda yüksekten düşme, trafik kazası, bu bölge üzerine direkt bir darbe alınması ve göçük altında kalma gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda zorlama neticesinde kopma kırıkları biçiminde de leğen kemiği kırıkları görülebilir.

Leğen kemiği kırığı belirtileri, 

Leğen kemiği kırığı ilk olarak şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Bu durumda kişinin oldukça rahatsız olmasına neden olur. Ağlar ile birlikte hastada topallama ve pelvik çarpıklık gibi durumlar da ortaya çıkabileceği için bu durum kişinin hayatını oldukça olumsuz yönde etkiler. Leğen kemiği kırık olan kişiler oturup kalkarken oldukça acı hisseder ve hareketlerinde kısıtlamalar olur.

Leğen kemiği kırığı tedavisi, 

Düşük enerjili travmalardan kaynaklanan leğen kemiği kırığı tedavisi basit yöntemlerle yapılırken yüksek enerjili travmalardan kaynaklanan leğen kemiği kırığı iskelet sisteminde yaralanmalara sebep olabileceği için biraz zaman alabilir. Düşük enerjili travma kırıklarında hastaya ağrı kesici ilaçlar ile beraber bol bol istirahat etmesi önerilir. Bu şekilde kırıkların kaynaması sağlanmış olur. Fakat ayrılmanın aşırı olduğu leğen kemiği kırığında cerrahi operasyona başvurulur. Leğen kemiği kırığı tedavisi, deformitesinin engellenmesi, hareketlilik fonksiyonunun yeniden aktif hale gelmesi ve kemik anatomisinin sağlanması amaçlar. Leğen kemiği kırığında kırığın durumuna göre cerrahi müdahele olup olmayacağı belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Cerrahi operasyon açık kırığın vida ile tespit edilmesi ve protez uygulaması şeklinde yapılabilir. Genç yaştaki hastalarda kemik kalitesinin daha iyi olabileceği için kırığın vida ile tespiti uygulanırken ileriki yaşlardaki hastalara kemik kalitesinin düşük olması nedeniyle protez uygulaması yapılır.
]]>
Kemik Zarı https://www.kemik.org/kemik-zari.html Tue, 16 Oct 2018 14:41:51 +0000 Kemik Zarı, Kemiğin etrafını saran, beyaz renkte olan, kemiğin korunmasını ve beslenmesini sağlayan, değişik kalınlıklarda, esnek tellerden meydana gelmiş bir yapı. Kemiğin enlemesine büyümesini sağlayan kemik zarı a Kemik Zarı, Kemiğin etrafını saran, beyaz renkte olan, kemiğin korunmasını ve beslenmesini sağlayan, değişik kalınlıklarda, esnek tellerden meydana gelmiş bir yapı. Kemiğin enlemesine büyümesini sağlayan kemik zarı aynı zamanda, kemikte oluşan kırık yada çıkık gibi durumlarda onarma görevini yerine getiren zardır. Kemiğin beslenmesinden de sorumludur bu zar. Kemik zarı, görevlerini yerine getirmez ise kemik enlemesine gelişmez, kırık yada çıkık gibi durumlarda kendini onaramaz ve beslenemez. Bundan dolayıda kemikte bozulma meydana gelir.

Kemik Zarı Görevleri

Vücudumuzda bulunan bütün kemiklerin üzeri kemik zarı ile kaplıdır. Kemiğin sağlıklı gelişimi, kemiğin beslenmesi ve oluşan kemik deformasyonların da yani kırık, çıkık yada incinme gibi durumlarda kemik zarı olmadan kemiğin kendini onarması imkansızdır. Bu yüzden zarın kemik için hayati önemi vardır. Ve bu zar kesinlikle, görevini yerine getiremeyecek en ufak aksamada kemiklerde geri dönüşü olmayan sıkıntılar ortaya çıkarır. 

Periost olarak da adlandırılan zar, kemiğin enine büyümesini, kalınlaşmasını sağlar. Kemik zarı, kemiğin beslendiği vitamin ve mineralleri depolayarak, kemiğin kırılması yada başka bir travmaya uğraması durumunda devreye girerek kemiği onarır.
Alyuvar, akyuvar ve trombositleri depolayan süngerimsi kemik, yapısında kırmızı ilik bulundurur. Kemiğin dokusunda ulunan ilik, yetişkinlerde ve çocuklarda farklılık gösterir. Çocuklarda kırmızı renkte, yetişkinlerde sarı renkte bulunur.
Kemik zarında bulunan ilikteki bazı maddeler kana karışır bazıları ise karışmaz. İlikte üretilen, alyuvarlar ve akyuvarlar kana karışarak kanın sürekliliğini ve tamamlanmasını sağlar. 
]]>
Kuyruk Sokumu Kemiği Ağrısı https://www.kemik.org/kuyruk-sokumu-kemigi-agrisi.html Wed, 17 Oct 2018 09:30:48 +0000 Kuyruk sokumu kemiği ağrısı, genelde incinme, yaralanma ve zorlanma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda kuyruk sokumunda ki ağrı ciddi bir sorunun işareti olabilir. Kuyruk sokumu ağrısı kişinin Kuyruk sokumu kemiği ağrısı, genelde incinme, yaralanma ve zorlanma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda kuyruk sokumunda ki ağrı ciddi bir sorunun işareti olabilir. Kuyruk sokumu ağrısı kişinin hayatını kabusa çevirir ve rahat hareket etmesini engelleyen önemli bir sağlık sorunudur. Kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülen kuyruk sokumu kemiği ağrısı bazen bilinen bir nedenden bazen de hiçbir neden yokken ortaya çıkabiliyor. Lakin geçmişte yaşanan düşme, doğum sırasında koksiks kemiğin kırılması, lokâl tümör ya da bel fıtığı gibi sorunlar kuyruk sokumu kemiği ağrısına neden olabilir. 

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı nedenleri
 • Zayıf bir vücut, cilt altı yağ dokusu daha az olan zayıf kadınlar düştükleri zaman kuyruk sokumu kemiği yere sert bir şekilde temas ederek daha  kırılmasına neden olur. Kuyruk sokumu kemiğinin doğuştan aşırı eğri olması da ağrı şikayetlerini arttırabilir.
 • Uzun süreli sabit duruşlar özellikle koksiks kemiğini baskı altında bırakarak ağrının oluşmasına sebep olabiliyor.
Kuyruk sokumu kemiği ağrısı tedavisi 

Kuyruk sokumu kemiği ağrısı şikayetiyle hasta ortopedi polikliniğine başvurduğunda mutlaka ağrıya sebep olan ortopedi dışındaki diğer sebepler incelenir. Bel fıtığı, kadın üreme organı, bağırsak ve idrar yolu hastalıkları da ara ara bu bölgede ağrıya neden olabilir. Kronik kuyruk sokumu kemiği sancısını çeken hastalarda mutlaka kemik röntgeni ve Mr çekilmesi gerekir. Ortopetik sorunlar dışındaki etkenler giderildikten sonra hastalarda yumuşak oturma simidi ve oturma banyosu kullanılır. Ayrıca yaklaşık 6 hafta süren 
ilaç tedavisi de kullanılabilir. Bu tedavi sonuç vermediği takdirde hastalarda lokal enjeksiyon yöntemi uygulanır. 

Tüm bu konservatif yöntemlerin kullanılmasına rağmen ağrı geçmiyor ise cerrahi tedavisine ihtiyaç duyulabiliyor. Kuyruk sokumu ağrısı yaşayanların %20'sinde cerrahi tedavi gerekebiliyor. Bu yöntem hastanın kuyruk sokumu kemiğinin ucu ameliyatı çıkartılıyor. Ancak cerrahi yöntemler denendikten sonra en son olarak akla getirilmesi gereken bir tedavi yoludur.
]]>
Köprücük Kemiği Kırılması https://www.kemik.org/koprucuk-kemigi-kirilmasi.html Wed, 17 Oct 2018 12:05:25 +0000 Köprücük kemiği kırılması, sporcular arasında en çok yaşanan kırılmalardan biridir. Bu kemik vücudumuzdaki en hassas kemiklerden birisi olduğundan zor şartlar altında hemen kırılabilir. Bu kemik gelişimini ancak yirmili ya Köprücük kemiği kırılması, sporcular arasında en çok yaşanan kırılmalardan biridir. Bu kemik vücudumuzdaki en hassas kemiklerden birisi olduğundan zor şartlar altında hemen kırılabilir. Bu kemik gelişimini ancak yirmili yaşlarda tamamlayabilir. Küçük yaştaki insanlarda köprücük kemiğinin kırılmasına daha sık rastlanmaktadır. Köprücük kemiği, omuz hareketlerinin bazılarına destek olmaktadır ve bir sürü damar ve siniri korur. 

Köprücük kemiğinin kırılması nasıl anlaşılır 

Genellikle dışarıdan uygulanan kuvvetler sonucu kırılan bu kemik, genellikle düşmeler sonucu oluşur. Köprücük kemiği kırılmış bir insanın omzu yamuk durur.Köprücük kemiği kırılan bir insan kolunu kaldırdığında acı hisseder.Köprücük kemiği üzerinde şişikler ve morarmalar da oluşabilir. Üzerine baskı yapıldığında da acı hissediliyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Röntgen ile kırık kesinleştikten sonra, sinirler kontrol edilmelidir. Sinirlerde hasar bulunması durumunda acilen ameliyat edilmesi gerekmektedir. 

Köprücük kemiği kırılması tedavisi:

Köprücük kemiği kırıldığında sinirler zarar görmediyse sadece kırık tedavi edilebilir. Kemiklerin tekrar kaynayabilmesi için kolun sabit kalması gerekmektedir. Bu sebeple kola alçı veya boyna askılık verilmelidir. Kırık iyileşene kadar ağrı kesici ilaçlar kullanmakta gerekebilir. Kırık iyileşmeye başladıktan sonra mutlaka fizik tedavi ile kırılan ve zayıflayan kolun güçlendirilmesi gerekmektedir. Yapılan düzenli egzersizlerle omzunuz eski sağlığına kavuşabilir. Bazı durumlarda kol yanlış kaynayabilir. Bu gibi sorunlarda cerrahi müdahale ile yanlış kaynayan kemik düzeltilebilir. Köprücük kemiği kırılması durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.Çok büyük kırılma durumlarında ise plaklar ve vidalar kullanılır. Bu tedavi yöntemi kemiğin sağlığı açısından en ideal yöntemdir fakat cerrahi müdahale gerektirdiğinden hep ikinci plandadır.Köprücük kemiği kırılması ve iyileşme döneminde doktorunuz mutlaka sizi çok iyi gözlemlemeli ve takip etmelidir.
]]>
Kemik Eğriliği https://www.kemik.org/kemik-egriligi.html Wed, 17 Oct 2018 21:27:42 +0000 Kemik Eğriliği, Vücudumuzun iskelet sistemini oluşturan kemiklerimizde zaman zaman görülen sorunların başında kemik eğriliği gelir. İnsan vücuduna karşıdan bakılarak yukarıdan aşağı ortadan hayali bir çizgi çizildi Kemik Eğriliği, Vücudumuzun iskelet sistemini oluşturan kemiklerimizde zaman zaman görülen sorunların başında kemik eğriliği gelir. İnsan vücuduna karşıdan bakılarak yukarıdan aşağı ortadan hayali bir çizgi çizildiğinden bütün uzuvların ve vücut hatlarının simetrik olması gerekir. Eğer simetrik değil ise kemik eğriliği sorunu vardır. 

Bu sorunun vücudumuzda görülen yerleri burun kemiği ve omurilik kemiği olup, bu bölgelerden başka oluşan sorunlar için detaylı tıbbi araştırma yapılmalıdır. Burun kemiğinde meydana gelen eğrilik deviasyon olarak bilinirken, omurilikte meydana gelen kemik eğriliği skolyoz olarak isimlendirilmektedir. 

Burun kemiği eğriliği, Burun kemiğinde oluşan eğrilik genel olarak küçük yaşlarda yüz üstü düşmeler sonucu burun kemiğinin kırılması yada kayması şeklinde oluşarak kendiliğinden iyileşmektedir. Fakat ergenlik ile birlikte duyu organlarında ki büyüme burun kemiği eğriliğinin belli olmasına neden olmaktadır. Deviasyonun giderilmesi için 18 yaşından itibaren genel veya lokal anestezi altında yapılacak kemik düzeltme ameliyatları ile burun kemiği düzeltilebilmekte olup, hem hastanın estetik görünümü güzel görünmekte, hem de  horlama, nefes alma problemleri gibi sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

Omurilik kemik eğriliği, genel görünüme etki eden en önemli kemik eğriliği sorunu olan omurilik kemiği gelişim çağından itibaren skolyoz eğriliği oluşturmaktadır. Genel olarak sinir ve kas gruplarının asimetrik olarak gelişmesi ile omurların bir yana doğru fazlaca eğilmesi olarak karşımıza çıkan bu durum daha çok ergenliğin getirdiği aşırı hormonal değişimden kaynaklanır. Çocuklarda meydana gelen omurilik eğrilğine idiyopatik skolyoz denilmektedir. 

Her hastalıkta olduğu skolyoz'da da erken tanı çok önemlidir. Ebeveynler çocuğunu 10 yaşında itibaren takip ederek skolyoz belirtisi olan omuz düşüklüğü gibi durumları takip etmeli ve olası durumlarda hekim ile irtibata geçmelidir.

Omurilik kemik eğriliği yetişkinlerde de görülebilir, özellikle 50'li yaşlardan sonra görülen bu durum daha çok kemik defermasyonları sonucu ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak boyda kısalma eski elbiselerin büyük gelmesi gibi durumlar görülebilir. Bu yaşlarda ortaya çıkan kemik eğriliğinin giderilmesi için daha çok korse kullanımı yaygındır. 

Omurilik kemik eğriliğinde tedavi,

Eğriliğin nedeni hakkında teşhis ve tanı konulduktan sonra fizyoterapist eşliğinde tedaviye başlanır. Büyümesi yavaşlayan kas veya sinir grubu hakkında değerlendirme yapılır. Bu kas ve sinir grubunun gelişmesi için egzersiz ve çeşitli kondisyon hareketleri yapılır. Oluşabilecek kas spazmlarının ortadan kaldırılması için kas gevşetici kullanılabilir. Bu tedavi işlemi yaklaşık altı ay sürmektedir. 

Yapılan fizik tedavi uygulamalarında bir sonuca varılamaz ise cerrahi operasyon yapılmaktadır. Bu operasyonlarda temel olarak kısa kalan kas veya sinir grubu kesilerek vücut bütünlüğünün ve omuriliğin rahatlanması sağlanır. Kesilen sinir veya kaslar ilerleyen zamanlarda tekrar uzayarak bir bibrleri ile kaynamaktadırlar. Ameliyattan sonra birkaç hafta hasta gözetim altında tutulur ve taburcu edilir.
]]>
Köprücük Kemiği Nerede https://www.kemik.org/koprucuk-kemigi-nerede.html Thu, 18 Oct 2018 09:36:28 +0000 Köprücük kemiği nerede, köprücük kemiği boyun ile omuz arasındaki eğri bir kemik çeşididir. Kaburgaların üzerinde bulunan bu kısa kemik her iki üst kolu vücuda bağlar. Kolların hareket etmesine yardımcı olan bir kemiktir. Köprücük kemiği nerede, köprücük kemiği boyun ile omuz arasındaki eğri bir kemik çeşididir. Kaburgaların üzerinde bulunan bu kısa kemik her iki üst kolu vücuda bağlar. Kolların hareket etmesine yardımcı olan bir kemiktir. Ayrıca köprücük kemiği kolları vücuda bağlamakla da görevli bir kemiktir. Boyun ve omuz arasında yer alan köprücük kemiği deriye de yakındır. Bu nedenle de yaralanma, çatlama, incinme ve kırılmalara da müsait bir kemiktir. Köprücük kemiğinin diğer bir adı da Klavikula'dır. Vücudumuzun gövdesinde solda ve sağda birer adet bulunur. Uzunluğu ise herkeste farklı olabilmektedir. Örneğin bazı insanlarda 16 santim iken bazı insanlarda bu uzunluk 18 santim olabilmektedir.

Köprücük kemiği neden zedelenir; bu nedenlerin başında omuz eklemi üzerine sert bir şekilde düşmeketen meydana  gelir. Diğer nedenler ise ani yapılan hareketler, fazla ağır yük kaldırmak, kolları ve vücudu zorlayacak spor aktiviteleri ve trafik kazaları neden olmaktadır. Köprücük kemiği bazı nedenlerden dolayı inciyip zedelenebilir. Bu belirtilerden bazıları da kolda ağrı ve sızlama şeklinde olabilmektedir. Bu durumda da incinme veya çıkma olan kişinin günlük yaşantısını etkiler. Çünkü köprücük kemiğindeki bu çıkma ve incinmeler omuz ile kaburga arasındaki mesafeyi sabit tutmaya yarar bu nedenle de kolları kaldırmak ve hareket etmek acı verir. Ayrıca köprücük kemiği bulunduğu yer itibarı ile kırılmaya müsait bir kemik çeşididir.

Köprücük kemiği tedavisi; herhangi bir sebepten dolayı köprücük kemiği zedelenmiş ise mutlaka doktora gidip muayene olmalıdır. Çünkü köprücük kemiği çok ince ve hassas olduğu için kırılmış olabilir. Hatta bu tür kırıklarda kemik deriden bile çıkabilmektedir. Köprücük kemiği bulunduğu yerden dolayı çok önemli görevleri bulunmaktadır. Bu nedenle tedavisi ihmal edilmemelidir. Eğer bu kemikte oluşan hasar incinme şeklinde ise tedavisi daha kolaydır. Ancak köprücük kemiğinde kırık oluşmuş ise zaman kaybetmeden ameliyat olunması gerekir.
]]>
Kemik Ödemi https://www.kemik.org/kemik-odemi.html Fri, 19 Oct 2018 01:18:56 +0000 Kemik Ödemi, Sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alırken hastaya uygulanan MR sonrasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücudun belirli bölümlerinde bulunan kemiklerin içerisinde sıvı ile birlikte ödem oluştuğ Kemik Ödemi, Sık karşılaşılan problemler içerisinde yer alırken hastaya uygulanan MR sonrasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücudun belirli bölümlerinde bulunan kemiklerin içerisinde sıvı ile birlikte ödem oluştuğu belirtilmektedir. Özellikle travma, tümör nedeniyle kemiğin etrafının zedelenmesi ile ortaya çıktığı belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı Kemik ödeminin hangi sebepten dolayı meydana geldiğinin belirlenmesi gerekir. Vücutta bulunan kemikler üzerinde süngerimsi ve esnek yapıda kısımlar bulunur. Burada bulunan kan hücreleri görevini yerine getiremediği zaman ödem meydana gelirken özellikle hasta da bulunan yaralanma veya başka hastalıklar sebebiyle vücudun kendini koruması için gösterdiği tepki sonucunda ödem meydana gelir. Ödem ile birlikte kemiğin etrafında bulunan sıvı çoğalırken; sebebi tam olarak adlandırılmaktadır. Kemik ödemi oluşmasında birçok etken bulunur.

Kemik ödemi nedeni
 • Kemik ödemi eklem yerinde bulunan iltihap, enfeksiyon, bakteri sebepli meydanı gelirken orak hücre hastalığı nedeniyle ödemde artma gözlenir.
 • Vücutta bulunan kemiklerin zedelenmesi sebebiyle meydana gelirken mikro kırıklar kemik ödemenin ortaya çıkmasının başlıca sebepleri arasında yer alır. 
 • Kişide bulunan aşırı stres, Gut hastalığı, orak hücreli anemi, hastaya uygulanan cerrahi müdahaleler sonrasında gelişen kemik ödemi, mikro kırıklar, biyomekanik bölgesel ağrı sendromu, romatizmal hastalıklar, kanser sonrası uygulanan Radyoterapi gibi yöntemler kemik ödeminin oluşmasına neden olan etkenlerdir.
 • Ayrıca vücudun hassas yapısı sebebiyle kullanılan bazı ilaçların yan etkisi kemik ödemini ortaya çıkardığı görülür.  
 • Bazı hastalarda ise kemiğe yakın yerlerde bulunan tümör sebebiyle Kemik ödeminin arttığı belirtilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı günlük yaşamı olumsuz etkilendiği belirtilirken; vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. 
 • Kemik ödemi ağrılı ve sancılı bir süreç gerektirdiği için hastanın hayatını olumsuz yönde etkiler. Bu süreç içerisinde hastada  bazı şikayetler yaşanırken tekrarlayan ve hafif seyreden ağrılar, şiddetli kramplar, artrit rahatsızlığı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.
Kemik ödemi tedavisi
 • MR ile  kemik ödeminin vücutta hangi düzeyde seyrettiğini belirtilmektedir. 
 • Ayrıca radyoloji görüntüleme ile birlikte uygulanan fiziksel muayene sayesinde Kemik ödeminin teşhis edilmesi gerekir. 
 • Hastaya kan tahlili uygulanarak ödemenin derecesi saptanır. 
 • Kemikte bulunan ödemin giderilmesi için farklı tedavi yolları bulunur. 
 • Özellikle travma sonucu meydana gelen Kemik ödeminin giderilmesi için hastanın istirahat etmesi gerekirken; bu uygulama ile geçmeyen kemik ödeminde steroid enjeksiyon kullanılarak travmanın yarattığı etkilerin giderilmesi sağlanır. 
 • Kemik ödeme kırıklar sebebiyle meydana gelmiş ise cerrahi müdahale ile bölgenin tedavisi gerçekleştirilir. 
 • Özellikle ayak bölümünde bulunan kemik ödeminin giderilmesi için ayak ve ayak tabanına bazı müdahaleler yapılır. 
 • Kan dolaşımının bozulmasına neden olan kemik ödeminin giderilmesi için kişiye antibiyotik uygulaması verildiği belirtilirken; kanser sebebiyle meydana gelen Kemik ödemi tedavi edilmesi için kanserin bulunduğu bölgelerde cerrahi işlem uygulanarak ardından verilecek Kemoterapi ve ışın tedaviyle hastada bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanır. 
]]>
Kemik İliği Nakli https://www.kemik.org/kemik-iligi-nakli.html Fri, 19 Oct 2018 23:50:27 +0000 Kemik iliği nakli,  kök hücre nakli olarak da adlandırılan kemik iliği nakli zarar görmüş kök hücrenin yeniden oluşması için kişinin kendinden veya bir başka uyumlu sağlıklı olan vericiden nakil edilmesi durumun Kemik iliği nakli,  kök hücre nakli olarak da adlandırılan kemik iliği nakli zarar görmüş kök hücrenin yeniden oluşması için kişinin kendinden veya bir başka uyumlu sağlıklı olan vericiden nakil edilmesi durumuna denir. Kemik iliği nakli, çocukluk çağında meydana gelen lösemi hastalığının esas tedavisi ilaçtır. Toplamda 3 veya 3 buçuk yıl süren kemoterapinin sonunda %85 iyileşme oranı görünür hastalarda. Fakat bu süreçte tedaviye yanıt vermeyen hastalarda kemik iliği nakli yapılır. Nakildeki temel prensip ana kök hücreleri sağlam olan bireylerden donör alınarak lösemi hastalarına verilmesidir. Bu şekilde normal kan yapımı sağlanır.

Kemik iliği naklinde ana kök hücreleri kimlerden alınır
 • Dokuları uyan kardeşlerden veya nadir olan bir durum olmasına rağmen diğer aile bireylerinden alınır.
 • Doku grupları ayni olmayan bireylerden alınır kemik iliği doku bilgi bankası aracılığı ile.
 • Hasta olan kişinin kendi iliğinin alınıp dondurulup daha sonra tekrar kişiye gerektiğinde verilmesi.
 • Damarlarımızda dolaşan kanın içindeki ana kök hücrelerin özel bir yöntemle toplanarak hastaya verilir.
Kemik iliği nakli nasıl yapılır

Hastaya yapılacak naklin günü belirlenir ve toplanan hücreler hastaya verilir. Hastaya nakledilen iliğin nakil edildiği günden başlanıp 30. Güne kadar gözetim altında tutularak beklenir. Daha sonra 30. güne gelindiğinde alınan hücrenin ne kadarının hastanın kemik iliğine yerleştiğine bakılır. Bu oran yüzde doksan beş ise hasta taburcu edilecek demektir. Yapılan nakillerin sonunda hastaların enfeksiyon kapma oranları oldukça fazladır bu sebep ile hasta sürekli kontrol altında olmalıdır. Hastalar haftada 2 gün kontrole çağrılarak daha sonraki zamanlarda ayda 1 kontrol ile devam edilir.

Kemik iliği naklinde başarı oranı nedir

Kemik iliği naklinde %70 başarı oranı sağlanır. Fakat hastalığın her zaman nüksetme olasılığı vardır. Hastalık süresince alınan kemoterapinin başka bir hastalığa yol açma riski de vardır. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur.
]]>